Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
01 Sie, 2018 - 01:00

Kołysanki dla niemowląt – dlaczego warto je śpiewać?

Mariola Krzyżak

Śpiewanie kołysanki przy łóżku maluszka to jeden z najpiękniejszych momentów w ciągu dnia. Dlaczego warto go celebrować? Co może zyskać dziecko?

Każdy z nas z rozczuleniem wspomina kołysanki śpiewane nam przed snem przez nasze mamy i babcie. Otulająca melodia pozwalała na szybkie i przyjemne przeniesienie się w krainę marzeń. Warto więc przekazać to przyjemne uczucie dalej dla naszych pociech, by i one mogły zasypiać w rytmie piosenek o łagodnym rytmie.

Jak bowiem udowadniają naukowcy, śpiewanie niemowlętom jest nie tylko miłe dla ich ucha, ale także ma ogromną moc wpływająca na ich wszechstronny rozwój. Korzyści z nucenia jest więc znacznie więcej niż podejrzewamy.

Kołysanki – dlaczego warto je śpiewać?

Wielu rodzicom wydaje się, że śpiewanie dziecku jest jedynie sposobem na jego uspokojenie przed snem. Niektórzy z nas wstydzą się swojego głosu i zaprzestają nucenia maluchowi ze względu na domniemane fałszowanie. Inni z kolei wolą wykorzystać do wieczornego usypiania gotowe nagrania z płyt lub telefonu.

Jednak według doniesień naukowych to właśnie melodyczny głos rodzica staje się najlepszym przewodnikiem do pokonywania kolejnych etapów rozwoju, a kołysanki śpiewane dziecku są nieocenionym prezentem pozwalającym na poszerzanie kolejnych umiejętności. Co może zyskać maluch? Dlaczego piosenki dla niemowląt mają na nie tak ogromny wpływ?

Piosenki dla dzieci – pokarm dla mózgu maluszka

Wydawałoby się, że kołysanki o nieskomplikowanych melodiach i prostym rytmie nie mogą mieć dużego wpływu na rozwój naszego dziecka. Jest natomiast zupełnie odwrotnie! Piosenki nucone naszemu bobasowi w niepowtarzalny sposób stymulują zdolności poznawcze i wpływają na tworzenie nowych połączeń nerwowych, które owocują prawidłowym rozwojem.

Muzyka w świecie naszej pociechy powinna towarzyszyć jej już od samego początku. Liczne badania naukowe wskazują na to, że słuchanie piosenek może mieć nieoceniony wpływ na usprawnienie procesów pamięciowych, co w przyszłości może przełożyć się na zwiększenie zdolności uczenia się i zapamiętywania.

Badacz z Turcji, Hasan Güneş w jednym ze swoich artykułów naukowych przytacza pewną historię: kobieta odwiedzając uczonego pyta go o to, kiedy powinna zacząć edukację swojego dziecka. A kiedy Twoje dziecko się narodzi? – pyta uczony. Matka odpowiada, że jej syn ma już pięć lat. A więc straciłaś już pięć lat! – odrzeka uczony.

Historią tą Güneş chce nam przybliżyć fakt, że edukacja naszej pociechy zaczyna się już od pojawienia się jej w łonie matki. I jednym z najlepszych sposobów na poszerzanie zdolności poznawczych malucha jest właśni obcowanie z muzyką.

Kołysanki jako sposób na wspieranie rozwoju mowy

Kolejną z istotnych zalet jakie posiadają kołysanki, jest ich wpływ na rozwijanie się zdolności komunikacyjnych malucha. Piosenki dla dzieci tego typu charakteryzują się prostym tekstem, często powtarzającymi się frazami o łagodnej melodii i wolnym rytmie.

Dzięki temu dziecko jest w stanie znacznie szybciej zapamiętać pewne sformułowania, które na dłużej pozostają w jego pamięci. Jeżeli nasza pociecha będzie stymulowana w ten sposób, prawdopodobnie w przyszłości znacznie łatwiej będzie jej wypowiadać kolejne słowa.

Kołysanki w kulturach całego świata były niegdyś również sposobem na opowiadanie maluszkowi wydarzeń z całego dnia lub z przeszłości rodziny czy społeczności. W ten sposób jeszcze mocniej wpływały na szybkie uczenie się wielu nowych słów, które dzięki melodii nie stawały się barierą komunikacyjną, a swobodnie zagnieżdżały się z mózgach dzieci.

Sposób na naukę koncentracji

Umiejętność skupiania się będzie niezwykle ważna na kolejnych etapach życia niemowlaka. Kołysanki w naturalny sposób uczą koncentrowania uwagi na jednej rzeczy, w tym przypadku historii opowiadanej w piosence. Dzięki temu nasz maluch już od najmłodszych lat będzie uczyć się jak być skoncentrowanym i nie rozpraszać się innymi bodźcami.

Taka zdolność z pewnością przyda mu się w latach szkolnych, zwłaszcza w czasach, kiedy już najmłodsze dzieci nie potrafią na dłużej skupiać się na określonym zadaniu.

Wyjątkowy wpływ kołysanki na zdrowie dziecka

Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma doskonały wpływ na nasze zdrowie. Wykorzystuje się ją nie tylko w terapii zaburzeń psychicznych, ale także w wielu innych dziedzinach medycyny. Dla maluszka kołysanki mogą stać się prawdziwym lekarstwem na wiele dolegliwości.

Na oddziałach intensywnej terapii dla wcześniaków bardzo często wykorzystuje się nagrania z głosem śpiewającej matki, by móc pomóc dzieciom nabierać siły do walki. Śpiewanie łagodnych melodii znacząco wpływa na obniżenie i uspokojenie akcji serca, a także synchronizację rytmów biologicznych.

Wszystko to sprawia, że piosenka ma magiczny wpływ na zdrowie naszej pociechy, a nasz głos może stać się prawdziwym lekarstwem.

Budowanie więzi

Najważniejszym i pierwotnym zadaniem kołysanki jest budowanie głębokiej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Nie ma lepszego sposobu na tworzenie pozytywnej relacji niż śpiewnie. Jest to czynność bardzo intymna, a do tego w łatwy sposób burzy bariery w komunikacji.

W badaniach już dawno dowiedziono, że nucenie piosenek dla maluszka znajdującego się jeszcze w brzuchu mamy wpływa na zapamiętywanie przez niego określonych melodii i preferowanie ich także po narodzinach.

Oznacza to dla nas, że już w pierwszych miesiącach istnienia naszych małych pociech możemy zacieśniać z nimi więź i budować poczucie bezpieczeństwa, które będzie nieocenione po przyjściu na świat.

Według doniesień naukowych matka, która śpiewa dziecku przed snem, będzie miała z nim znacznie lepsze relacje w przyszłości. Warto więc wykorzystać tak duży potencjał, jaki posiada kołysanka.

Kołysanki dla niemowląt - śpiące dziecko

Przewaga kołysanki nad innymi piosenkami

Wydawać się może, że każda piosenka śpiewana dziecku będzie mieć tak pozytywny wpływ na jego rozwój jak kołysanka. Owszem, muzyka w każdej postaci jest zawsze niezwykle korzystnym czynnikiem, jednak kołysanki wyróżniają się na tle innych gatunków. Okazuje się bowiem, że nasz głos podczas śpiewania ma nieco wyższy ton oraz automatycznie wyróżnia go większe nacechowanie emocjonalne.

Innymi słowy, w śpiewanie kołysanki wkładamy znacznie więcej miłości, co nasze dziecko natychmiast czuje. Dodatkowo tempo tego typu piosenek jest znacznie wolniejsze, co pozwala się wyciszyć, a także zbudować atmosferę intymności i zaufania.

Spokojna melodia ułatwia poskromieniu wielu emocji, a w konsekwencji pozwala na łagodne przejście do krainy snów. Na koniec warto dodać, że kołysanki są zazwyczaj śpiewane regularnie o tej samej porze. Rutyna w życiu dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwia przewidywanie kolejnych zdarzeń. Warto więc codziennie przed zaśnięciem przeznaczyć czas na nucenie usypianki dla dzieci.

Popularne kołysanki dla dzieci

Istnieje naprawdę wiele piosenek-usypianek dla dzieci, najpopularniejsze kołysanki to m.in.:

  • Aaa, kotki dwa
  • Był sobie król
  • Z popielnika na Wojtusia
  • Ach, śpij kochanie
  • Ta Dorotka
  • Pluszowe niedźwiadki
  • W muszelkach Twoich słoni

Dowiedz się więcej: Piosenki na dobranoc dla dzieci – które będą najlepsze? >>

Kołysanki to jeden z największych skarbów kultur z całego świata. W każdym zakątku globu kobiety śpiewają swoim nowo narodzonym dzieciom melodie, które zazwyczaj są przekazywane z pokolenia na pokolenie. O ważności takiego działania niegdyś podpowiadał im instynkt macierzyński.

Dzisiaj wiemy już na pewno, że kołysanki również przez naukowców uznawane są za jeden z najcenniejszych darów, jaki można podarować swojemu dziecku już od pierwszych dni życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ