Michał Nielub
Michał Nielub
04 Paź, 2018 - 12:20

Konto bez komornika – czy istnieją banki bez Ognivo?

Michał Nielub

Grozi Ci zajęcie komornicze? Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle istnieje konto bez komornika, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Konto bez komornika to takie, które jest poza systemem Ognivo. Takie konto bankowe nie zostanie natychmiast zajęte przez komornika, ponieważ trudniej je znaleźć. Jest to więc realna szansa dla nas na wydłużenie procedury postępowania egzekucyjnego i zyskanie cennego czasu. Przeczytaj więcej na ten temat – dowiedz się, w jaki sposób działa system Ognivo i czy rzeczywiście można założyć konto bankowe, które nie znajdzie się w tym systemie.

Konto bez komornika a system Ognivo

Osoby nad którymi wisi widmo zajęcia komorniczego poszukują banku, w którym ich rachunek bankowy będzie bezpieczny, przynajmniej przez jakiś czas. Czy konto bez komornika jest jednak możliwe? Czy system Ognivo może pokrzyżować plany dłużnika?

System Ognivo jest jedynym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy instytucjami finansowymi a organami uprawnionymi do pozyskiwania informacji o użytkownikach kont bankowych. Należą do nich przede wszystkim:

  • urząd skarbowy,
  • komornicy,
  • izby skarbowe,
  • administracyjne organy egzekucyjne oraz sądy,
  • prokuratury.

Konto bankowe w instytucji, która korzysta z systemu Ognivo, jest na bieżąco monitorowane. W ramach tego systemu można wysłać zapytanie do wszystkich jego uczestników.

Komornik, który chce namierzyć wszystkie nasze konta bankowe, zrobi to za pomocą jednego wniosku. W ciągu 3 dni roboczych, wszystkie banki będące w systemie Ognivo odsyłają informację zwrotną. Wcześniej komornik musiał zwracać się do każdej instytucji osobno, dlatego trudniej było mu namierzyć wszystkie rachunki dłużnika.

W wyniku usprawnień jakie ze sobą niesie system Ognivo, zadłużony użytkownik rachunku może w pewnym momencie zastać puste saldo. Wynika to z faktu, że komornicy ściągający należności mają prawo bez uprzedzenia zająć rachunek bankowy. Pamiętajmy, że to, ile może zabrać komornik, zależy od wielu kwestii, m.in. od wysokości pensji czy rodzaju otrzymywanych świadczeń.

Dowiedz się więcej: Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? 

Które banki uczestniczą w systemie Ognivo?

Lista instytucji w ramach systemu Ognivo jest z każdym rokiem dłuższa. Do niedawna poza systemem były duże banki: BPH, Credit Agricole, Toyota Bank, banki spółdzielcze oraz przede wszystkim popularne SKOK-i. Właśnie z tego względu panowało przeświadczenie, że istnieje sposób na uniknięcie komornika – wystarczyło założyć konto w jednej z wyżej wymienionych instytucji.

Jednak w 2017 roku sytuacja uległa zmianie – do systemu Ognivo trafiła w zasadzie większość banków działających w Polsce. Zadłużeni klienci posiadający konto w Credit Agricole i w SKOK-ach już nie mogą być spokojni o własne oszczędności. Podobnie jest w przypadku banku BPH. Mimo że nie ma go na liście uczestników systemu Ognivo, to jego klienci są ujęci w systemie za sprawą fuzji BPH i Alior Banku.

W obecnej sytuacji praktycznie wszystkie poważne instytucje finansowe w Polsce są objęte systemem Ognivo.

Warto wiedzieć: Banki Ognivo na bieżąco są aktualizowane na oficjalnej stronie systemu: Centralnainformacja.pl. Należą do nich największe w Polsce instytucje, takie jak m.in. Alior Bank, Millennium Bank, Idea Bank, Getin Noble, Euro Bank, mBank czy BZ WBK, a także większość SKOK-ów.

Jeszcze do niedawna można było posiłkować się kontem bez Ognivo. Obecnie konto bankowe bez komornika jest coraz trudniej dostępne. Jeżeli do tej pory pokładaliśmy nadzieję w koncie bankowym bez Ognivo, to teraz musimy szukać innego rozwiązania.

Dowiedz się więcej: Konto rodzinne – jak założyć i czy warto? 

Sposób na konto bez komornika? Konto zagraniczne!

Konto bankowe bezpieczne od zajęcia komorniczego? Z pewnością warto rozważyć bank, który nie korzysta z systemu Ognivo. Niestety aktualnie bardzo trudno takie konto znaleźć, ponieważ większość instytucji uczestniczy w systemie. Najlepszym sposobem na uniknięcie ściągnięcia wierzytelności z naszego konta bankowego jest założenie rachunku w banku zagranicznym.

Dobrym rozwiązaniem może być konto osobiste w niemieckim Sparkasse. Istnieje jednak istotny warunek – z oferty mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy obszarów przygranicznych. Obsługa prowadzona jest w języku polskim, a co ważniejsze – polski komornik nie ma podstaw prawnych do zajęcia środków zgromadzonych na tym koncie.

Dowiedz się więcej: Czy egzekucja komornicza poza granicami kraju jest możliwa? 

Bankowość elektroniczna w Sparkasse ma jednak kilka niedogodności. Na pierwszy plan wysuwa się waluta, w jakiej prowadzony jest rachunek. W Niemczech obowiązuje euro i w tej walucie będą rozliczane nasze wpływy i wydatki. Podwyższa to koszt prowadzenia konta osobistego, ponieważ dokonując przelewy walutowe na polskie rachunki, trzeba będzie wziąć pod uwagę przewalutowanie według obowiązującego kursu.

Może to oznaczać w praktyce, że jeżeli otrzymaliśmy wpływ np. 1 000 złotych po kursie 4,20, to po tygodniu ten kurs może spaść do 4,13. Wówczas faktyczna wartość naszych środków będzie niższa.

Oprócz konta w niemieckim Sparkasse, możemy rozważyć założenie konta za granicą. Czy takie konto bez komornika jest całkowicie bezpieczne? Na pewien czas tak. Polski komornik nie może zająć środków zgromadzonych na koncie zagranicznym, może to zrobić jedynie komornik miejscowy działający na terenie danego kraju. Z formalnego punktu widzenia wierzyciel może zwrócić się do niego o zajęcie takiego konta, jednak znacznie wydłuża to procedurę egzekucji.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe a komornik. Czy istnieją konta, których komornik zająć nie może? 

Czy warto szukać sposobu na konto bez komornika?

Warto pamiętać, że komornik ma prawo zająć nie tylko nasz rachunek bankowy, ale także nasz majątek ruchomy i nieruchomości (komornik spienięża go poprzez licytacje komornicze). Uniknięcie egzekucji komorniczej jest więc w praktyce bardzo trudne – jedynym efektem naszych działań może być wydłużenie całej procedury w czasie.

Pamiętajmy również, że istnieje kwota wolna od zajęcia, np. w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że komornik nie może nas całkowicie pozbawić środków do życia. Musi nam pozostawić minimalną kwotę na przeżycie.

Wobec tego rozważmy, czy opłaca się szukać konta bezpiecznego od komornika. Może warto najpierw spróbować negocjacji, rozłożenia długu na raty itp. Weźmy pod uwagę również to, że odkładanie egzekucji w czasie sprawia, że narastają nam odsetki. Ale tu już decyzję musimy podjąć samodzielnie. Każdy z nas wie, co jest w naszej sytuacji najlepsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ