Syntia Militowska
Syntia Militowska
10 Sie, 2017 - 05:00
Kolory ścian we wnętrzach - jak dobrać najlepszą kolorystykę?

Kolory ścian we wnętrzach – jak dobrać najlepszą kolorystykę?

Syntia Militowska

Decydując się na zmianę wystroju, na pierwszy ogień idą nowe kolory ścian. Dowiedz się jak wybrać farby do ścian i jaką rolę odgrywa paleta barw.

Przestrzeń mogą skutecznie odświeżyć nie tylko porządki, ale i nowe kolory ścian. Każdy, kto ma chęć na zmiany w swoim otoczeniu, powinien zastanowić się nad odnowieniem wystroju swojego mieszkania.

Jak wybrać odpowiednie kolory ścian?

Zaabsorbowani poszukiwaniem idealnego pomysłu na kolory ścian, nie zawsze zauważamy, że wybrany przez nas kolor może nie pasować do kształtu i wielkości danego pomieszczenia.

Z drugiej strony nie warto bezmyślnie poddawać się obiegowej opinii mówiącej, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemne je pomniejszają. Nawet jeśli tak jest, to warto czasem wyjść poza schematy.

Dowiedz się więcej: Pomysł na pokój dziecięcy – praktyczne rozwiązania >>

Kolory ścian powinny oddawać nasz charakter i pasować do naszego stylu życia. Wszak pamiętajmy, że nie warto iść za modą, gdyż nie każdy czułby się dobrze w nieskazitelnie białym pomieszczeniu, tak samo nie każdy mógłby się odnaleźć w ciemnych wnętrzach.

XXI wiek daje nam niesamowite możliwości, jedną z nich jest bezgraniczna możliwość inspirowania się innymi. Dzięki temu, możemy poznawać nie tylko piękne i zjawiskowe kolory ścian, ale możemy także odkryć niesamowite połączenia kolorystyczne.

Pamiętajmy, że nie ma nic złego w inspirowaniu się pomysłami innych. Jeśli coś jest już przez kogoś sprawdzone i nam się podoba to, czemu by nie spróbować? W tym celu możemy odwiedzić popularne serwisy społecznościowe dedykowane aranżacji wnętrz oraz inne strony internetowe na których znajdują się piękne zdjęcia mieszkań. A nuż jakaś koncepcja lub paleta barw nas zainteresuje.

Dowiedz się więcej: Jak pomalować pokój krok po kroku >>

Kolory ścian we wnętrzach - jak dobrać najlepszą kolorystykę? - malowanie

Paleta barw przychodzi z pomocą

Paleta barw umożliwia nam dobranie odpowiedniego odcienia do wybranego przez nas pomieszczenia. Zarówno w sklepach, jak i na stronach producentów można znaleźć liczne farby do ścian, z których każda ma wiele odcieni. Stanowi to dla kupującego niemały kłopot, więc paleta barw okaże się tu jak najbardziej pomocna.

Nie każdy jednak posiada zdolności przestrzenne. A co za tym idzie, nie każdy potrafi wyobrazić sobie jak będzie wyglądało pomieszczenie po zastosowaniu danej farby do ścian. Z pomocą przychodzą specjalne programy (np. Power NET+ lub Sweet Home 3D) , które polegają na wirtualnej wizualizacji pomieszczenia z zastosowaniem danego koloru.

Jeśli natomiast mamy na oku zdjęcie danego wystroju, jednakże nie wiemy jaka paleta barw została tam zastosowana – również istnieją programy, które na podstawie zdjęcia stworzą gamę kolorów występujących na obrazie, a te z kolei posłużą nam jako paleta barw.

Dowiedz się więcej: Home staging, czyli jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem >>

Kolory ścian we wnętrzach - jak dobrać najlepszą kolorystykę? - paleta barw

Kolor to nie wszystko – dobre farby to podstawa

Wybór farby do ścian nie jest skomplikowaną czynnością. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Przy wyborze rodzaju farby do ścian powinniśmy kierować się nieco innymi kryteriami, aniżeli w przypadku wyboru koloru. Wybierając farbę należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na puszcze farby.

Znajdują się tam między innymi wskazówki na temat zużycia farby, która zależna jest od rodzaju malowanej powierzchni. Ponadto, będziemy mogli dowiedzieć się jaki jest czas schnięcia farby, a także jaka powinna być liczba warstw, aby odpowiednio pokryć malowaną powierzchnię.

Dzięki tym informacjom będziemy mogli wybrać nie tylko ładną, ale i ekonomiczną farbę. Dodatkowo, oszacujemy ile litrów farby do ścian będziemy potrzebować. Z kolei dane na temat gęstości farby przydadzą nam się w przypadku, w którym zdecydujemy się malować pomieszczenia natryskowo.

Dowiedz się więcej: Wybieramy najlepsze farby do kuchni >>

Kolory ścian we wnętrzach - jak dobrać najlepszą kolorystykę? - farby

Jak dobrać kolory do sypialni i każdego innego pomieszczenia?

Jeśli chcemy idealnie dopasować kolory ścian do naszego mieszkania, powinniśmy kierować się nie tylko wyborem farby, ale także kształtem i ustawieniem danego pomieszczenia.

Aby wybrane przez nas farby spełniały swoją funkcję, warto zastosować dwa – trzy odcienie wybranego przez nas koloru i pomalować pokój zgodnie z rozmieszczeniem światła w ciągu całego dnia.

Źródło światła odgrywa tutaj ważną rolę, dlatego warto obserwować dane pomieszczenie i zobaczyć, gdzie w ciągu dnia jest w nim najciemniej (tam należy je subtelnie rozświetlić), a gdzie jest na tyle jasno, że nie wymaga to dodatkowego rozjaśnienia.

Przykładowo, wybierając kolory do sypialni, warto wziąć pod uwagę jej ustawienie względem wschodu i południa:

  • jeśli okna sypialni wychodzą na wschód, możemy mieć pewność, że poza porankiem, przez cały dzień będzie tu ciemniej,
  • jeśli natomiast okna sypialniane wychodzą na południe – przez większość dnia sypialnia będzie naturalnie podświetlona.

Mając takie informacje możemy świadomie zdecydować o tym, jak wybrać idealne kolory do naszej sypialni oraz do każdego innego pomieszczenia.

Tworząc swoje własne koncepcje nie bójmy się eksperymentować, jednakże nie warto za wszelką cenę stronić od przetartych ścieżek. Współczesność daje nam naprawdę ogrom możliwości, które możemy wykorzystać by stworzyć wnętrze idealne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ