Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
13 Wrz, 2018 - 02:00

Konto bankowe w Niemczech – jak założyć, które wybrać?

Mariola Krzyżak

Konto bankowe w Niemczech jest niezbędne, jeżeli przeprowadzamy się do tego kraju. Jak je założyć i jaki bank wybrać? Sprawdź!

Konto bankowe w Niemczech to jedna z pierwszych rzeczy, które będziemy musieli załatwić po przeprowadzce do tego kraju. Jest ono niezbędne do codziennego życia, a także wymagane do podjęcia pracy. Zanim jednak wybierzemy się do oddziału banku, warto dowiedzieć się więcej o procedurach zakładania nowego rachunku za granicą.

Konto bankowe w Niemczech – dlaczego trzeba je mieć?

Konto w niemieckim banku dla Polaka, który zamierza przebywać w tym kraju przez pewien okres czasu jest niezbędne zwłaszcza w przypadku, kiedy podejmujemy tu legalną pracę. Pracodawcy bowiem w większości przypadków przelewają wynagrodzenie wyłącznie na rachunek bankowy.

Również codzienne transakcje bezgotówkowe znacznie ułatwiają organizacje i dopełnianie wszelkich zobowiązań płatniczych. Jeżeli nasza rodzina pozostaje w ojczyźnie, to dzięki rachunkowi bankowemu będziemy mogli znacznie szybciej i łatwiej wykonywać przelewy z Niemiec do Polski.

Jak założyć konto bankowe w Niemczech?

Procedury otwierania rachunku bankowego w Niemczech nie różnią się w dużym stopniu od tego, co znamy z polskich realiów. Jednak w takim przypadku wnioskodawcą jest obcokrajowiec, co często wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów.

Polacy, podobnie jak inni obywatele Unii Europejskiej, mają prawo do zakładania podstawowych, tzw. bazowych rachunków bankowych w wybranym przez siebie kraju będącym członkiem wspólnoty nawet w przypadku, gdy nie posiadają w nim stałego zameldowania.

W sytuacji, kiedy jednak posiadamy meldunek w Niemczech nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć konto bankowe w Niemczech na takich samych zasadach jak w przypadku obywateli tego państwa. Warto jednak pamiętać, że w zależności od wybranej przez nas instytucji bankowej wymagania stawiane przed nami w kwestii dokumentów mogą znacznie się różnić.

Konto bankowe w Niemczech - jak załatwić?

Jakich dokumentów może wymagać od nas bank podczas zakładania konta?

Jako obywatele Unii Europejskiej mamy pełne prawo do swobodnego przemieszczania się na terenie wspólnoty, legalnej pracy w każdym z krajów, korzystania z opieki socjalnej wybranego państwa, a także korzystania z różnych usług.

Konto bankowe w Niemczech bez meldunku

Unia zapewnia nam również możliwość otworzenia w każdym miejscu podstawowego rachunku bankowego. W takim celu wystarczą nam podstawowe dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. Konto możemy otworzyć bez zameldowania w Niemczech. Potrzebne będzie jednak podanie adresu korespondencyjnego, dzięki któremu bank będzie mógł się z nami kontaktować.

W myśl prawa meldunek nie jest więc wymagany. Dane kontaktowe mogą stanowić adres naszej rodziny lub przyjaciół mieszkających na stałe w Niemczech. To właśnie do nich będzie dostarczana nasza korespondencja z bankiem. Rachunek bazowy opiera się na podstawowej formie płatniczej, co oznacza, że nie będziemy mieli szansy na uzyskanie karty debetowej pozwalającej na zadłużenie konta.

Klasyczne konto bankowe w Niemczech

Do założenia rachunku innego niż podstawowy będzie niezbędne zameldowanie na terenie Niemiec. Jest to jeden z pierwszych dokumentów jakie należy uzyskać po przeprowadzce na stałe lub w celu podjęcia legalnej pracy w tym kraju. Podczas wizyty w banku będzie więc konieczne przedstawienie dokumentu potwierdzającego zameldowanie, czyli tzw. MeldebestätigungNiezbędne będzie także potwierdzenie tożsamości dokumentem ze zdjęciem.

Zakładanie konta bez znajomości języka

Ponieważ założenie konta bankowego jest często jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy po przeprowadzce do Niemiec, bardzo często zdarza się, że nasza znajomość języka jest niewystarczająca do samodzielnej wizyty w placówce. W takim przypadku bardzo ważne będzie zorganizowanie osoby, która będzie w stanie być naszym tłumaczem.

Większość banków nie zgłasza przeciwwskazań do przyprowadzenia osoby postronnej. Innym sposobem na ominięcie problemu niedostatecznej znajomości niemieckiego jest złożenie wniosku o otworzenie konta onlineJednak również w takiej sytuacji będzie potrzebna obecność tłumacza, który pomoże nam w zrozumieniu treści.

Konto bankowe w Niemczech – jak wybrać najlepsze?

Jak wybrać bank, w którym otworzymy konto?

Kiedy już wiemy jakie dokumenty będą nam potrzebne do założenia rachunku bankowego, przychodzi czas na wybór odpowiedniej placówki, która spełni nasze wymagania i pozwoli nam na jak najlepsze zarządzanie naszymi finansami. Zasady są generalnie podobne do tych, którymi kierowalibyśmy się w Polsce.

Jeżeli posługujemy się chociaż podstawową znajomością języka niemieckiego, warto na początku skorzystać z internetowych porównywarek, które w przejrzysty sposób przedstawią nam korzyści proponowane przez poszczególne placówki.

Godnymi polecenia porównywarkami są m.in. narzędzie portalu Focus Money (sprawdź tutaj) lub Konto Finder (sprawdź tutaj). Takie narzędzia ułatwią nam wstępne rozeznanie w dostępnych dla nas ofertach bankowych. Poza skorzystaniem z przeglądarki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy posiadam stałe wynagrodzenie?

Większość banków bierze pod uwagę stałe, miesięczne dochody swoich klientów. W idealnym przypadku powinny one wynosić minimum 1 000 euro. Jeżeli więc posiadamy tego typu regularne wpływy, będziemy mogli liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne oferty.

Jakie filie banków znajdują się w mojej okolicy?

Kolejną wskazówką do wyboru odpowiedniego banku może być dostępność jego oddziałów w naszej okolicy. Pomimo tego, że bankowość internetowa jest w Niemczech rozwinięta na tyle, że częste wizyty w placówkach nie będą konieczne, jednak w razie potrzeby skorzystania z usług na miejscu warto mieć świadomość, że nasz bank znajduje się w pobliżu.

Jakie opłaty za konto jestem w stanie ponosić?

Prowadzenie rachunku bankowego w Niemczech jest najczęściej bezpłatne w przypadku, kiedy posiadamy stałe, comiesięczne wpływy na konto. Jeżeli jednak chcemy posiadać różne dodatki do rachunku lub chcemy prowadzić konto typu premium, musimy liczyć się z opłatami, które wynoszą średnio od 3 do 10 euro.

Warto jednak pamiętać, że dodatkowe opłaty mogą pojawić się także za wykonywanie różnych operacji bankowych. Bardzo często są to koszty, które nie są wspominane w ofertach. Dobrze jest więc wcześniej przygotować sobie szacunkową liczbę wykonywanych przez nas przelewów czy stałych zleceń, aby już na miejscu móc zapytać pracownika banku o przewidywane koszty.

Jak dużo bankomatów posiada dany bank?

Kolejnym z wyznaczników może być liczba bankomatów w okolicy. Większość banków pozwala na bezpłatne korzystanie tylko ze swoich automatów. W innych będziemy musieli ponieść często bardzo wysokie koszty, nawet 5 euro za jedną transakcję. Największą liczbę bankomatów na niemieckim rynku posiadają Sparkasse, Volks- und Raiffeisenbanken, Sparda-Banken czy Deutsch Bank. 

Czy bank posiada ofertę bezpłatnych wypłat w europejskich bankomatach?

Ważną kwestią dla Polaków może być to, czy przebywając w Polsce będziemy mogli wypłacać pieniądze z bankomatów bez dodatkowych, często bardzo wysokich opłat. Zanim więc wybierzemy konkretny bank, warto sprawdzić, czy taka opcja pojawia się w ofercie.

Konto bankowe w Niemczech jest niezbędne do funkcjonowania w kraju, w którym postanowiliśmy zamieszkać lub pracować. Procedury jego zakładania są bardzo podobne do polskich, dlatego jeżeli w wystarczającym stopniu znamy język niemiecki, powinniśmy bez większych problemów samodzielnie uporać się z załatwianiem formalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ