Mateusz Baj
Mateusz Baj
15 Wrz, 2017 - 05:00
Koszt kredytu samochodowego to nie tylko oprocentowanie

Koszt kredytu samochodowego to nie tylko oprocentowanie

Mateusz Baj

Na koszt kredytu samochodowego – oprócz oprocentowania – składa się szereg innych opłat, prowizji i zabezpieczeń.

Kiedy decydujemy się kupić auto na raty, warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszt kredytu samochodowego to nie tylko jego nominalne oprocentowanie.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu samochodowego

Kiedy chcemy kupić wymarzony samochód i nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki, musimy posiłkować się kredytem. Możemy skorzystać ze specjalnego kredytu na zakup auta lub zaciągnąć zwyczajną pożyczkę gotówkową i za jej pomocą sfinansować zakup samochodu.

Oprocentowanie kredytów samochodowych przeważnie jest niższe niż kredytów gotówkowych. Jednak nie zawsze kredyt samochodowy okazuje się tą tańszą i wygodniejszą formą kredytowania.

Dowiedz się więcej: Tradycyjny bank czy motobank – jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy >>

Wysokość oprocentowania kredytu samochodowego zależy od banku, w którym zamierzamy go wziąć, ale nie tylko. Poszczególne banki uzależniają często wysokość oprocentowania od następujących czynników:

 • wieku auta oraz od tego czy auto jest nowe czy używane – im starsze auto tym wyższe oprocentowanie; najniżej oprocentowany jest zazwyczaj kredyt na auta nowe;
 • okresu spłaty – im dłuższy okres spłaty tym wyższe oprocentowanie;
 • wysokości wkładu własnego – im wyższy wkład własny, tym niższe oprocentowanie.

Pamiętać trzeba także, że bank – pożyczając nam pieniądze na zakup auta – najczęściej będzie żądał ustanowienia na nim zabezpieczenia. Dwa najbardziej popularne sposoby zabezpieczenia kredytu samochodowego to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Obydwa powodują, że bez zgody banku nie sprzedamy samochodu, dopóki nie spłacimy kredytu.

Dowiedz się więcej: Auto na raty – wady i zalety zakupu samochodu na kredyt >>

Koszt kredytu samochodowego – co obejmuje

Decydując się na wzięcie kredytu samochodowego powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że koszt kredytu samochodowego to nie tylko jego nominalne oprocentowanie, którym kuszeni jesteśmy zazwyczaj w reklamach. Oprocentowanie to jest bowiem jedynie częścią składową całkowitego kosztu kredytu.

Oprócz nominalnego oprocentowania będziemy musieli ponieść różnorakie koszty związane z udzieleniem kredytu i jego zabezpieczeniem. Można je podzielić na trzy grupy: opłaty i prowizje pobierane przy udzielaniu kredytu, koszty dodatkowe oraz opłaty bieżące.

Do kosztów związanych z udzieleniem kredytu można zaliczyć:

 • prowizję za udzielenie kredytu,
 • opłatę za rozpatrzenie wniosku,
 • ubezpieczenie kredytu,
 • koszty zabezpieczenia kredytu (np. ustanowienie zastawu rejestrowego).

Dodatkowo, kiedy będziemy już spłacać raty, mogą pojawić się dodatkowe koszty i opłaty. Banki najczęściej pobierają je za:

 • zgodę na drobne remonty samochodu, takie jak na przykład montaż instalacji gazowej czy haka holowniczego,
 • zmianę współkredytobiorcy,
 • wcześniejszą spłatę kredytu,
 • wszelkie zmiany w umowie kredytowej, np. zmianę harmonogramu spłat rat.

Opłatami dodatkowymi banki bardzo rzadko się chwalą i często o ich istnieniu dowiadujemy się dopiero przypadkiem (kiedy na przykład chcemy zamontować instalację gazową w naszym aucie).

Ostatni (i największy) z kosztów, jaki będziemy musieli ponieść przy zaciąganiu kredytu samochodowego, to opłaty bieżące, czyli spłata rat kredytu.

Dowiedz się więcej: Czym jest zastaw rejestrowy na samochodzie >>

Zwróć uwagę na oprocentowanie realne i RRSO

Tak więc, decydując się na skorzystanie z kredytu samochodowego, warto zdawać sobie sprawę, że oprocentowanie nominalne, którym kuszą nas banki w reklamach, to niejedyny koszt takiego kredytu. O wiele istotniejsze jest jego oprocentowanie realne, czyli kwota, które obejmuje także wszystkie inne koszty kredytu: prowizję bankową, ubezpieczenie kredytu itp.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, oprocentowanie realne określa Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO) i to właśnie na tę wartość należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kredytu samochodowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ