Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
03 Gru, 2018 - 14:00
Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny

Sylwia Łysak

Ile wynoszą średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny? Na co wydaje pieniądze przeciętne gospodarstwo domowe? Rozkładamy wszystkie wydatki na czynniki pierwsze!

Koszty życia w Polsce zmieniają się z roku na rok. Wraz z podwyżkami płacy minimalnej wzrastają ceny mediów, produktów żywnościowych i usług. Dziś wydajemy znacznie więcej niż kilka czy kilkanaście lat temu. Więcej, to znaczy ile? Jakie są średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny? Sprawdźmy, ile pieniędzy wydaje przeciętna polska rodzina z dwójką dzieci.

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny

Wydatki domowe

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny - wydatki domowe

Praktycznie każda polska rodzina ponosi koszty związane z utrzymaniem domu czy mieszkania. Nawet przy współdzieleniu przestrzeni z innymi członkami rodziny, okazują się one niemałe. Co prawda rodziny wydają w przeliczeniu na osobę dużo mniej niż ci żyjący samotnie. Nadal jednak ich comiesięczne wydatki domowe nie należą do najniższych.

Przeciętna polska rodzina płaci od 5 do nawet 12 rachunków miesięcznie. Praktycznie każda ponosi koszty zapłaty czynszu lub podatku od nieruchomości, prądu, wody i wywozu śmieci. Większość polskich rodzin opłaca także comiesięczne rachunki za usługi telekomunikacyjne – Internet, telefon komórkowy (lub kilka numerów) oraz telewizję.

Czynsz lub podatek od nieruchomości

Czynsze w małych mieszkaniach są stosunkowo niskie. Za mieszkanie do 40 m2 w ogrzewanym bloku z czasów PRL-u płaci się ok. 450 zł miesięcznie przy czterech zameldowanych osobach. W czynsz wliczona jest przeważnie zaliczka za wodę, wywóz śmieci czy ogrzewanie, choć nie jest to regułą. 450 zł to więc niezbędne minimum, które trzeba przeznaczyć na samo utrzymanie miejsca zamieszkania, nawet gdy to stoi puste.

Nie trzeba chyba dodawać, że im większe czy nowsze mieszkanie, tym opłaty są wyższe. Wyższe są też stawki podatku od nieruchomości, szczególnie w obrębie dużych aglomeracji. Za dom płaci się średnio 30% więcej niż za mieszkanie.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę?

Prąd

Drugim rachunkiem, który musi opłacać każda czteroosobowa rodzina jest rachunek za prąd. W dobie telewizorów, komputerów i samartfonów oraz innych urządzeń, które do działania potrzebują energii elektrycznej, dostawy prądu pochłaniają lwią część domowego budżetu.

Koszty zużycia prądu można nieco zmniejszyć, stosując ekonomiczne praktyki, które opisaliśmy w artykule 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu czy zmieniając taryfę i operatora energii. Niemniej jednak wciąż rachunek za prąd, który musi zapłacić czteroosobowa rodzina opiewa na więcej niż 100 zł miesięcznie.

Woda

Wysokość rachunku za wodę jest tym większa, im większa jest rodzina zamieszkująca w danym miejscu – jest to logiczne, ponieważ każda osoba w rodzinie przyczynia się do dodatkowego zużycia wody. Oczywiście, ostateczna suma na rachunku za wodę zależy między innymi od tego, czy korzystamy w domu z prysznica czy wanny, zmywamy ręcznie czy w zmywarce oraz jak często dokonujemy prania ubrań (i na jakim programie).

Ważne jest też to, czy rodzina płaci osobno za wodę ciepłą i zimną, czy ponosi jedynie koszty dostaw wody zimnej, którą podgrzewa we własnym zakresie. Generalnie jednak, czteroosobowa rodzina nie płaci mniej 80 zł miesięcznie za wodę i tą właśnie kwotę uznamy za minimalną.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na oszczędzanie wody

Gaz

Średnią wysokość rachunków za gaz o tyle trudno oszacować, o ile niektóre rodziny w ogóle go nie płacą (bo np. korzystają z indukcyjnej kuchenki elektrycznej, a ogrzewanie i ciepłą wodę mają z sieci miejskiej), podczas gdy inne potrzebują gazu nie tylko do gotowania, ale i ogrzewania mieszkania / domu czy c.w.u.

Przeciętna rodzina, która używa gazu przede wszystkim do gotowania posiłków, co miesiąc opłaca rachunek nie mniejszy niż 60 zł. Rośnie on kilkukrotnie, gdy gaz używany jest do podgrzewania wody i ogrzewania całego mieszkania czy domu – szczególnym obciążeniem dla portfela jest wtedy w miesiącach zimowych.

Telewizja

W koszty utrzymania 4 osobowej rodziny warto też wpisać telewizję – w wielu domach w Polsce stanowi przecież jedną z najważniejszych rozrywek. Nic więc dziwnego, że ponad 2/3 Polaków, szczególnie zamieszkujących na terenach miejskich, korzysta z czegoś więcej niż podstawowego pakietu telewizji.

Szacuje się, że przeciętna polska rodzina z dwójką dzieci wydaje na abonament telewizyjny średnio 50 zł miesięcznie. Oczywiście, istnieje wiele rodzin, które płacą dużo więcej, np. 150 zł miesięcznie (za pełen pakiet telewizji satelitarnej z programami sportowymi czy premium), jak również takie, które z telewizji rezygnując, nie płacą wcale.

Dowiedz się więcej: VOD TV, czyli telewizja na życzenie – który serwis wybrać?

Internet

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez Internetu wydaje się niemożliwe. W sieci szukamy pracy, robimy zakupy, oglądamy filmy i seriale, znajdujemy fachowców, a nawet zarabiamy. Większość polskich rodzin opłaca więc co miesiąc rachunek (lub kilka rachunków) za dostęp do Internetu – w domu i poza nim.

Najtańszy, ekonomiczny pakiet Internetu domowego w dużym mieście kosztuje już 30 zł brutto miesięcznie, ale zdarzają się również i takie, które generują rachunki w wysokości stu paru złotych (np. łącza światłowodowe).

Jeśli dodamy do tego, że spora liczba Polaków korzysta z osobnego internetu mobilnego lub dodatkowych, płatnych pakietów internetowych w telefonach komórkowych, możemy zgodzić się co do tego, że za sam Internet polska rodzina płaci średnio 50 zł miesięcznie.

Telefon domowy

Chociaż popularność telefonów stacjonarnych spada, wciąż goszczą one w wielu polskich domach i mieszkaniach. Utrzymanie telefonu domowego z najtańszym pakietem minut kosztuje około 20-stu złotych brutto. Przeważnie, opłata za telefon stacjonarny stanowi składową miesięcznego kosztu utrzymania pakietu usług telekomunikacyjnych (telewizja, Internet, telefon), dlatego jej osobne doliczanie do budżetu wydaje się bezzasadne.

Telefonia komórkowa

Telefon komórkowy posiada w dzisiejszych czasach praktycznie każdy. Nic dziwnego, że w przeciętnej czteroosobowej rodzinie korzystają z niego przynajmniej dwie osoby dorosłe. Każda z nich ma osobny numer, który trzeba co miesiąc opłacać. Za abonament telefoniczny płacimy od 20 do nawet 120 zł miesięcznie.

Zakładając najbardziej ekonomiczną opcję, przeciętna polska rodzina płaci więc co miesiąc minimum 40 zł za telefony komórkowe.

Ogrzewanie na 1000 sposobów

Chociaż koszt ogrzewania domu czy mieszkania może stanowić część kwoty rachunku za prąd czy gaz, należy mu poświęcić osobny akapit. Polacy bowiem ogrzewają swoje miejsca zamieszkania rozmaitymi sposobami, nie tylko przy pomocy grzejników elektrycznych, pomp ciepła czy C.O. gazowego. Szczególnie w domach na wsiach wciąż króluje ogrzewanie „piecowe” – kotły C.O. na eko groszek czy pellet okazują się ekonomiczną alternatywą dla wygodniejszych rozwiązań.

Opał jednak kosztuje – aby ogrzać przeciętny, stumetrowy dom należy jeszcze przed zimą wydać około 3 tysięcy złotych na sezon grzewczy trwający 6 miesięcy – łatwo przeliczyć, że jest to ok. 500 zł miesięcznie.

W najkorzystniejszej sytuacji są mieszkańcy budynków podłączonych do publicznego, np. miejskiego C.O. U nich rachunek za ogrzewanie przeciętnego mieszkania raczej nie przekracza kwoty 400 zł (choć to zależy od lokalnej stawki, stanu technicznego budynku, położenia lokalu i innych aspektów). Przeciętna 4 osobowa rodzina musi wydać więc ok. 400 zł miesięcznie na ogrzewanie w miesiącach zimowych, co daje 200 zł miesięcznie w przeliczeniu na rok.

Eksploatacja domu lub mieszkania

Warto także wspomnieć o wydatkach, których miesięcznej średniej nie da się obliczyć. Są to wszelkie koszta związane z eksploatacją domu czy mieszkania, takie jak zakupy mebli i urządzeń, naprawy sprzętów, remonty pomieszczeń i tym podobne.

Biorąc pod uwagę fakt, że przynajmniej raz na dwa lata przeciętna polska rodzina dopuszcza się podobnej inwestycji na kwotę minimum 2 400 zł, budżet amortyzacyjny, jaki jest potrzebny czteroosobowej rodzinie to minimum 100 zł miesięcznie.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: meble z palet

Koszty utrzymania 4 osobowej rodziny a produkty pierwszej potrzeby

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny - wydatki na żywnośc

Żywność

Aby żyć, trzeba jeść i pić – dlatego wydatki żywnościowe możemy uznać za podstawowe. Jaka jest ich wysokość? Niemała! Przeciętna polska rodzina cztery razy w miesiącu robi duże zakupy zaopatrzeniowe w markecie wielobranżowym. Choć wśród nich znajdują się również produkty chemii gospodarczej czy higieny osobistej, większość koszyków i wózków zakupowych zajmuje żywność.

Oszacowanie kosztów takich zakupów nie jest trudne – wystarczy przez pół godziny przyglądać się temu, jakie rachunki nabijane są na kasę. W przypadku dużych rodzin, bardzo rzadko opiewają one na kwotę niższą niż 200 zł. Oznacza to, że średni koszt utrzymania, a raczej wyżywienia czteroosobowej rodziny jest równy lub wyższy kwocie 800 zł miesięcznie.

Oczywiście, jest to myślenie uproszczone – duże odchylenia od tej kwoty mogą pojawić się w rodzinach żyjących na wysokim poziomie czy też familiach gospodarnych, które skrupulatnie podchodzą do kwestii zakupów.

Dowiedz się więcej: Filtr do wody – sposób na oszczędzanie

Odzież, obuwie

Wydatki na odzież i obuwie należą do sezonowych i teoretycznie nie są odczuwalne w comiesięcznym budżecie. Niemniej jednak, zakupy odzieżowo-obuwnicze pochłaniają bardzo dużo pieniędzy z rodzinnego portfela i przeciętna polska rodzina wydaje na nie rokrocznie minimum 1 200 złotych. Kwota ta ulega zwielokrotnieniu, jeśli domownicy przyzwyczajeni są do zakupów ubrań i butów markowych czy zmieniają garderobę co sezon.

Transport dla całej rodziny

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny - wydatki na transport

Komunikacja publiczna

Rzadko która rodzina funkcjonuje jedynie w domu czy mieszkaniu, dlatego wydatki na transport można zaliczyć do podstawowych. W przypadku, gdy członkowie rodziny poruszają się komunikacją publiczną (np.miejską) ich wydatki na transport oscylują w granicach od 100 do nawet 600 zł miesięcznie. Ostateczna ich kwota zależy między innymi od tego, ile osób podróżuje codziennie do pracy lub szkoły i innych placówek edukacyjnych, jakim środkiem transportu i czy razem, czy osobno.

Najwięcej wydają z pewnością mieszkańcy wsi w okolicach wielkich miast – kupują oni bowiem zarówno bilety miesięczne obowiązujące w aglomeracji, jak i bilety lokalnego transportu, który umożliwia im dostanie się do miasta, w którym pracują i uczą się. Najmniej na komunikację publiczną wydają rodziny mieszkające bardzo blisko miejsc pracy i nauki. Często nie decydują się one na opłacanie biletów miesięcznych, ale opłacają jedynie przejazdy okazjonalne.

Samochód

Komfort poruszania się własnym autem samochodem kosztuje jeszcze więcej. Przeciętna polska rodzina posiadająca jeden samochód, wydaje na benzynę średnio 300 zł miesięcznie, na same dojazdy do pracy, szkoły, przedszkola, żłobka i bliskie podróże np. do sklepu. Do tego, rokrocznie musi opłacać ubezpieczenie samochodu, dokonywać jego przeglądu technicznego, jak również, drobnych napraw – trudno się dziwić, że samochód nazywany jest jedną ze skarbonek.

Przyjmując, że posiadanie samochodu generuje około 1 200 zł kosztów operacyjnych rocznie (co jest i tak wartością bliską minimalnej), utrzymanie auta i transport przy jego pomocy kosztuje polską rodzinę średnio 400 zł miesięcznie. Oczywiście, kwota ta będzie dwukrotnie wyższa, gdy auto posiadają obie osoby dorosłe w rodzinie bądź rodzina lubi korzystać z auta również w celu organizowania dalszych wycieczek.

Koszty utrzymania 4 osobowej rodziny – budżet niezbędny na wychowanie dziecka

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny - wydatki szkolne

W artykule przyglądamy się wydatkom czteroosobowej rodziny, zakładając, że składa się ona z rodziców wraz z dwójką dzieci. Posiadanie dziecka wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami, które opisujemy poniżej.

Opieka

Większość polskich dzieci do 6-go roku życia pozostaje pod dzienną opieką żłobków, przedszkoli lub, w zamożniejszych rodzinach, opiekunek do dzieci. Średnia opłata za przedszkole czy żłobek za jedno dziecko wynosi ok. 250 zł miesięcznie. Przy dwójce dzieci uczęszczających do tej samej placówki przeważnie można liczyć na 30-50% ulgę. Oznacza to, że posłanie dwójki dzieci do przedszkola kosztuje ok. 400 zł miesięcznie.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje żłobek? Poznaj wszystkie wydatki!

Edukacja

Czy wydatki te zmniejszają się, gdy jedno z dzieci idzie do szkoły? Ależ nie! Pomimo, że edukacja w naszym kraju jest darmowa, generuje dodatkowe wydatki. Rodzice muszą ponosić koszty wyprawek szkolnych, materiałów edukacyjnych, wycieczek, składek obowiązujących w szkole, ubezpieczeń oraz tysiąca innych rzeczy i usług związanych z nauką (np. korepetycji czy zajęć dodatkowych).

Przyjmijmy więc, że 400 zł miesięcznie na edukację i opiekę nad dwójką dzieci jest tak naprawdę kwotą najniższą z możliwych.

Inne wydatki

Lista wydatków związanych z dziećmi praktycznie nie ma końca. Potrzebują one nie tylko opieki w czasie, w którym rodzice są w pracy czy materiałów do nauki, ale także zajęć dodatkowych, prywatnych wizyt lekarskich, kieszonkowego czy w późniejszym wieku – wyjazdów na obozy młodzieżowe i wsparcia finansowego w wejściu w dorosłość. Więcej o kosztach wychowania dziecka pisaliśmy w artykule: Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Koszty utrzymania 4 osobowej rodziny a czas wolny

Średnie koszty utrzymania 4 osobowej rodziny - wydatki na rozrywkę

Rozrywka i hobby

Przeciętna polska rodzina dosyć dużo wydaje także na rozrywkę i hobby. Organizacja jednego wyjścia do ZOO w miesiącu to koszt ok. 80 zł. Mniej-więcej tyle samo trzeba wydać na wypad z dwójką dzieci do kina. W zasadzie każda forma niecodziennej rozrywki wiąże się z ponoszeniem kosztów. Rodzice są świadomi tego, że nawet uczestnicząc w bezpłatnym festynie ponoszą wydatki – choćby zakupu pożądanych przez dzieci gadżetów typu balony czy gofry.

Bardzo trudno jest oszacować, jak wiele wydaje czteroosobowa rodzina na rozrywkę i hobby. Wydaję się jednak, że jeśli nie żyje typowo ascetycznie, może przeznaczać na te cele ok. 200 zł miesięcznie.

Sport

Istnieje wiele sportów, które nie generują żadnych kosztów – gra w piłkę czy bieganie nie pochłaniają bajońskich sum. Warto jednak podkreślić, że istnieją sporty, na które wydaje się bardzo dużo, takie jak chociażby narciarstwo czy tenis ziemny. Ponieważ nie każdy Polak lubi uprawiać sport i nie każda rodzina kultywuje aktywne formy spędzania wolnego czasu, nie będziemy się zastanawiać nad tym, jak wiele wydają polskie rodziny na aktywność fizyczną. Nie uwzględnimy tego aspektu także w analizowanym budżecie czteroosobowej rodziny.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących

Rodzinne wakacje

Duża liczba polskich rodzin nie potrafi zrezygnować z minimum tygodniowych wakacji w sezonie letnim. Niestety, przyjemność taka sporo kosztuje. Za tygodniowe wakacje z podstawowym pakietem wyżywienia dla 4 osób w sezonie w Polsce rodzina musi zapłacić minimum 2,5 tysiąca złotych. Oczywiście, istnieją zarówno tańsze, jak i droższe opcje wypoczynku.

Ze względu na to, że trudno oszacować jak wiele rodzin faktycznie jeździ co roku na wakacje, pieniędzy wydawanych na ten cel nie będziemy wliczać w koszty utrzymania czteroosobowej rodziny.

Dowiedz się więcej: Tanie podróżowanie – 7 najlepszych sposobów

Jakie są więc koszty utrzymania 4 osobowej rodziny w Polsce? Dość spore. Na samo utrzymanie mieszkania czy domu poświęcamy co miesiąc równo lub ponad 1 000 zł. Prawie drugie tyle – na jedzenie i produkty pierwszej potrzeby, takie jak obuwie czy odzież. Dodatkowo, rodzice płacą za opiekę nad dziećmi w żłobku lub przedszkolu, a także, późniejszą ich edukację – przy dwójce dzieci poświęcają na ten cel nie mniej niż 400 zł miesięcznie. Sporo też kosztuje utrzymanie samochodu. Przyjmując, że w przeciętnej 4 osobowej rodzinie jedno z rodziców posiada auto, z pewnością musi na nie poświęcać około 400 zł miesięcznie. Warto wziąć też pod uwagę, że rodziny wydają także sporo pieniędzy na rozrywkę, sport, podróże czy wakacje. Ponieważ bardzo trudno oszacować kwoty przeznaczane na te cele, warto je uśrednić. Prawdopodobnie polska rodzina musi odłożyć około 400 zł co miesiąc, by pozwolić sobie od czasu do czasu wyjść do kina, na basen i pojechać na skromne wakacje.

Podsumowując, koszty życia w Polsce nie należą do najmniejszych. Przeciętna 4 osobowa rodzina wydaje miesięcznie minimum 3 200 zł na życie. W kwocie, która wielokrotnie ulega zmianie na wyższą (jak udowodniono naukowo: wraz z wzrostem poziomu wykształcenia rodziców czy liczby osób zamieszkującej w miejscowości, w której żyje rodzina) nie uwzględniono dodatkowych wydatków np. na raty kredytów hipotecznych czy pożyczek gotówkowych, dodatkowe zajęcia dla dzieci, drugi samochód, krótkie podróże czy prywatne wizyty u stomatologa.

Okazuje się więc, że dwoje rodziców zarabiających najniższą krajową i otrzymujących dodatek 500+ na drugie dziecko stać tak naprawdę tylko na podstawowe rzeczy – i to przy sprzyjających warunkach oraz rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi. Nietrudno zgodzić się z tym, iż rodzina to wielka odpowiedzialność, na którą nie każdego „stać” – dosłownie i w przenośni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ