Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
15 Wrz, 2018 - 02:00
Przeciętne koszty życia w Niemczech

Przeciętne koszty życia w Niemczech

Mariola Krzyżak

Zarobki w kraju naszych sąsiadów są znacznie wyższe niż w Polsce. A jak wyglądają koszty życia w Niemczech? Dowiedz się więcej!

Wysokie wynagrodzenia w Niemczech oraz doskonała opieka socjalna to powody, dla których wielu Polaków decyduje się na przeprowadzkę za granicę. Wykonując jednak wstępne rozeznanie w sytuacji życiowej za zachodnią granicą warto także brać pod uwagę przeciętne koszty życia w Niemczech. Dzięki świadomości średnich cen będziemy mogli w lepszy sposób oszacować nasze przyszłe wydatki i zorganizować wstępnie nasz domowy budżet.

Koszty życia w Niemczech na tle innych krajów Unii Europejskiej

Praca w Niemczech zapewnia nam duże zarobki. Ile jednak będziemy w stanie za to kupić? Wielu z nas automatycznie przelicza wypłatę w euro na złotówki i wyobraża sobie na jak wiele można byłoby sobie pozwolić, posiadając tego typu dochód co miesiąc. Nie można jednak zapominać o tym, że koszty życia w Niemczech są znacznie wyższe w porównaniu do Polski.

Pod uwagę należy więc brać realną siłę nabywczą pieniądza w kraju, w którym zamierzamy zamieszkać. Niemiecki urząd statystyczny opublikował w 2017 roku ciekawe dane, które ułatwiają zrozumienie korelacji dotyczącej cen w krajach Unii Europejskiej. W stosunku do średniej dla 28 państw wspólnoty koszty życia w Niemczech są o 5% wyższej. Natomiast wydatki w Polsce za te same usługi są aż o prawie 44% niższe.

Pomimo tego, że różnica dla tych dwóch krajów jest bardzo duża, to jednak na tle innych europejskich krajów Niemcy nie wydają się być aż tak drogie w stosunku do zarobków. Koszty życia są najdroższe w Islandii, która przekracza średnią aż o 66%. Na kolejnych miejscach znajdują się Szwajcaria i Norwegia.

Przeciętne koszty życia w Niemczech

Zarówno koszty życia, jak i średnie zarobki w Niemczech różnią się znacznie w zależności od zamieszkiwanego regionu. Podobnie jak w każdym państwie, znacznie drożej jest w dużych miastach. W przypadku kraju naszych zachodnich sąsiadów ceny różnią się także w zależności od regionów. Zachód jest w większości przypadków znacznie droższy od wschodnich Niemiec.

Wynajem mieszkania w Niemczech

Opłaty za czynsz to największy, stały wydatek przeciętnego Niemca zaraz obok kosztów pożywienia. Warto zaznaczyć, że w najdroższych z miast cena ta jest bardzo duża w stosunku do przeciętnych zarobków. Jeżeli więc decydujmy się na zamieszkanie w takim miejscu, warto wcześniej dobrze oszacować koszty z jakimi będziemy musieli się liczyć.

Dowiedz się więcej: Meldunek w Niemczech – to musisz wiedzieć! >>

Koszty życia w Niemczech – wynajem mieszkania

Ile kosztuje czynsz za wynajem?

Według danych urzędu statystycznego opłata za metr kwadratowy w różnych miastach prezentuje się następująco:

 • Monachium – 17,66 euro;
 • Frankfurt – 14,03 euro;
 • Stuttgart – 13,77 euro;
 • Berlin – 11,97 euro;
 • Hamburg – 11,96 euro;
 • Freiburg – 11,94 euro;
 • Mainz – 11,92 euro.

Średnia cena wynajmu mieszkania w Niemczech w 2017 roku wynosiła od 6,90 do 9,10 euro za metr kwadratowy.

Ile kosztują opłaty za media?

Dużą część kosztów przeznaczonych na wynajem mieszkania pochłaniają dodatkowe opłaty za media. Ile średnio będziemy musieli za nie zapłacić?

Koszty ogrzewania

 • gaz ziemny – 11,60 euro na met kwadratowy mieszkania;
 • olej opałowy – 9,50 euro;
 • ogrzewanie centralne – 13,30 euro.

Koszty prądu

Przeciętne koszty energii elektrycznej w 2018 roku w Niemczech wynosiły prawie 30 centów za kWh. Warto zaznaczyć, że od kilku lat cena ta systematycznie rośnie.

Należy jednak pamiętać o tym, że korzystając z różnych porównywarek dostępnych w Internecie mamy możliwość wyboru najtańszego dostawcy, który będzie w stanie zaproponować nam ofertę dopasowaną jak najlepiej do naszych potrzeb.

Średnia cena gazu

Koszt opłat za gaz dla domu jednorodzinnego w Niemczech wynosi średnio około 1 800-2 200 euro rocznie. W mieszkaniu wynajmowanym przez dwie osoby przeciętne koszty gazu będą wynosić mniej więcej 500-600 euro na rok.

Ceny artykułów spożywczych w Niemczech

Statystyczny Niemiec najwięcej z comiesięcznych kosztów przeznacza na pożywienie. Ceny jedzenia w sklepach są wyższe niż w Polsce, jednak wybierając tańsze markety jesteśmy w stanie żyć oszczędnie i nie przepłacać.

Koszty życia w Niemczech – ceny artykułów spożywczych

Podobnie jak w Polsce w każdej miejscowości możemy znaleźć duże dyskonty, w których ceny są bardzo atrakcyjne oraz często możemy trafić na promocje. Jeżeli zależy nam na tanich zakupach spożywczych, to warto korzystać z takich sieci jak Aldi, Netto, Lidl czy Penny. Nieco droższymi sklepami są natomiast Rewe, Edeka czy Kaufland. Jeżeli chcemy korzystać z najtańszych opcji ceny prezentują się następująco:

Pieczywo

 • chleb – około 99 centów w dyskontach, około 1,99 euro w piekarniach;
 • bułka typu kajzerka – około 19 centów w dyskontach, około 50 centów w piekarniach.

Napoje

 • woda mineralna – około 20 centów za butelkę 1,5 l;
 • puszka coli – około 50 centów;
 • mleko w kartonie – około 80 centów.

Owoce i warzywa

 • jabłka – około 2,99 euro za 1 kg;
 • banany – około 1,19 euro za 1 kg;
 • truskawki – w sezonie minimum 1,99 euro za 500 g;
 • maliny – około 1,20 za 250 g;
 • pomidory – około 99 centów za 500 g;
 • papryka – około 2,50 euro za 1 kg;
 • ziemniaki – około 1,50 za 1 kg;
 • cebula – około 1,00 euro za 1 kg;
 • ogórek – około 70 centów za sztukę;
 • brokuł – około 1,50 za sztukę.

Inne artykuły spożywcze 

 • masło – około 1,99 euro za kostkę;
 • jogurt – około 30 centów za małe opakowanie;
 • cukier – około 65 centów za 1 kg;
 • mąka – około 35 centów za 1 kg.

Wiele produktów spożywczych możemy kupić w Niemczech w cenach podobnych do polskich. Znacznie droższe jest pieczywo, nabiał, owoce i warzywa, kasza, a także kawa. Każde domostwo co tydzień do swoich skrzynek pocztowych dostaje gazetki promocyjne każdego sklepu. Warto z nich korzystać, gdyż dzięki temu będziemy mogli w rozsądny sposób planować swoje zakupy, oszczędzając wydatki.

Cena benzyny w Niemczech

Na znacznie większy wydatek niż w Polsce musimy przygotować się pod względem paliwa do naszego samochodu. Przeciętnie za litr benzyny musimy zapłacić w Niemczech ponad 1,50 euro. Średnia cena diesel dochodzi nawet do 1,30 euro za litr. W kraju naszych zachodnich sąsiadów nie musimy za to płacić za autostrady.

Odprowadzając podatki z naszego wynagrodzenia część z nich przeznaczana jest na utrzymanie dróg. Co dwa lata w Niemczech należy dokonywać także obowiązkowego przeglądu technicznego, którego cena wynosi około 100 euro.

Dowiedz się więcej: Polacy i Niemcy – różnice kulturowe >>

Koszty życia w Niemczech – rozrywka na mieście

Dużą różnicę w cenie pomiędzy Polską a Niemcami możemy zauważyć w przypadku korzystania z rozrywek na mieście. Średni koszt dania w restauracji to około 10 euro. Do tego należy dodać cenę napoju, za który zapłacimy kolejne 2-4 euro. Wizyta w kinie będzie kosztować nas około 12 euro za bilet. Podobną cenę będziemy musieli opłacić za bilet do muzeum.

Według statystyk koszty życia w Niemczech znacznie przewyższają ceny znane z polskich realiów. Zwłaszcza w kwestii usług czy wynajmu mieszkania musimy liczyć się z wyższymi opłatami. Jednak biorąc pod uwagę wyższe zarobki możemy mieć pewność, że domowy budżet będzie wystarczający na pokrycie bieżących kosztów.

Warto także podczas codziennych zakupów korzystać z promocji, które pozwolą nam ograniczyć wydatki. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, dobrym pomysłem będzie również sprawdzanie internetowych porównywarek, które ułatwią nam wybranie najtańszej bądź najkorzystniejszej opcji wśród dostępnych na rynku ofert.

ZOBACZ RÓWNIEŻ