ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Sty, 2017 - 17:13
Konta bankowe – poznaj ich najważniejsze rodzaje

Konta bankowe – poznaj ich najważniejsze rodzaje

ARTYKUŁ PARTNERA

Dobre konto powinno być dostosowane do potrzeb i oczekiwań właściciela. Inne potrzeby będzie miał emeryt, preferujący osobistą obsługę w oddziale banku, inne młody zwolennik nowych technologii, który nie rozstaje się ze smartfonem, a jeszcze inne kierowca, który każdego dnia przemierza dziesiątki, a nawet setki kilometrów.

Konto bankowe jest obecnie najbardziej popularnym produktem bankowym. Jak pokazują badania przeprowadzone przez serwis PRNews.pl, pod koniec I kwartału 2016 roku banki komercyjne w Polsce prowadziły już ponad 30 mln rachunków osobistych.

Zanim wybierzesz konto bankowe, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy i w jaki sposób zamierzasz korzystać ze swojego rachunku.

Wśród najpopularniejszych na rynku kont bankowych znajdują się:

  • konta walutowe;
  • konta młodzieżowe (studenckie);
  • konta oszczędnościowe;
  • konta osobiste.

Konto walutowe

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, zakładany w innej niż polska walucie. Najbardziej popularne są rachunki walutowe w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, euro i frakach szwajcarskich.

Otwarcie takiego konta będzie wskazane, jeśli:

  • spłacasz kredyt hipoteczny w obcej walucie;
  • regularnie robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych;
  • często podróżujesz za granicę, pracujesz tam sezonowo lub studiujesz;
  • otrzymujesz stałe wpływy z zagranicy, np. wynagrodzenie, emeryturę, rentę czy zwroty podatków.

Konto młodzieżowe

Konto młodzieżowe, jak wskazuje jego nazwa, zostało stworzone z myślą o osobach młodych.

W niektórych bankach taki rachunek może założyć i prowadzić osoba, która ukończyła 13 lat. Dzięki codziennemu korzystaniu z konta młody człowiek będzie miał szansę nauczyć się gospodarowania własnymi pieniędzmi, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Jeśli planujesz otwarcie konta młodzieżowego, poszukaj takiego, które będzie atrakcyjnie oprocentowane. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko gromadzić środki finansowe i dokonywać transakcji płatniczych, wygenerujesz również odczuwalny dla portfela zysk.

Konto oszczędnościowe

Celem konta oszczędnościowego jest krótkoterminowe lub długoterminowe gromadzenie oszczędności. Lokując pieniądze na koncie oszczędnościowym będziesz miał do nich nieograniczony dostęp. Dzięki takiej elastyczności możesz wypłacać pieniądze z rachunku nie tracąc wypracowanych już odsetek. Pamiętaj jednak, że wiele banków pobiera opłaty za przelew z rachunku oszczędnościowego na rachunek osobisty. Zanim zdecydujesz się beztrosko przetransferować środki, sprawdź, ile będzie kosztować taka operacja.

Konto osobiste

Konta osobiste to najpopularniejsze obecnie rachunki prowadzone dla osób fizycznych. Ich celem jest przechowywanie środków finansowych pochodzących z wynagrodzenia, emerytury, renty lub innych wpływów i dokonywanie operacji bankowych (np. przelewów i płatności). Wybierając rachunek osobisty zwróć uwagę na wysokość opłat na otwarcie i prowadzenie rachunku, za wydanie i użytkowanie karty debetowej, za przelewy oraz wypłaty z bankomatów.

Systemy moneyback

Duże znaczenie mają również dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem konta. Mogą być to np. atrakcyjne programy lojalnościowe lub systemy moneyback. Dobrym przykładem jest konto, które łączy w sobie niskie koszty prowadzenia oraz atrakcyjny program moneyback. Takie jest właśnie Konto Jedyne w Toyota Banku, które jest dedykowane kierowcom. To dokładnie oni mogą czerpać najwięcej profitów z jego użytkowania. Przykład: biorąc udział w promocji Tankuj Korzyści, kierowcy mogą otrzymać aż do 10% zwrotu kosztów paliwa. Może to być maksymalnie 600 zł zwrotu w ciągu roku, czyli aż 50 zł miesięcznie.

Aby skorzystać z programu, należy założyć Konto Jedyne, wypełnić formularz rejestracji na stronie banku, utrzymać odpowiedni poziom salda na koncie i na depozytach oraz dokonywać płatności za paliwo i inne wydatki kartą debetową, wydaną przez Toyota Bank.

Wysokość zwrotu w programie Tankuj Korzyści zależy od kilku czynników, które muszą być spełnione równocześnie. Chodzi tu o średnie saldo na Koncie Jedynym, średnie saldo oszczędności w Toyota Banku (nie mogą być to jednak pieniądze, znajdujące się na Koncie Jedynym i Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym) oraz wysokość transakcji kartą (z pominięciem transakcji na stacjach paliw). Poziom moneybacku wynosi od 5% do 10%.

Kolejnym walorem tego konta jest dostęp do wysoko oprocentowanych lokat krótko i długoterminowych. Dzięki udziałowi w promocji Tankuj Korzyści będziesz mógł zarabiać nie tylko na paliwie, osiągniesz także wysoki zysk z depozytu.