Jolanta Brzozowska
Jolanta Brzozowska
20 Lis, 2017 - 03:00
Konto rodzinne - jak założyć i czy warto?

Konto rodzinne – jak założyć i czy warto?

Jolanta Brzozowska

Konto rodzinne to stosunkowo nowy produkt bankowy, cieszący się coraz większą popularnością. Dowiedz się, kto i w jaki sposób może założyć rachunek rodzinny.

Konto rodzinne swe istnienie zawdzięcza nowelizacji ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Celem tej noweli było uregulowanie kwestii dotyczących zabezpieczenia świadczeń niepodlegających egzekucji komorniczej. Zdarzało się bowiem, że komornicy nieświadomie zajmowali świadczenia wyłączone spod egzekucji (na przykład świadczenie „500 plus”), gdyż znajdowały się one na zwykłym koncie wraz z innymi środkami. Aby zapobiec takim sytuacjom, stworzono rachunek rodzinny bez komornika.

Kto może założyć konto rodzinne?

Rachunek taki może założyć każda osoba fizyczna, która otrzymuje świadczenia niepodlegające egzekucjom, wymienione w art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego, z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych.

Do środków umożliwiających zawarcie umowy rachunku rodzinnego, zaliczamy więc:

  • świadczenia rodzinne,
  • dodatki rodzinne,
  • dodatki pielęgnacyjne,
  • dodatki porodowe,
  • dodatki dla sierot zupełnych,
  • zasiłki dla opiekunów,
  • świadczenia z pomocy społecznej,
  • świadczenia integracyjne,
  • świadczenia wychowawcze,
  • świadczenie „Za życiem”.

Na rachunek rodzinny mogą trafiać środki wyłącznie z powyższych świadczeń. Nie może być on zasilany kwotami z innych źródeł, na przykład z tytułu wynagrodzenia za pracę, rent czy emerytur. Nie może być również rachunkiem wspólnym kilku osób, mimo że w nazwie ma określenie „rodzinny”.

Rachunek przypisany jest osobie pobierającej określone świadczenie. To elementy wyróżniające taki rachunek od kont tradycyjnych.

Dowiedz się więcej: Zasiłki – wszystko o świadczeniach w Polsce >>

Jak założyć konto rodzinne?

Procedura zawierania umowy rodzinnego rachunku jest podobna do zakładania innych kont rozliczeniowo–oszczędnościowych. Aby go jednak założyć, potrzebna nam będzie informacja o numerze konta bankowego ośrodka, który nam świadczenia wypłaca.

Wymóg posiadania zaświadczenia o numerach kont uniemożliwia przelewanie na rachunek rodzinny innych środków pieniężnych, środków które mogłyby podlegać egzekucji komorniczej. Zaświadczenie to jest więc niezbędne do zawarcia umowy o prowadzenie rachunku. Idąc do banku, warto go mieć już przy sobie.

Dowiedz się więcej: Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia >>

Rachunek rodzinny w jakim banku?

Wybór banku jest naszą osobistą decyzją. Ustawodawca ustalił, że otwarcie i prowadzenie rachunków rodzinnych jest bezpłatne i zwolnione z jakichkolwiek prowizji. Bezpłatnie otrzymamy więc kartę płatniczą i bezpłatnie będziemy mogli za jej pomocą wypłacać środki z bankomatu naszego banku lub w jego oddziale.

Zakładając takie konto, warto się jednak przyjrzeć ofercie różnych banków, gdyż niektóre z nich oferują dodatkowe interesujące usługi związane z prowadzeniem kont bankowych bez komornika. Może chodzić o darmowe konto osobiste dla osób uprawnionych do świadczeń z programu „500 plus”, o „premie/kieszonkowe dla dziecka” lub ciekawe systemy oszczędzania poprzez lokaty.

Dowiedz się więcej: Ranking lokat bankowych >>

Dla kogo konto rodzinne jest dobrym pomysłem?

Ustawodawca nie stworzył obowiązku posiadania specjalnego konta dla osób pobierających przedmiotowe świadczenia. Jednak założenie rachunku, na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla osób zadłużonych.

Przechowywanie środków ze świadczeń rodzinnych na koncie bankowym bez komornika daje pewność, że pozostaną one nienaruszone, nawet jeśli przeciwko nam zostanie wszczęta egzekucja sądowa czy administracyjna. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być bezpieczni o swoje świadczenia. Po założeniu rachunku, warto poinformować o tym fakcie komornika – nie zajmie on wówczas omyłkowo rachunku, do którego nie ma po prostu prawa.

Dowiedz się więcej: Zajęcie komornicze krok po kroku >>

Biorąc jednak pod uwagę to, że czasem nieprzewidziane zdarzenia mogą dość szybko zmienić naszą sytuację finansową, warto skorzystać z takiego rozwiązania i zabezpieczyć przed egzekucją chociaż część naszych środków pieniężnych, jeżeli spełniamy warunki umożliwiające nam założenie takiego konta.

Podsumowując, konto rodzinne, zwane inaczej konto 500 plus czy konto bez komornika, to zapewne rozwiązanie warte przemyślenia, gdy pobieramy świadczenia lub zasiłki rodzinne. W przeciwieństwie do standardowych rachunków, jego prowadzenie nie generuje żadnych kosztów, a co ważniejsze, zapewnia nam ochronę zgromadzonych na nim świadczeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ