ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
01 Mar, 2018 - 02:00
Konto premium - komu jest dedykowane i na jakich zasadach?

Konto premium – komu jest dedykowane i na jakich zasadach?

ARTYKUŁ PARTNERA

Konto premium, czyli rachunek bankowy dla wymagających, kusi wieloma korzyściami. Objaśniamy, kto może je założyć oraz co dzięki temu zyska.

Konto premium to rodzaj specjalnego konta osobistego, które jest oferowane przez wiele banków w Polsce dla klientów o większych wymaganiach. Warto wiedzieć, kto konkretnie może z niego skorzystać i na jakich zasadach, a także kiedy i dlaczego jego założenie się opłaca.

Wymagające konto dla wymagających

Dzisiaj w zasadzie w każdym banku można znaleźć co najmniej kilka rodzajów kont osobistych, dzięki czemu każdy może otworzyć rachunek bankowy na warunkach dostosowanych do swoich potrzeb. Oprócz standardowych rachunków dostępne są więc między innymi: tanie konta mobilne, konta walutowe, czy specjalne konta dla młodych.

Z reguły odrębną ofertę stanowią usługi bankowe premium, które są skierowane do specyficznej grupy klientów, czyli dla osób najlepiej zarabiających i przez to mających odpowiednio wyższe wymagania co do zakresu usług bankowych.

Podstawowym produktem premium jest konto premium, zwane często także kontem VIP. Żeby je założyć, należy spełnić określone wymagania, głównie z zakresu wysokości comiesięcznych wpływów na konto. W zamian jednak można liczyć na szereg korzyści, takich jak szerszy zakres usług oraz zwolnienie z wielu opłat.

Jakie warunki należy spełnić, by założyć konto premium?

Konto osobiste premium przeznaczone jest dla osób spełniających określone kryteria dochodowe, które jednak w każdym banku wyglądają nieco inaczej.

W jednych bankach są one bezwzględnie wymagane w celu otwarcia konta, w innych ich spełnienie warunkuje jedynie możliwość skorzystania z preferencyjnych opłat np. za prowadzenie konta. Oto przykłady minimalnej wysokości miesięcznych dochodów, jakie powinny wpływać na rachunki premium w wybranych bankach:

 • Konto Premium ING – 10 000 zł (lub zdeponowanie w banku minimum 150 000 zł),
 • Konto Aurum PKO BP – 9 000 zł (lub zdeponowanie w banku minimum 150 000 zł),
 • Konto dbNET Premium Deutsche Bank – 5 000 zł (lub zdeponowanych minimum 50 000 zł),
 • mKonto Aquarius mBank – 5 000 zł (lub zdeponowanie minimum 100 000 zł),
 • Eurokonto premium Plus Pekao – 7 500 zł (lub zdeponowanie co najmniej 50 000 zł).

Warto podkreślić, że w większości banków jeśli klient posiadający konto premium w pewnym momencie nie będzie miał wpływu środków w wymaganej wysokości, to bank nie zlikwiduje mu automatycznie takiego rachunku, lecz po prostu naliczy opłaty zgodnie z cennikiem.

Konto premium to często korzystne konto za zero

Dzisiaj większość banków oferuje swoje rachunki VIP jako konta za 0 zł, czyli zwalnia klientów z najważniejszych opłat. Najczęściej reklamy kont premium obiecują:

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za przelewy bez limitów,
 • 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów (bezpłatne bankomaty są zwykle zapewnione w kraju i za granicą),
 • 0 zł za wydanie karty itp.

Rezygnacja z pobierania takich opłat z założenia ma być dla klienta nagrodą za regularne wpłacanie przez niego na konto osobiste wysokich kwot, co jest przecież jednym z najważniejszych warunków otwarcia rachunku premium.

Comiesięczny wpływ określonej sumy pieniędzy jest najczęściej także warunkiem zwolnienia z tych opłat. W przypadku, gdy w danym miesiącu na konto premium trafi mniejsza kwota od tej wymaganej, naliczane są normalne opłaty za prowadzenie rachunku, które niestety są nawet kilkukrotnie wyższe niż opłaty za prowadzenie konta standardowego. Darmowe konto bankowe premium rzadko jest pozbawione wszelkich opłat, dlatego przed jego założeniem, warto zapoznać się z pełnym cennikiem.

Dodatkowe korzyści z posiadania rachunku premium

Jeśli ktoś się zastanawia, czym jeszcze różni się konto premium od zwykłego rachunku bankowego, to powinien sobie wyobrazić, pod jakim względem różni się zwykłe auto osobowe od ekskluzywnej limuzyny.

Podobnie jak elegancki i drogi samochód, również konto osobiste VIP oferuje więcej możliwości i udogodnień niż zwykłe produkty. Rachunek premium zapewnia przede wszystkim dużo szerszy zakres usług niż zwykły ROR, ponieważ klienci go posiadający mogą liczyć na:

 • oprocentowanie środków na rachunku bieżącym (rzadkość w przypadku zwykłych kont),
 • dostęp do atrakcyjnych ofert lokat krótko- i długoterminowych,
 • niskooprocentowane kredyty i pożyczki,
 • złota karta kredytowa z wysokim limitem i usługą concierge,
 • szeroka oferta inwestycyjna np. dostęp do platformy inwestycyjnej online,
 • karta wielowalutowa,
 • usługi assistance / concierge,
 • indywidualny doradca klienta dostępny przez telefon.

Zakres usług oferowanych przez poszczególne banki w ramach konta premium może się różnić w zależności od oferty, jednak z pewnością jest on zawsze szerszy od zakresu usług proponowanego przy standardowych rachunkach. Oczywiście każde konto premium oferuje dzisiaj tak popularne usługi jak bankowość mobilna i internetowa, czy płatności zbliżeniowe.

Konto firmowe dla VIP

Oferta bankowych usług premium zwykle skierowana jest nie tylko do klientów indywidualnych, ale także firm, w tym do osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to zrozumiałe, skoro to właśnie przedsiębiorcy często osiągają ponadprzeciętnie wysokie dochody. Dla nich banki oferują konta premium o różnym zakresie usług i udogodnień.

Zwykle przedsiębiorcy mogą liczyć na opiekę indywidualnego doradcy, wygodny dostęp do lokat, inwestycji, wymiany walut oraz różnego rodzaju kredytów i innych form finansowania działalności. Podobnie jak klientom indywidualnym, również firmom banki oferują różne usługi za 0 zł np. wszystkie przelewy za 0 zł, czy też brak opłat za obsługę karty do rachunku.

Niestety rzadko spotyka się zwolnienie z opłat za prowadzenie firmowego rachunku premium. Co więcej, opłaty z tego tytułu nie należą do najniższych, bo wynoszą średnio od 50 do nawet 80 zł za miesiąc.

Dowiedz się więcej: Konto firmowe a osobiste – najważniejsze różnice >>

Jak można założyć konto premium?

W zasadzie każdy bank proponuje inny sposób otwarcia rachunku premium. Większość instytucji preferuje sposób tradycyjny, czyli w placówce i to wyłącznie u doradców specjalizujących się w obsłudze klientów VIP.

Coraz częściej jednak można spotkać oferty rachunków premium, które można otworzyć po prostu przez Internet lub przynajmniej złożyć wniosek o ich otwarcie online, a resztę formalności dopełnić w placówce. W przypadku zakładania konta online, dokumenty do podpisu są przesyłane kurierem lub umowa zawierana jest na odległość (wówczas konieczne jest potwierdzenie tożsamości np. przy pomocy przelewu weryfikacyjnego z aktualnie posiadanego konta bankowego).

Do założenia rachunku premium zwykle wystarcza posiadanie ważnego dowodu osobistego, tylko niektóre banki wymagają potwierdzenia wysokości dochodów. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą konieczne jest przedstawienia również dokumentów rejestrowych firmy.

Kiedy warto założyć konto premium?

O otwarciu rachunku bankowego premium z pewnością warto pomyśleć, jeśli rzeczywiście spełniamy warunki do jego założenia, czyli przede wszystkim wtedy, gdy mamy pewność otrzymywania w dłuższej perspektywie czasu dochodów o określonej wysokości.

Tylko wtedy można liczyć na wiele darmowych usług w ramach konta, które rzeczywiście oferuje dużo szerszy ich zakres niż zwykły rachunek. Dla osób z niepewnymi dochodami w pewnym momencie konto premium może okazać się zbyt drogie, ponieważ standardowe opłaty za jego prowadzenie i oferowane w jego ramach usługi są bardzo wysokie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ