Michał Nielub
Michał Nielub
07 Lis, 2017 - 04:00

Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć

Michał Nielub

Komisy samochodowe to sposób na szybki zakup auta bądź jego sprzedaż. Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę w obu przypadkach.

Komisy samochodowe są rozwiązaniem zarówno dla osób kupujących, jak i sprzedających auto. Dla zainteresowanych nabyciem nowego samochodu zaletą jest fakt, że w jednym miejscu można obejrzeć i porównać kilka modeli. Dla sprzedającego wartością dodaną jest to, że nie musi osobiście angażować się w transakcję i rozmowy z zainteresowanymi osobami.

Rady dla sprzedającego

Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych kwestii, o których każda osoba sprzedająca swoje auto w komisie powinna wiedzieć.

Komisy samochodowe – rodzaje

Jak praktycznie każdy podmiot gospodarki rynkowej, komisy samochodowe są różne. Z punktu widzenia korzyści dla sprzedającego należy wyszczególnić następujące:

  • małe komisy samochodowe,
  • duże, profesjonalne komisy samochodowe,
  • komisy samochodowe dilerskie.

Dla sprzedającego równie ważne jest to, czy konkretne komisy samochodowe tylko pośredniczą w transakcji czy może je odkupują celem dalszej odsprzedaży.

Samochody używane – zalety sprzedaży w komisie

Komisy samochodowe, jako miejsce sprzedaży, są szczególnie korzystne dla osób zajętych sprawami zawodowymi. Co do zasady nie mają one czasu by angażować się osobiście w sprzedaż niechcianego już pojazdu. Dlatego duża liczba firm korzysta z takiej możliwości i z tego również powodu, oferta wielu komisów to samochody poleasingowe.

Do zalet należy zaliczyć również kwestie związane z doświadczeniem w handlu. Osoby pracujące w komisie znają z praktyki metody negocjacji cen, w związku z tym istnieje szansa, że w komisie dostaniemy lepszą cenę, niż w sytuacji próby sprzedaży na własną rękę.

Komisy samochodowe mają w ofercie również inne auta. Dzięki temu przyciągają klientów, którzy chcą dokonać oględzin wielu marek i modeli w jednym czasie i w jednym miejscu. Duży ruch rodzi większą szansę, ze ktoś zainteresuje się akurat naszym pojazdem. Zwiększa to szanse na jego sprzedaż.

Dowiedz się więcej: Jak szybko sprzedać samochód >>

Komisy samochodowe – wady dla sprzedającego

Istnieje kilka potencjalnych wad wiążących się ze sprzedażą auta w komisie. Trzeba uważać między innymi na zapisy znajdujące się w umowie. Zwróćmy uwagę, na jakich warunkach możliwa jest ewentualna rezygnacja z usług komisu. Czy będziemy musieli zapłacić za każdy dzień postoju samochodu na placu oraz za inne czynności związane z utrzymaniem auta w tym czasie (mycie, czyszczenie wnętrza itp.)?

Nie bez znaczenia pozostaje także rzetelność i uczciwość sprzedawcy. Warto pozostawić swoje auto w komisie cieszącym się dobrą renomą w okolicy.

Nie zaleca się korzystania z ofert małych przedsiębiorców, którzy dzierżawią plac z niewielką budką do zawierania transakcji. W praktyce zdarzało się, że takie podmioty ogłaszały upadłość z dnia na dzień, a ich właściciele przywłaszczali wszystkie auta. Komornik natomiast nie mógł ściągnąć z nich wierzytelności z powodu braku jakiegokolwiek majątku.

Dowiedz się więcej: Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu >>

Sprzedaż auta w komisie – na co zwrócić uwagę?

Obecnie komisy samochodowe są na etapie specjalizacji. Jest to czynnik decydujący o tym, że wielu przedsiębiorców skupia się np. na autach z Niemiec, zaś inni preferują określone marki. Jest to element, który warto rozważyć podczas podejmowania decyzji o tym, z jakiego komisu skorzystamy, by sprzedać samochód.

O naszym wyborze decydować powinno kilka czynników. Przede wszystkim, warto skorzystać z oferty dużych komisów. Posiadają one więcej aut na sprzedaż, przez co przyciągają więcej klientów.

Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja. Rozmieszczenie handlarzy pojazdów charakteryzuje się tym, że niektóre miejscowości kojarzone są ze skupiskami takich przedsiębiorców. To również przyciąga ludzi i także dzięki temu, istnieje większa szansa na szybsze pozbycie się auta.

Ekspozycja oferty a sprzedaż auta w komisie

Należy również zwrócić uwagę na to, czy wybrane miejsce jest prowadzone profesjonalnie. W tym celu warto udać się tam w charakterze klienta. Dzięki temu będziemy wiedzieć:

  • jaka jest obsługa w komisie,
  • jak wyeksponowane są ceny.
  • jak auta są przygotowane do sprzedaży.

Obsługa w komisie

Rozpatrując kwestię obsługi należy mieć świadomość tego, że komisy samochodowe bywają właścicielami oferowanych pojazdów. Stosowaną praktyką jest przyjmowanie aut w komis po to, by stanowiło tło dla oferty właściciela. W rzeczywistości jednak nie są one polecane zainteresowanym osobom.

Z punktu widzenia chęci zysku jest to zrozumiałe, jednak kompletnie nieetyczne względem komitenta (posiadacza rzeczy oddanej w komis). Oczywiście nie jest to regułą, jednak należy być świadomym istnienia tego zjawiska.

Ekspozycja ceny i przygotowanie do sprzedaży

Kluczową kwestią pozostaje to, w jaki sposób komis eksponuje ceny oraz opisy sprzedawanych modeli. Równie istotnym jest, czy wystawione auta na bieżąco sprząta, jak o nie dba i w jakim miejscu je wystawia. Wspomniane detale świadczą nie tylko o profesjonalizmie przedsiębiorcy, ale także o jego znajomości podstawowych zasad handlu.

Komisy samochodowe – uwaga na umowę

Często zawieraną klauzulą w umowach przez komisy samochodowe jest to, że nie ponoszą one żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe podczas przetrzymywania auta na placu lub w momencie jazdy próbnej. Nie wolno pod żadnym pozorem się zgadzać na taki zapis. Nawet jeżeli właściciel firmy pokryje koszty naprawy z ubezpieczenia, to samochód i tak już stracił na wartości w wyniku kolizji.

Warto również zadbać o to, by uregulować kwestię związaną z przeciągającym się okresem sprzedaży w komisie. Należy być świadomym tego, że np. auto klasy kompakt o wartości 50 tys. złotych traci miesięcznie mniej więcej 500 zł na wartości. Im dłużej trwa jego sprzedaż, tym więcej stracimy jako sprzedający.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Komisy samochodowe - to musisz wiedzieć - kupno i sprzedaż auta

Rady dla kupującego

Na co z kolei zwrócić uwagę, jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem auta w komisie samochodowym? Oto najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać.

Zakup auta w komisie – zalety

Po stronie kupującego można wyróżnić kilka zalet. Przede wszystkim mamy możliwość dokonania oględzin kilku samochodów. Wiąże się to z większą szansą wybrania zadbanego egzemplarzu, a także z okazją do porównania cech użytkowych różnych marek i modeli.

Możliwość obejrzenia wybranych aut to również okazja do sprawdzenia ich stanu technicznego. Sprzedający powinien umożliwić nam jazdę próbną oraz odwiedziny na stacji diagnostycznej. Jeżeli odmawia tych czynności, może to wskazywać na fakt, że auto posiada jakieś poważne wady, których nie chce ujawnić.

Dowiedz się więcej: Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie >>

Komisy samochodowe – o czym kupujący musi pamiętać

Warto być świadomym przede wszystkim tego, że możemy negocjować ceny. Proponowany koszt nie jest ostateczny. Często stosowanym w komisach zabiegiem jest zawyżenie wyjściowej wartości. Działania takie mają na celu sprzedaż auta w pożądanej cenie.

Jeżeli np. konkretny pojazd jest wystawiony za 13 000 złotych, możemy ją zbić niekiedy nawet do 11 000 złotych. Decydować będą o tym nasze umiejętności wykrycia wad i argumentacja, że powodują one obniżenie ceny.

Zwracajmy również uwagę na to, czy komis posiada samochody poleasingowe. Jeżeli tak, wymagajmy przedstawienia opinii rzeczoznawcy. Każdy samochód, który był przedmiotem leasingu, przed wystawieniem do dalszej odsprzedaży musi zostać oceniony przez rzeczoznawcę. Taka ekspertyza wymagana jest ustawowo od leasingodawcy i sprzedający powinien być w jej posiadaniu lub mieć do niej dostęp na stronie internetowej.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Dokumenty i reklamacja a kupno auta w komisie

Gdy już zdecydujemy się na zakup, nasza uwaga powinna skupić się na dokumentach. Obowiązkiem każdej transakcji jest dysponowanie dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. Sprzedający powinien nam zapewnić do nich wgląd.

Dowiedz się więcej: Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór najlepszej umowy >>

Będąc na miejscu, porównajmy numery VIN w dokumentach z numerem VIN wytłoczonym na samochodzie. Zazwyczaj znajduje się on na blaszce, umieszczonej na podszybiu. Dobrą praktyką jest również zweryfikowanie zdarzeń przypisanych do numeru VIN np. na portalu autodna.pl (sprawdź tutaj).

Podpisując umowę, komis samochodowy musi być jej stroną. W przeciwnym wypadku zrzuci z siebie całą odpowiedzialność. W konsekwencji, gdyby faktyczny stan samochodu nie był zgodny z umową, proces składania reklamacji będzie utrudniony, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwy.

Dowiedz się więcej: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku >>

Pamiętajmy, że komisy samochodowe są miejscami, o których krążą różne opinie. Istnieją uczciwi i rzetelni przedsiębiorcy, którzy prowadzą takie firmy. Nie można jednak wykluczyć działania nierzetelnych sprzedawców, których interesy nie są skierowane ku dobru klienta.

Zanim jednak zdecydujemy się sprzedać lub kupić auto w jednym z komisów, zwróćmy uwagę na podstawowe kwestie. Wybór dobrego miejsca przyniesie nam satysfakcje z transakcji niezależnie od tego, czy auto sprzedajemy czy kupujemy.

Komisy samochodowe - to musisz wiedzieć - kupno auta

ZOBACZ RÓWNIEŻ