Mateusz Baj
Mateusz Baj
07 Wrz, 2017 - 03:00
Bezpieczne konto bankowe: która metoda autoryzacji przelewów jest najlepsza?

Bezpieczne konto bankowe: która metoda autoryzacji przelewów jest najlepsza?

Mateusz Baj

Bezpieczne konto bankowe – podpowiadamy, która metoda autoryzacji przelewów online jest najwygodniejsza i najbezpieczniejsza.

Aby nasze konto bankowe było bezpieczne, musi być odpowiednio zabezpieczone. Lista haseł jednorazowych, token do generowania haseł oraz hasła SMS-owe to najpopularniejsze obecnie zabezpieczenia przelewów elektronicznych.

W tradycyjnych przelewach – wykonywanych osobiście w banku albo na poczcie – zabezpieczeniem  jest zazwyczaj wzór naszego podpisu. To dzięki niemu bank może zweryfikować, że to my (a nie ktoś inny) przelewamy nasze pieniądze na określone konto.

Tradycyjne przelewy odchodzą już jednak do lamusa. W przypadku przelewów dokonywanych przez internet, bank weryfikuje nasze uprawnienia do wykonania przelewu najczęściej przy pomocy trzech sposobów: listy haseł jednorazowych, generatora kodów token lub hasła SMS.

Dowiedz się więcej: Bezpieczne konto bankowe – w jaki sposób bank chroni Twoje pieniądze? >>

Lista haseł jednorazowych

Jak wykonać przelew w sposób bezpieczny? Lista haseł służąca do autoryzacji transakcji to jedno z najstarszych zabezpieczeń w bankowości internetowej. Każde z haseł widniejących na karcie ma swój numer kolejny i może być użyte tylko raz – system zawsze prosi o podanie hasła o konkretnym numerze.

Karta haseł jednorazowych może mieć postać zwykłej, zadrukowanej kartki papieru lub wygląd zbliżony do karty kredytowej. Kolejne hasła są najczęściej zasłonięte nadrukiem lub folią – przed ich użyciem należy usunąć zabezpieczenie, uwidaczniając ukryte hasło. Hasłem jest najczęściej liczba pięcio- lub sześciocyfrowa, chociaż zdarzają się też kombinacje liter i cyfr.

Przed pierwszym użyciem kartę haseł jednorazowych najczęściej aktywuje się, czyli na żądanie systemu podaje jej numer i kod z określonego (zwykle pierwszego) pola. W przypadku użycia karty jako kolejnej, system z reguły pyta o jeden z niewykorzystanych kodów z aktualnie aktywnej karty i kod z nowej. Przy potwierdzaniu operacji za pomocą listy haseł jednorazowych należy wpisać wskazane przez system hasło o określonym numerze w odpowiednie miejsce w serwisie transakcyjnym banku.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Token do generowania haseł

Token ma zwykle postać małego urządzenia elektronicznego, wielkości zbliżonej do breloczka. Zazwyczaj jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga robienia czegokolwiek ze strony użytkownika. Można nosić go stale ze sobą, na przykład razem z kluczami. Token co 60 sekund wyświetla nowy ciąg cyfr, jest to tzw. wskazanie tokena. Każde wskazanie jest ważne dokładnie przez minutę i najczęściej składa się z 6 cyfr. Po upływie minuty generowane jest kolejne wskazanie tokena.

Aby potwierdzić operację na naszym koncie (np. wykonanie przelewu) wyświetlane przez token aktualne wskazanie należy wprowadzić w odpowiednie miejsce w serwisie transakcyjnym banku. System – znając algorytm kryptograficzny wykorzystywany przez token – potrafi zweryfikować, czy podane w danej chwili wskazanie tokena jest prawidłowe czy też nie.

Hasła SMS

Hasło SMS to takie, które przychodzi bezpośrednio na naszą komórkę. Jest wysyłane dokładnie w momencie, gdy wykonujemy operację wymagającą potwierdzenia hasłem na telefon komórkowy o numerze zarejestrowanym w systemie naszego banku.

W wiadomości SMS, którą otrzymujemy z banku, zawarty jest najczęściej skrócony opis operacji i hasło SMS służące do jej potwierdzenia. Składa się ono najczęściej z kilku cyfr lub ciągu cyfr i liter. Należy je wprowadzić w odpowiednie pole w systemie transakcyjnym banku.

Z haseł SMS możemy korzystać także za granicą, pod warunkiem, że mamy aktywny roaming.

Który system jest najlepszy?

Każdy z opisanych systemów zabezpieczeń stosowanych przez banki ma swoje zalety i wady. Wydaje się jednak, że najwygodniejsze w użyciu (i przez to najpopularniejsze) są hasła SMS. Jest to system bezpieczny, możemy korzystać z niego w każdym miejscu, także za granicą.  Nie musimy pamiętać o noszeniu za sobą tokena ani listy haseł jednorazowych, z kolei telefon komórkowy zawsze mamy przecież przy sobie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ