Kosztorys umeblowania małego mieszkania może przybierać bardzo różne formy, w zależności od wyboru standardu wyposażenia czy jakości stosowanych materiałów.
Decydując o zakończeniu prac związanych z wyposażeniem mieszkania warto przygotować możliwie dokładny plan, którego bazą będą nie tylko wymiary poszczególnych pomieszczeń, ale i odniesienia do jakości oraz rodzaju wybieranych produktów.
Podane poniżej ceny są orientacyjne i często wskazują na tańsze gamy danych opcji, dostępne na rynku.
Dowiedz się więcej: Aranżacja wnętrz: jak pomysłowo urządzić małe mieszkanie >>
Koszt mebli do niewielkiego mieszkania
Łazienka
Łazienka to często pomieszczenie generujące najwyższe koszty. Większość problemów związanych z wykończeniem łazienki wiąże się jednak z planowaniem ułożenia płytek, montażem armatury sanitarnej, ewentualnymi przeróbkami hydraulicznymi czy wyborem odpornych na wilgoć farb.
Meble niezbędne w łazience również powinny być wykonane z materiałów odpornych na absorpcję – jeśli drewnianych, to odpowiednio zaimpregnowanych.
Podstawowe wyposażenie łazienkowe sprowadzić można do:
- wiszącej szafki na przybory toaletowe (najprostsze pojedyncze modele zakupimy już za 90 złotych),
- półki łazienkowej (40 złotych),
- lustra (200 złotych za prostokąt o wymiarach 60cm x 80cm),
- szafki typu słupek (ok. 220 złotych) lub szafki pod umywalkę (od 130 złotych),
- umywalki (ok. 100 złotych),
- wanny (akrylowa ok. 400 złotych) lub kabiny prysznicowej (ok. 550 złotych),
- baterii łazienkowych (umywalkowa od 45 złotych, wannowa/prysznicowa od 90 złotych),
- WC (kompakt ok. 300 złotych),
- grzejnik łazienkowy (ok. 100 złotych).
Większość z nas w łazience instaluje również pralkę, której koszt oscyluje w granicach 800 złotych. Nie zapomnijmy również o koszu na pranie – tkaninowe kosze nabyć można już za 15 złotych.
Kosztorys umeblowania łazienki (z wyjątkiem pralki) może się zamknąć w 1500 złotych.
Dowiedz się więcej: 9 pomysłów na wystrój łazienki w stylu skandynawskim >>
Kuchnia
Koszt umeblowania kuchni jeszcze bardziej niż w przypadku innych pomieszczeń uzależniony jest od jej wymiarów.
Cena zestawu mebli kuchennych przygotowywanych pod wymiar może wynieść około 1000 złotych za każdy metr bieżący – jeśli liczymy na meble wyższej jakości możemy zapłacić nawet trzykrotność tej kwoty.
Prosty stół kuchenny nabyć można już za 150 złotych, a zakup jednego krzesła może nas wynieść około 80 złotych. Niezbędnym wyposażeniem kuchni będzie oczywiście zlew z baterią (od 450 złotych plus koszty montażu), kuchenka elektryczna z piekarnikiem (od 800 złotych), okap (proste modele już od 100 złotych) i lodówka (od 900 złotych). Kuchnię wyposażyć można również w zmywarkę (900 złotych).
Dowiedz się więcej: Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? >>
Pokój dzienny
Pokój dzienny najczęściej wyposażamy w sofę i fotele. Skórzany zestaw kosztować może około 5 tysięcy złotych, za dwuosobową kanapę o materiałowym obiciu zapłacimy trzy razy mniej.
Regał ścienny to wydatek rzędu 200 złotych, za meblościankę salonową zapłacimy ponad 1000 złotych. Stolik i krzesła mogą nasz kosztować kolejne 1000 złotych, telewizor wraz z półką, na której go postawimy, około 600 złotych.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>
Przedpokój
W przedpokoju wystarczy postawić niewielką szafkę na buty (od 150 złotych), a do ściany przymocować wieszak na ubrania (od 20 złotych). Do wyposażenia dodać można lustro (około 200 złotych) oraz dywan (około 60 – 70 złotych).
Sypialnia
Sypialniane łóżko dwuosobowe może kosztować około 1200 złotych wraz z materacem. Za dwa stoliki nocne zapłacimy 250 złotych, a za szafę na ubrania z przesuwanymi drzwiami od 500 złotych wzwyż. Dodatkowa komoda bądź biurko to kolejne 400 złotych.
Kosztorys umeblowania mieszkania to wypadkowa wielu zmiennych. Przygotowując go warto pamiętać o uwzględnieniu możliwie wielu szczegółów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Jak urządzić wyjątkowy pokój dziecięcy i nie wydać fortuny
- Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora
- Pokój na poddaszu – 5 pomysłów na adaptację strychu
- Mieszkanie na poddaszu – pomysł na funkcjonalną kuchnię
- Feng shui w domu – jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui
- Aranżacja wnętrz: jak pomysłowo urządzić małe mieszkanie
- Mieszkanie do wynajęcia – poradnik dla właściciela