ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
18 Cze, 2018 - 14:09
Koszt życia w Polsce

Koszt życia w Polsce

ARTYKUŁ PARTNERA

Zastanawiasz się, czy koszt życia w Polsce jest wysoki? Sprawdziliśmy to, biorąc pod lupę dochody Polaków oraz wysokość codziennych wydatków.

Koszt życia w Polsce na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej uznawany jest za umiarkowany, czyli nie należy ani do najniższych, ani do najwyższych. Oficjalne wskaźniki dotyczące poziomu wynagrodzeń, stopy bezrobocia oraz inflacji w Polsce także sugerują, że dla przeciętnego Kowalskiego codzienne wydatki nie powinny być poważnym obciążeniem.

Warto jednak przyjrzeć się, jak dokładnie kształtują się ceny żywności, koszty utrzymania, koszty najmu mieszkania, czy koszty transportu w naszym kraju.

Koszt życia w Polsce – czy dla Polaków jest wysoki?

Przeciętnie uważa się, że życie w Polsce nie kosztuje wiele, ale punkt widzenia zależy od wielu indywidualnych czynników – inaczej koszt życia postrzegają osoby zamożne, a inaczej zarabiające najniższą krajową. Różnice mogą występować także w zależności od miejsca zamieszkania, sposobu spędzania czasu, czy po prostu od potrzeb.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę? 

Sytuacja gospodarcza Polski jest obecnie bardzo korzystna – zarówno w opinii ekspertów, jak i samych Polaków, którzy w badaniach opinii publicznej oceniają ją najlepiej od 1989 roku.

Na ten wysoki poziom zadowolenia wpływają m.in. utrzymujące się niskie bezrobocie, realny wzrost zamożności polskich rodzin, a także stosunkowo niska inflacja. Od wielu miesięcy inflacja w Polsce utrzymuje się w przedziale 1,5-2,5%, dlatego przeciętny Kowalski raczej nie odczuwa w portfelu wzrostu cen produktów i usług.

Tym bardziej że przeciętne wynagrodzenie rośnie w dużo szybszym tempie niż ceny – przez cały 2017 rok dynamika płac wyniosła przeszło 7%, co oznacza, że realnie w Polsce zwiększyła się siła nabywcza pieniądza.

Widać to zresztą we wskaźnikach dotyczących konsumpcji prywatnej – w 2017 roku wzrosła ona o 5%. Oznacza to, że Polacy chętnie robią zakupy i wydają pieniądze na różne dobra, a to z kolei świadczy, że koszt życia w Polsce rzeczywiście nie jest wysoki.

Ile kosztuje życie w Polsce?

Aby ocenić koszt życia w danym kraju, należy wziąć pod uwagę szereg czynników m.in.:

 • koszty wynajmu i utrzymania mieszkania,
 • koszt wyżywienia,
 • koszt pozostałych dóbr,
 • koszty transportu,
 • koszty rozrywki i przyjemności,
 • koszty edukacji (lub szerzej koszty utrzymania dziecka),
 • koszty łączności (telefon, Internet).

Do tej listy każdy z pewnością byłby w stanie dopisać dodatkowe kategorie kosztów, które ponosi w związku z codziennym życiem. W naszej analizie skupimy się jednak na tych najważniejszych.

Koszt życia w Polsce: Wynajem mieszkania

Koszt najmu mieszkań, nawet biorąc pod uwagę porównywalne ze sobą miasta w Polsce jest bardzo różny. Warszawskie lokum jest najdroższe, bo jego przybliżony koszt miesięczny to 2 750 zł. Dużo niższa opłata za mieszkanie jest w Poznaniu i Łodzi. Tu ceny średniej wielkości mieszkań pod wynajem wahają się okolicach 1 600 – 1 800 zł za miesiąc.

Kilka dużych miast, takich jak: Gdańsk, Kraków, Wrocław oferuje lokale w cenach niższych od warszawskich, ale wyższych od poznańskich i łódzkich.

MiastoPrzybliżony koszt za mieszkanie 38 – 60 m2
Gdańsk2 284 PLN
Kraków2 064 PLN
Łódź1 657 PLN
Poznań1 844 PLN
Warszawa2 758 PLN
Wrocław2 100 PLN

Koszty utrzymania mieszkania

Na koszty utrzymania mieszkania składają się przede wszystkim: koszty ogrzewania i nośników energii, koszty dostarczania mediów i odprowadzania nieczystości, ale także koszty zakupu mebli, sprzętu AGD, środków czystości i remontów. Szacuje się, że w Polsce około 40% kosztów utrzymania stanowią koszty ogrzewania oraz energii.

Aktualnie przeciętne koszty utrzymania mieszkania wynoszą na osobę około 285 zł miesięcznie. Jeszcze w 2016 roku wynosiły one około 271 zł. Najbardziej przez te 2 lata wzrosły ceny ogrzewania i energii elektrycznej. Niestety w tym roku również większość Polaków zobaczy wyższy rachunek za prąd, za to tańsze powinno być ogrzewanie gazowe.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu

Koszt życia w Polsce - koszty utrzymania mieszkania

Koszt życia w Polsce: Ile kosztują produkty spożywcze?

Polacy cenią sobie smak polskich wędlin i ciast. Są one także doceniane za granicą. Cenić, a płacić to jednak duża różnica. W Polsce żywność jest wciąż tańsza niż w innych krajach europejskich. Jak kształtują się ceny najpopularniejszych produktów?

Produkty spożywczePrzeciętny koszt
Mleko 1 l2,30 PLN
Chleb 1 szt.2,60 PLN
Ryż 0,5 kg3,00 PLN
Jajka 10 szt5,00 PLN
Ser żółty 1 kg20,00 PLN
Filet z kurczaka 1 kg15,00 PLN
Mięso mielone 1 kg13,00 PLN
Kawa 250 g10,00 PLN
Cukier 1 kg2,50 PLN
Herbata 100 g6,00 PLN
Pomidory 1 kg5,00 PLN
Ziemniaki 1 kg2,50 PLN
Papierosy 20 szt.14,00 PLN
Wino 0,75 l18,00 PLN
Woda mineralna 1,5l2,00 PLN

Ile wynoszą wydatki związane z transportem?

Każdy ponosi koszty transportu, przy czym warto zaznaczyć, że mieszkańcy małych miejscowości płacą znacznie więcej za dojazd do pracy, czy do galerii handlowych. W mieście przeciętnie za bilet na autobus, czy tramwaj zapłacimy 3,50 zł. Taksówka zawiezie nas w dowolne miejsce za 2,20 zł za km, do tego należy dodać ok. 6 zł opłaty początkowej. Cena paliwa obecnie idzie w górę i z wolna dobija do 5 zł za litr (w przypadku PB 95).

TransportPrzeciętny koszt
Bilet komunikacji miejskiej3,50 PLN
Taksówka 1 km2,20 PLN
Benzyna Pb 95 1 l5,05 PLN

Dowiedz się więcej: Transport publiczny vs. własne auto – co się bardziej opłaca?

Koszt życia w Polsce: Ile trzeba wydać na rozrywkę?

Najchętniej bawimy się w restauracjach, pubach, czy kinach. Randka z wizytą w restauracji to koszt ok. 100 zł. Jeśli doliczymy kino i kwiaty, to romantyczne spotkanie przełoży się na ubytek z konta ok. 200 zł. Wyjście do teatru to dla 2 osób wydatek rzędu 160 zł. A propos rzędu – cena w teatrze jest ściśle powiązana z miejscem zajmowanym przez widza, może więc być drożej. Wyjście na kawę lub piwo z przyjaciółmi jest znacznie tańsze, o ile nie będziemy zachłanni.

RozrywkaPrzeciętny koszt
Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji100.00 PLN
Bilet do kina17.00 PLN
Bilet do teatru80.00 PLN
Kawa w kawiarni7.00 PLN
Piwo w pubie 0,5 l7.00 PLN

Koszt życia w Polsce a zarobki

Przeciętne polskie wynagrodzenie w I kwartale 2018 roku według GUS wyniosło 4 622,84 zł. Równo rok wcześniej wynosiło ono 4 353,55 zł, a więc w ciągu roku wzrosło o ponad 269 zł.

W podsumowaniu sytuacji gospodarstw domowych GUS zauważył również, że w ciągu 2017 roku wzrosła nadwyżka dochodów Polaków nad wydatkami, co oznacza ogólną poprawę ich sytuacji materialnej.

Struktura wydatków polskiego gospodarstwa domowego

Analizując koszt życia w Polsce, warto sięgnąć do danych GUS dotyczących struktury przeciętnych miesięcznych wydatków gospodarstw domowych w 2017 roku, które przedstawiały się następująco:

 • 24,3% – wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe,
 • 2,4% – wydatki na wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe,
 • 5,3% – wydatki na odzież i obuwie,
 • 19,5% – wydatki na użytkowanie mieszkania i nośniki energii,
 • 5,2% – wydatki na wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego,
 • 5,5% – wydatki na zdrowie,
 • 8,7% – wydatki na transport,
 • 4,7% – wydatki na łączność,
 • 6,9% – wydatki na rekreację i kulturę,
 • 1,0% – wydatki na edukację,
 • 4,6% – wydatki na restauracje i hotele,
 • 6,1% – wydatki na pozostałe towary i usługi,
 • 4,2% – wydatki na wydatki pozostałe,
 • 1,6% – wydatki na kieszonkowe.

Łatwo zauważyć, iż blisko 25% kwoty do dyspozycji wydatkowane jest na żywność i napoje bezalkoholowe. Około 20% wszystkich wydatków stanowią opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Zalicza się tutaj zarówno podatki, jak i rachunki za wodę, gaz i energię elektryczną. Te koszty na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły o ponad 50%.

Obie grupy wydatków stanowią największe obciążenie budżetu domowego Polaków.

Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty żywnościowe mogą być tańsze w sezonie – sezonowa obniżka dotyczy zwykle nabiału, owoców i warzyw, czasem również wieprzowiny, co oznacza, iż z miesiąca na miesiąc średnie wydatki będą różne.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać na żywności latem i przez cały rok?

Podobnie wydatki na mieszkanie zmieniają się sezonowo – w okresie zimowym często opłaty wzrastają w związku z koniecznością ogrzania lokalu mieszkalnego. Często wydajemy również więcej na elektryczność – krótsze dni oznaczają większe zużycie światła w domu.

Warto zaznaczyć, iż w ostatnich latach wrosła ilość pieniędzy, która pozostaje do dyspozycji statystycznego Kowalskiego – po opłaceniu rachunków i zrobieniu zakupów w kieszeni pozostaje nam ok 20% dostępnego dochodu. Czas zatem zadbać o nasz budżet domowy i zacząć oszczędzać, nie sądzicie?

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? 

Koszt życia w Polsce - planowanie budżetu domowego

Koszt życia w Polsce na tle pozostałych krajów UE wygląda całkiem przyzwoicie – dużo droższa od Polski jest większość krajów zachodnich, czyli m.in.: Niemcy, Austria, Norwegia, Szwecja, Francja, Belgia, Holandia, Włochy i Wielka Brytania.

Podobny poziom kosztów natomiast jak u nas jest w takich krajach jak: Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Chorwacja, a także Grecja i Hiszpania. Najmniej na życie wydają natomiast mieszkańcy Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Serbii, Albanii oraz Turcji.

Z pewnością w Polsce dużo łatwiej jest teraz żyć rodzinom z dziećmi, które mogą korzystać z rządowego programu Rodzina 500+. Dzięki comiesięcznemu wsparciu koszty utrzymania dziecka są dużo łatwiejsze do udźwignięcia.

Nadal najdroższe w Polsce jest życie w Warszawie, najmniej natomiast wydają na ten cel mieszkańcy wsi. Warto jednak zauważyć, że w stolicy są najwyższe zarobki, a na wsi są one najniższe.

Źródła:

Opracowania własne autorki artykułu
Raport GUS „Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”
Ceny ofertowe wynajmu mieszkań – kwiecień 2018. Raport Bankier.pl
Zakupy jedzenia w sklepach oraz ceny w Polsce 2018. Portal: cenynaswiecie.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ