Mateusz Baj
Mateusz Baj
24 Sie, 2017 - 05:30

Konto bankowe a komornik. Czy istnieją konta, których komornik zająć nie może?

Mateusz Baj

Konto bankowe bez komornika? Dowiedz się, czy istnieje takie konto, którego nie będzie mógł zająć komornik, mimo że posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela. Przeczytaj również, jak postępuje komornik, by zlokalizować majątek dłużnika i czy konto bez OGNIVO ochroni Cię przed zajęciem komorniczym.

Wiele osób mających kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań i co za tym idzie problemy z komornikiem, zadaje sobie pytanie: czy istnieje takie konto bankowe, którego komornik zająć nie może?

Komornik może zająć każde konto

Komornik ma prawo zająć każde konto w dowolnym banku, jeśli posiada tzw. tytuł wykonawczy, którym najczęściej jest wydany przez sąd prawomocny nakaz zapłaty lub wyrok. Mając taki dokument, komornik wysyła do banku zawiadomienie o zajęciu środków (pamiętajmy jednak, że istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego).

Bank musi umożliwić dokonanie egzekucji komorniczej, w innym przypadku mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Uwaga! Pamiętajmy, że jeśli egzekucja komornicza dotyczy np. nieruchomości, wówczas do spieniężenia majątku dłużnika dochodzi poprzez licytacje komornicze.

Dowiedz się więcej: Postępowanie egzekucyjne – czy umorzenie jest możliwe i jak to zrobić >>

Tak więc, mimo że zdarza się słyszeć, że „bank zablokował komuś konto”, w rzeczywistości blokady dokonuje działający w imieniu wierzyciela komornik. Bank jest jedynie wykonawcą polecenia komornika. Co więcej, banki nie mają obowiązku informowania właściciela rachunku o tym, że nastąpiło zajęcie środków z konta.

Blokada obejmuje zarówno środki, które znajdują się na koncie w chwili dokonania zajęcia, jak i te, które spływają na konto po dokonaniu blokady.

Dowiedz się więcej: Licytacja komornicza – jak kupić mieszkanie na licytacji i na co uważać >>

Jak znajdzie nas komornik

Skoro zatem komornik może zająć każde konto, pozostaje pytanie, skąd wie on o tym, w którym banku trzymamy nasze pieniądze. Kancelaria komornicza może ustalić to na cztery sposoby:

  • sprawdzić posiadane przez nas rachunki w systemie OGNIVO (warto wiedzieć, że istnieją również konta bez OGNIVO),
  • ustalić bank, w którym mamy konto, na podstawie informacji z ZUS lub Urzędu Skarbowego,
  • posiadać tę informację od wierzyciela, gdyż ten podał ją we wniosku egzekucyjnym,
  • uzyskać taką informację od dłużnika (chociaż to oczywiście najrzadszy przypadek).

W praktyce komornicy, aby ustalić w którym banku mamy konto,  korzystają z systemu OGNIVO. Do systemu tego należy większość największych banków w Polsce.

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

OGNIVO banki – sposób działania

OGNIVO to centralna informacja o rachunkach bankowych, którą zarządza Krajowa Izba Rozliczeniowa. Umożliwia ona bezpieczną i szybką komunikację w formie elektronicznej pomiędzy bankami, a także “pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków”, czyli m.in. właśnie kancelariami komorniczymi.

Po wprowadzeniu przez komornika danych dłużnika, system sprawdza w poszczególnych bankach, czy dłużnik ma w nich konto i przesyła kancelarii komorniczej informację zwrotną. Mając taką informację, komornik bez trudu może dokonać zajęcia konta w konkretnym banku.

Listę banków uczestniczących w systemie OGNIVO można znaleźć TUTAJ.

Dowiedz się więcej: Czy egzekucja komornicza poza granicami kraju jest możliwa? >>

SKOK a system OGNIVO

Warto wiedzieć, że członkiem systemu OGNIVO nie jest żaden SKOK. Jeśli więc trzymamy swoje oszczędności na rachunku w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Rozliczeniowej, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że kancelaria komornicza zdoła ten fakt ustalić i dokonać zajęcia konta.

Dowiedz się więcej: Konto w SKOK-u a komornik. Czy to ratunek dla dłużnika? >>

Jeśli jednak komornik w jakiś sposób wejdzie w posiadanie wiedzy gdzie trzymamy pieniądze, SKOK – podobnie jak każdy inny bank – będzie musiał podporządkować się jego decyzji i umożliwić mu dokonanie egzekucji komorniczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ