Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
18 Mar, 2017 - 08:16

Komunikacja niewerbalna – jak odczytać mowę ciała?

Anna Wezgraj da Silva

Komunikacja niewerbalna, czyli gesty, mimika oraz odpowiednia odległość od rozmówcy może powiedzieć o nas znacznie więcej niż się spodziewamy.

Komunikacja niewerbalna (mowa ciała) to niesamowite narzędzie, dzięki któremu można zinterpretować prawdziwe intencje drugiego człowieka. Odczytywanie języka ciała znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w biznesie, podczas spotkań towarzyskich czy po prostu przy nawiązywaniu nowych znajomości. Co oznaczają poszczególne gesty?

Komunikacja niewerbalna kluczem do sukcesu

Mowa ciała to odzwierciedlenie emocji i myśli danej osoby. Nawet najlepsze przemówienie, posiadana wiedza czy sympatia okazywana drugiemu człowiekowi może zostać odebrana nienależycie, jeżeli gesty będą sprzeczne ze słowami.

O ile komunikacja werbalna często nie sprawia większych kłopotów, o tyle mowa ciała jest trudniejsza w interpretacji. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można trenować swój język ciała oraz nauczyć się rozpoznawać co oznaczają poszczególne gesty u innych osób.

Język ciała – twardy orzech do zgryzienia

W prawidłowej interpretacji mowy ciała bardzo ważny jest kontekst sytuacyjny. Przykładowo osoba uderzająca pięścią w stół prawdopodobnie jest bardzo zdenerwowana w danym momencie, ale niekoniecznie musi być osobą agresywną lub nerwową w dniu codziennym.

Sygnały płynące z komunikacji niewerbalnej nie zawsze są więc łatwe w odczytaniu, jednak jak to mówią: „trening czyni mistrza”. Pierwszy krok do zgłębienia tematu to nauka interpretacji podstawowych gestów.

Najczęstsze gesty

 • Pewny uścisk dłoni jest najbardziej pożądany – ukazuje szacunek do drugiej osoby, jest również symbolem partnerstwa i otwartości.
 • Uwaga na zbyt mocny uścisk dłoni – może zostać odebrany jako gest agresywny, dominujący,
 • Słaby uścisk dłoni odbierany jest negatywnie – kojarzy się ze słabym charakterem i niechęcią do nawiązania jakiejkolwiek relacji.
 • Otwarte dłonie to symbol prawdomówności i dobrych zamiarów, natomiast te ściśnięte lub schowane pod stołem ukazują rozmówcę jako osobę niepewną siebie, lękliwą lub o wątpliwych zamiarach.
 • Ręce skrzyżowane na piersiach oznaczają niepewność oraz tworzenie swoistej bariery między rozmówcami.
 • Częste zmienianie pozycji ciała może zostać odebrane jako oznaka niepewności, zdenerwowania, a nawet niecierpliwości.
 • Utrzymanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą potwierdza prawdomówność, sympatię oraz szczere zainteresowanie tematem rozmowy.
 • Unikanie kontaktu wzrokowego odbierane jest jako nieszczerość, obojętność, lekceważenie rozmówcy.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Komunikacja niewerbalna - jak odczytać mowę ciała - gesty

Odległość, a kontakty międzyludzkie

Kolejnym bardzo ważnym aspektem komunikacji niewerbalnej jest odległość między rozmówcami. Wpływa ona znacząco na przebieg rozmowy oraz ogólny charakter spotkania.

 • Odległość 0-45 cm – to strefa intymna przeznaczona jedynie dla najbliższych osób, których łączą więzi uczuciowe,
 • Odległość 45-120 cm – to strefa osobista przeznaczona dla przyjaciół i rodziny,
 • Odległość 120-360 cm – to strefa oficjalna, czyli komfortowy dystans dla osób między którymi nie istnieją żadne zażyłe stosunki, np. podczas rozmów biznesowych,
 • Odległość powyżej 360 cm – to strefa publiczna, czyli odległość zachowywana np. w salach konferencyjnych.

Podczas wszelkiego rodzaju spotkań odbywających się „na stojąco” to właśnie dystans między rozmówcami może być kluczowy, jeżeli chodzi o dalszy przebieg rozmowy.

Nadmierna bliskość i naruszenie strefy osobistej drugiej osoby może spowodować przedwczesne zakończenie rozmowy, natomiast zbyt duża odległość nie pozwoli na nawiązanie przyjacielskich kontaktów.

Nie bez znaczenia będzie wyczucie nastroju rozmówcy i zwrócenie uwagi nie tylko na własną odległość, ale i dystans zachowywany przez drugą osobę.

Dowiedz się więcej: Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne >>

 Komunikacja niewerbalna - jak odczytać mowę ciała - dystans

Postawa ciała

Kolejnym bardzo ważnym punktem w komunikacji niewerbalnej jest obserwacja postawy ciała rozmówcy.

 • Prosta sylwetka, otwarte ramiona, uniesiona głowa, kontakt wzrokowy i szczery uśmiech to oznaka osoby otwartej, szczerej i pozytywnie nastawionej,
 • Napięta postawa ze skrzyżowanymi ramionami, dłońmi ukrytymi w kieszeniach lub schowanymi za plecami, unikanie kontaktu wzrokowego i zbyt szybkie formułowanie wypowiedzi zdradza negatywne nastawienie, nerwowość, nieprawdziwość rozmówcy.
Komunikacja niewerbalna - jak odczytać mowę ciała - postawa

Komunikacja niewerbalna to fascynujący świat emocji skrywanych w gestach i mimice. Pomaga w udoskonalaniu stosunków międzyludzkich oraz w odkryciu swojego prawdziwego „ja”.  Jest doskonałym narzędziem do zrozumienia siebie i innych ludzi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ