Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
02 Paź, 2017 - 03:00

Konto firmowe a osobiste – najważniejsze różnice

Malwina Tomżyńska

Prowadzisz działalność i zastanawiasz się nad wykorzystaniem do rozliczeń konta osobistego? A może lepsze będzie konto firmowe? Poznaj podstawowe różnice i podejmij właściwą decyzję.

Każdy świeżo upieczony przedsiębiorca zostaje postawiony przed koniecznością posiadania rachunku bankowego, który będzie wykorzystywany do rozliczeń firmowych. Ponieważ w polskim prawie nie ma przepisu określającego konkretny rodzaj rachunku, przedsiębiorca sam może wybrać czy wykorzysta do tego celu konto firmowe czy konto osobiste. Dla ułatwienia tej decyzji, poniżej zebraliśmy podstawowe cechy odróżniające od siebie te dwa rodzaje kont.

Konto firmowe a konto osobiste – podstawowe różnice

Oto zestaw najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru pomiędzy osobistym kontem bankowym a kontem dedykowanym dla firmy.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

1. Opłaty za prowadzenie rachunku

Konto firmowe

Z zasady obarczone jest wyższymi opłatami za jego prowadzenie. Oczywiście istnieje możliwość obniżenia miesięcznych kosztów, dzięki spełnieniu określonych przez bank warunków (np. miesięczny obrót kartą na określoną kwotę lub comiesięczne opłacanie składek ZUS/zaliczki na podatek dochodowy). Należy jednak pamiętać, że w w skali roku  jest to wciąż wyższy wydatek, niż w przypadku konta osobistego.

Konto osobiste

Na rynku istnieje wiele darmowych rachunków osobistych, gwarantujących bezpłatne prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów, przelewy itp. Dodatkowo zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych, z dnia 8 lutego 2017 r., każdy bank oraz SKOK, ma obowiązek posiadać w ofercie darmowy rachunek podstawowy, gwarantujący bezpłatnie: prowadzenie konta, 5 przelewów krajowych w miesiącu oraz  5 wpłat i wypłat w miesiącu, w bankomatach i wpłatomatach na terenie Polski.

Dowiedz się więcej: 3 najlepsze konta osobiste >>

2. Sposób opodatkowania odsetek naliczonych od środków znajdujących się na rachunku

Konto firmowe

Odsetki od środków zgromadzonych na rachunku, stanowią dla przedsiębiorcy tzw. inny przychód z działalności gospodarczej, co kwalifikuje je do opodatkowania na takich samych zasadach, jak podstawowy przychód firmy.

Konto osobiste

Od wszystkich odsetek naliczonych od środków na rachunku osobistym odliczany jest tzw. podatek Belki, czyli zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, którego wartość wynosi 19%.

3. Dodatkowe usługi

Konto firmowe

W zakresie dodatkowych usług, znacznie zyskują przedsiębiorcy. Często otrzymują oni od banku szereg dodatkowych możliwości, powiązanych z ich kontem firmowym (np. wirtualny bankomat, dostęp do internetowej platformy wymiany walut, atrakcyjne warunki dla terminali płatniczych).

Konto osobiste

W przypadku rachunku osobistego, klient standardowo, w ramach prowadzonego rachunku, otrzymuje dostęp do bankowości elektronicznej.

4. Ponoszenie kosztów związanych z rachunkiem bankowym

Konto firmowe

Przedsiębiorca ma możliwość każdorazowo, w przypadku poniesienia kosztu z tytułu posiadania rachunku, zaliczyć go jako koszt uzyskania przychodu (dotyczy to większości kosztów bankowych, m.in. opłat za prowadzenie rachunku, kosztów związanych z przelewami, w tym zagranicznymi itp.)

Konto osobiste

W tym przypadku przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć jedynie te koszty, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością (np. koszt przelewu zagranicznego dla kontrahenta). Sam koszt prowadzenia rachunku osobistego, nie jest dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu.

Dowiedz się więcej: Czy konto bankowe dla firm jest obowiązkowe >>

5. Kontrola nad finansami

Konto firmowe

Ogromną zaletą posiadania rachunku firmowego, jest oddzielnie transakcji firmowych od osobistych, co znacznie ułatwia kontrolę nad finansami oraz zabezpiecza przedsiębiorcę przed pewnego rodzaju komplikacjami, jakie mogą wystąpić, np. w przypadku kontroli skarbowej.

Konto osobiste

Wykorzystywanie rachunku osobistego do celów firmowych, może powodować pewne utrudnienia, związane z koniecznością oddzielania transakcji (zarówno przy sprawowaniu bieżącej kontroli nad finansami, jak również przy kontroli skarbowej).

6. Dodatkowe produkty

Konto firmowe

Posiadanie rachunku firmowego często warunkuje możliwość skorzystania z innych produktów firmowych oferowanych przez bank (np. firmowa karta kredytowa, kredyt inwestycyjny, kredy obrotowy).

Konto osobiste

W przypadku prowadzenia rachunku osobistego, przedsiębiorca może bez problemu skorzystać z produktów bankowych dedykowanych dla klienta indywidualnego.

Wybór: konto firmowe czy konto osobiste do celów prowadzonej działalności gospodarczej to decyzja przed jaką stają wszyscy przedsiębiorcy. Każda z opcji posiada swoje wady i zalety. Wybór jednej z nich uzależniony jest od wielu kryteriów, w tym indywidualnych preferencji każdego przedsiębiorcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ