Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
30 Wrz, 2017 - 02:00
Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw

Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw

Julia Ziółkowska

Kolory ścian w naszym mieszkaniu są niezwykle ważne, a ich dobór będzie o wiele łatwiejszy dzięki zastosowaniu wzornika barw. Podpowiadamy jak łączyć kolory, aby osiągnąć wymarzony efekt. Barwy pokrewne, kontrasty, gra świateł i Natural Color System – wyjaśniamy czym są! Czytaj dalej!

Kolory ścian w pomieszczeniach są kluczowym ich elementem. Czasami szukamy odpowiedniego rozwiązania kolorystycznego, w czym bardzo mogą nam pomóc wzorniki kolorystyczne przygotowane przez producentów farb. Podpowiadamy jak z nich korzystać.

Podstawy koloryzacji

Firmy produkujące farby mogą nas zaskoczyć ilością produkowanych odcieni, pogrupowanych w ciepłe i zimne tonacje, w dodatku często określanych bardzo romantycznymi nazwami. Aby odpowiednio udekorować wnętrze, najlepiej używać pasujących do siebie odcieni. Można oczywiście użyć tylko jednego koloru, jednak najczęściej tak się nie robi, ponieważ jest to zbyt monotonne i przytłaczające.

Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw - wybór barw

Jak dobierać kolory

Aranżacje, które chcemy stworzyć mają być harmonijne – wszystkie odcienie i kolory muszą ze sobą współgrać.

Aranżacja monochromatyczna a minimalizm

Jednym ze sposobów na łączenie barw jest użycie różnych odcieni tego samego koloru, na przykład żółtego. Urządzanie w sposób monochromatyczny ma wiele zalet, m.in. bardzo łatwo jest uzyskać w ten sposób wnętrze minimalistyczne bądź podkreślić znaczenie dodatków.

Dowiedz się więcej: Home staging, czyli jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem >>

Harmonijne wnętrze z zastosowaniem kolorów pokrewnych

Drugi typ doboru kolorów to łączenie ze sobą kolorów pokrewnych. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które prowadzi do zrównoważonych aranżacji. Na kole kolorów łączymy ze sobą te leżące obok siebie, na przykład żółty i pomarańczowy.

Kontrasty dla odważnych

Czasem chcemy aby nasze wnętrze było bardziej kontrastowe, wówczas łączymy kolory z przeciwległych krańców koła kolorów. Musimy być jednak bardzo ostrożni przy dekorowaniu w ten sposób małych pomieszczeń.

Kolory a światło

Dobierając kolory musimy również pamiętać o tym, jaki wpływ na barwy ma dostarczane światło dzienne i sztuczne. Pokoje po stronie południowej, gdzie wpada dużo światła najlepiej pomalować na kolory chłodniejsze, np. odcienie niebieskiego lub zielonego. Z kolei wnętrza charakteryzujące się mniejszą ilością światła (znajdujące się po północnej stronie), powinniśmy docieplić i dodatkowo rozjaśnić żółciami i pomarańczami.

Dowiedz się więcej: Farba kredowa – ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli >>

Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw - kolory uzupełniające

Czym jest Natural Color System

Tak zwany NCS (czyli Natural Color System) powstał w wyniku opracowania naukowej percepcji kolorów przez człowieka i służy przekazywaniu informacji o kolorach między producentami, projektantami i klientami. System ten jest normą w wielu krajach i ułatwia dobranie kolorów niezależnie od powierzchni, faktury i struktury – pozwala zidentyfikować je, opisując symbolami.

Na podstawie wartości i pokrewieństwa odcieni powstają kręgi kolorów, jak również wzorniki kolorów. Typowy wzornik posiada 1950 kolorów, pogrupowanych według odcieni i stopnia neutralności. Dodatkowo, zawiera opisy w sześciu językach. Dzięki takiemu narzędziu będziemy mogli bardzo precyzyjnie skomponować kolory ścian czy mebli do naszego wnętrza.

Internetowe wzorniki kolorów

Wiele osób zastanawia się jak dobrać pokrewne odcienie. Wiele firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzy internetowe wzorniki (sprawdź tutaj). Przy kliknięciu na konkretny kolor możemy błyskawicznie odnaleźć pokrewne odcienie oraz barwy dopełniające.

Można więc dobrać błękity pasujące do konkretnych różów, żółcie do zieleni, pożądane brązy, czerwienie i odcienie szarości. Każdy kolor jest określony liczbami, swoistymi współrzędnymi zapisanymi w systemie RGB.

Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw - Natural Color System

Pamiętajmy również, że wybrane kolory muszą odpowiadać sobie pod względem intensywności i/lub jasności. Specyfika palety barw polega na tym, że ułatwia nam ona odnalezienie barw pokrewnych. Wiedza dotycząca prawidłowego łączenia kolorów z pewnością przyda nam się w aranżacji wnętrz – kolory ścian czy dodatków nie będą już stanowiły dla nas problemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ