ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
07 Maj, 2017 - 00:00

Konto oszczędnościowe – prawdy i mity

ARTYKUŁ PARTNERA

Konto oszczędnościowe nie jest nowością. Mimo to nadal wielu z nas ma błędne wyobrażenie o tym, czym jest konto oszczędnościowe i jak działa.

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie dla tych, którzy, nie chcąc zamrażać swoich pieniędzy na ustalony okres, pragną jednocześnie dać każdej złotówce możliwość pracowania na siebie. Czego o koncie jeszcze nie wiemy i z jakimi mitami przychodzi nam się mierzyć, gromadząc informacje niezbędne do wyboru najlepszego dla nas sposobu oszczędzania?

Mit 1: Konto oszczędnościowe funkcjonuje jak lokata

Wiele osób uważa, że konto oszczędnościowe to produkt bankowy zamiennie nazywany lokatą. Nic bardziej mylnego. Rachunek oszczędnościowy zapewnia jego posiadaczowi swobodny dostęp do pieniędzy, podczas gdy z większości lokat nie można ich podjąć przed upływem wyznaczonego w umowie terminu bez konieczności poniesienia kary za przedwczesne usunięcie z lokaty pracującej gotówki.

Dowiedz się więcej: Ranking lokat bankowych >>

Mit 2: Wpłaconej na konto oszczędnościowe kwoty nie można zwiększyć

Właściciele rachunków oszczędnościowych mają swobodny dostęp do swoich pieniędzy – podobnie jak mogą pomniejszyć stan konta o konieczne na niespodziewane wydatki pieniądze, tak również mogą umieścić na koncie dodatkową gotówkę, zwiększając wysokość kwoty podlegającej oprocentowaniu.

Dowiedz się więcej: Oszczędzanie na „czarną godzinę” – dlaczego warto? >>

Mit 3: Wszystkie transakcje na koncie oszczędnościowym są bezpłatne

Właściciele kont oszczędnościowych mają najczęściej prawo do jednego bezpłatnego przelewu lub wypłaty z konta miesięcznie. Pozostałe transakcje podlegają opłacie, często znaczenie wyższej od tej, którą zapłacilibyśmy na zwykłym rachunku.

Mit 4: Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest niższe od oprocentowania lokaty

Choć w większości przypadków klienci zakładający bankowe lokaty faktycznie nagradzani są wyższymi odsetkami za udzielenie instytucji finansowej prawa do dysponowania całą zdeponowaną kwotą w ustalonym wcześniej czasie, również na koncie oszczędnościowym można sporo zaoszczędzić.

Obszerne porównania ofert bankowych lokat i rachunków oszczędnościowych wykazują, że oprocentowanie konta oszczędnościowego wcale nie jest niższe niż oprocentowanie lokaty w większości przypadków ofert depozytów krótkoterminowych – jedno-, dwu- lub trzymiesięcznych.

Pamiętać należy jednak, że atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest często zabiegiem promocyjnym mającym zachęcić klientów do korzystania z szerokiej gamy usług banków i po pierwszych miesiącach znacząco spada.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Mit 5: Konto oszczędnościowe najlepiej założyć we własnym banku

Nie jest prawdą, że bank, którego lojalnym klientem jesteśmy od wielu lat i z którego usług najchętniej korzystamy przy wyborze kolejnych produktów, zaproponuje nam najlepszy rachunek oszczędnościowy. Podejmując decyzję warto zainteresować się ofertą różnych instytucji i wybrać tę w największym stopniu dostosowaną do naszych potrzeb. Chcące pozyskać nowego klienta banki mogą przedłożyć klientom umowy na atrakcyjniejszych warunkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ