Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
29 Wrz, 2018 - 00:00
Kolorowanki dla dzieci - jak dobierać, dlaczego są ważne?

Kolorowanki dla dzieci – jak dobierać, dlaczego są ważne?

Malwina Tomżyńska

Kolorowanki dla dzieci świetnie rozwijają zmysł artystyczny i kreatywność dziecka. Podpowiadamy, jak wybierać malowanki i gdzie szukać obrazków do druku.

Jednym z podstawowych elementów mających wpływ na odpowiedni rozwój każdego dziecka jest wspieranie jego kreatywności. Doskonałym narzędziem do ćwiczenia zdolności manualnych, pobudzania zmysłu artystycznego dziecka oraz jego wyobraźni są kolorowanki dla dzieci. Sprawdź, jak wybrać najlepsze kolorowanki dla swojego dziecka, gdzie szukać kolorowanki do wydruku i czym są strony oferujące kolorowanki online.

Pozytywny wpływ kolorowanki dla dzieci – dlaczego malowanki dla dzieci są ważne?

Kolorowanki dla dzieci to narzędzie, które poprzez świetną zabawę wspiera rozwój naszej pociechy. Wpływ na ten rozwój jest wielowymiarowy, ponieważ polega między innymi na:

 • rozwijaniu kreatywności dziecka,
 • kreowaniu dziecięcego zmysłu artystycznego,
 • rozwijaniu i kształtowaniu zdolności manualnych,
 • kształtowaniu wyobraźni dziecka,
 • przygotowaniu do późniejszej edukacji (szczególnie do nauki pisania i rysowania),
 • poprzez zabawę uczeniu cierpliwości i dokładności,
 • uczeniu kolorów, rozróżniania kształtów, nazw przedmiotów i zwierząt,
 • umożliwianiu ćwiczenia koncentracji u naszej pociechy.

Malowanki pozwalają na wspólne spędzanie czasu rodzica z dzieckiem, ale również sprawdzają się jako idealny sposób na samodzielną zabawę, która zajmuje dziecko na długi czas.

Dowiedz się więcej: Zabawki edukacyjne, które pokocha Twoje dziecko

Kolorowanki dla dzieci - pomysł na wspólną zabawę

źródło zdjęcia: Getty ImagesKavuto

Na co zwrócić uwagę wybierając kolorowanki dla dzieci?

Każdy rodzic, bez względu na wiek swojego dziecka, musi mieć świadomość, że samo kupienie malowanki lub wydrukowanie jakiegoś obrazka do kolorowania to nie wszystko. Niestety zły dobór kolorowanki może przynieść więcej negatywnych niż pozytywnych skutków. Zły wybór malowanki dla dzieci:

 • może skutecznie zniechęcić je do zabawy,
 • spowoduje szybkie znudzenie się malowaniem,
 • uniemożliwi dziecku pełną koncentrację nad obrazkiem.

Aby kolorowanie obrazków miało pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy, podczas kupowania malowanki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

1. Dopasowanie kolorowanki do wieku dziecka

Źle dobrane malowanki do wieku naszej pociechy mogą skutkować, że będą one zbyt łatwa lub zbyt trudne dla dziecka. To z kolei może spowodować szybkie zniechęcenie się dziecka – za łatwy rysunek do kolorowania szybko znudzi starsze dziecko, z kolei zbyt trudny, zawierający wiele skomplikowanych elementów do kolorowania, może spowodować, że dziecko nie będzie potrafiło się skupić i szybko zrezygnuje z zabawy.

2. Dopasowanie tematyki kolorowanki do zainteresowań dziecka

Ponieważ kolorowanki dla dzieci mają przede wszystkim zapewnić im dobrą zabawę, ważne jest dopasowanie tematyki kolorowanki do zainteresowań malucha. Jeżeli nasza pociecha jest zafascynowana dinozaurami, warto zdecydować się na zakup malowanki lub wydruk obrazków do kolorowania, na których są postaci dinozaurów. Dzięki dopasowaniu tematyki kolorowanki do zainteresowań dziecko chętniej przystąpi do malowania, a także nie znudzi się nim zbyt szybko.

3. Zapewnienie dziecku odpowiednich narzędzi do kolorowania

Oprócz rodzaju kolorowanki dla dzieci niezwykle ważne jest wyposażenie dziecka w odpowiednie narzędzia, które będą mu służyć do pokolorowania obrazka. Szybko łamiące się kredki, mało kolorów lub niewygodny kształt spowodują, że dziecko nie będzie zainteresowane zabawą.

Kolorowanki dla dzieci - ważne są kredki!

źródło zdjęcia: Getty Images / ChiccoDodiFC

Do kolorowanki przydają się dobre kredki!

Wybierając kredki do kolorowania dla dziecka, zwróć uwagę na ich jakość oraz następujące cechy:

 • odporność na łamanie – ciekawy rozwiązaniem mogą być specjalne kredki niełamiące,
 • duży wybór kolorów – najgorsza dla dziecka jest monotonność i nuda, dlatego im więcej ma kolorów do wyboru, tym lepiej,
 • wysoką zawartość pigmentu – niewyraźny kolor jest po prostu nudny, a dziecko często musi włożyć wiele pracy w pokolorowanie jednego elementu obrazka,
 • ergonomiczny kształt – dzięki niemu dziecko nie odczuwa dyskomfortu podczas używania kredek i może oddać się malowaniu przez długi czas,
 • bezpieczeństwo – dla młodszych dzieci warto wybrać niewielkie i bardziej bezpieczne kredki świecowe, z kolei kredki drewniane są dedykowane raczej dla starszym dzieciom.

Jakie kolorowanki dla dzieci możesz wybrać dla swojej pociechy?

Wybór kolorowanek dla dzieci jest dzisiaj bardzo duży, dlatego pozwala idealnie dopasować je pod względem tematyki do zainteresowań naszej pociechy. Do najpopularniejszych malowanek należą:

 • kolorowanki auta,
 • kolorowanki koty,
 • kolorowanki kwiaty,
 • kolorowanki dinozaury,
 • kolorowanki z postaciami z bajek (na przykład z takich bajek jak Masza i niedźwiedź, Świnka Peppa, Auta, Angry Birds, Kraina Lodu, Śpiące królewna).

Warto urozmaicać dziecku zabawę poprzez podsuwanie mu różnorodnych kolorowanek i pozwolić mu na uczestniczenie w ich wyborze – ostatecznie dziecko najlepiej wie, co chciałoby pokolorować.

Jakie powinny być kolorowanki dla najmłodszych?

Kolorowanki dla dzieci małych, które jeszcze nie opanowały kolorowania, powinny przedstawiać duże obrazki z niewielką liczbą małych elementów. Dobrze jest, jeśli linie przedmiotów lub postaci są dosyć grube i wyraźne (czasami wydaje się, że są wręcz wypukłe), ponieważ ułatwiają maluchowi kolorowanie.

Kolorowanki dla najmłodszych dzieci są bardzo charakterystyczne, dlatego nie trudno znaleźć coś odpowiedniego. Szukając malowanki dla dzieci, zwracaj uwagę na:

 • odpowiednio duży rozmiar obrazków,
 • maksymalnie uproszczone postacie lub przedmioty,
 • grube kontury.

Wraz z kolejnymi etapami zaawansowania naszej pociechy pod kątem umiejętności kolorowania obrazki mogą być bardziej szczegółowe (czyli zawierać więcej elementów), mieć cieńsze linie oraz umożliwiać większą swobodę wyboru kolorów.

Kolorowanki dla najmłodszych dzieci

źródło zdjęcia: Getty Images / eric1513

Kolorowanki dla dzieci do wydruku – gdzie ich szukać?

Oprócz kolorowanek w formie małych lub większych książeczek, które możemy kupić w każdej księgarni, markecie, kiosku lub sklepie z zabawkami, Internet oferuje rodzicom szereg stron i portali, na których można znaleźć gotowe obrazki do wydrukowania. Zazwyczaj dostępne są one w różnych formatach np. pdf, jpg, gimp i innych. Poniżej przedstawiamy kilka takich stron internetowych, z których można pobrać bardzo ciekawe kolorowanki do wydruku:

CzasDzieci.pl – jest to strona, na której możemy znaleźć kolorowanki o różnym stopniu zaawansowania (od obrazków dla najmłodszych, aż po malowanki dla starszych dzieci). Kolorowanki są ułożone tematycznie głównie według popularnych bajek np. Bob Budowniczy, Wall-e, Jej wysokość Zosia, Kapitan Ameryka, Dobry Dinozaur.

Maluchy.pl – na tej stronie znajdują się zarówno proste obrazki dla najmłodszych, jak i skomplikowane kolorowanki, zawierające dużą ilość szczegółów. Kolorowanki, dla łatwiejszego poszukiwania odpowiedniego dla dziecka obrazka, także podzielone są tematycznie.

Miastodzieci.pl – jest tu duży wybór kolorowanek dla dzieci w każdym wieku. Strona oprócz standardowych obrazków dla dzieci w każdym wieku proponuje obrazki tematyczne, związujące do wydarzeń w kalendarzu np. Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc, Dzień Mamy, Dzień Taty, Święta Bożego Narodzenia, Dzień Dziecka, Halloween, Walentynki itp.

Osesek.pl – na tej stronie znajdziemy przede wszystkim proste obrazki, idealne do nauki kolorowania dla najmłodszych dzieci. Przedmioty, zwierzątka i postacie zamieszczone na obrazkach są duże, mają małą ilość elementów i bardzo sympatyczny, zachęcający do kolorowania wygląd. Na stronie możemy znaleźć np. Misia Czesława, Lwa Karola, Trzygłowego Smoka, Sarenkę Nataszę i inne przesympatyczne postacie z bajek i zwierzątka.

Kolorowanki do wydruku

źródło zdjęcia: Getty Images / ksenya_savva

Kolorowanki online – do kolorowania na komputerze

Kolorowanki online to zdecydowanie propozycja dla starszych dzieci, które dobrze opanowały obsługę komputera i myszki. Kolorowanki online pozwalają zarówno na kolorowanie podobne do kolorowanki papierowej – zaznaczamy kolor, którym chcemy kolorować i poprzez ruchy myszką i przycisk kolorujemy wybrany przez nas element.

Dodatkowo w przypadku mniej zaawansowanych użytkowników komputera, na stronie możliwe jest wypełnianie całego elementu (wybierając opcję „wypełnij”, zaznaczając wybrany kolor i klikając na element obrazka, który ma zostać wypełniony).

Kolorowanki online, podobnie jak zwykłe papierowe kolorowanki dla dzieci, różnią się poziomem zaawansowania (ilością szczegółów, grubością linii itd.) oraz tematyką. Przewagą kolorowanek online nad kolorowanką kupioną w sklepie jest możliwość kolorowania jednego obrazka na kilka różnych sposobów oraz możliwość zmiany koncepcji w trakcie kolorowania (jeżeli nie spodoba nam się czerwony dach domu, możemy jednym kliknięciem zmienić jego kolor na inny, co jest niewykonalne w przypadku kolorowanej papierowych).

Poniżej przedstawiamy strony internetowe, na których znajdziesz ciekawe kolorowanki online:

Kolorowankionline.net – jest tu kilkanaście działów tematycznych np. u lekarza, owoce i warzywa, dinozaury, kwiaty, Smurfy i wiele innych.

Kolorowankionline.pl – aktualnie na stronie znajduje się prawie 3 000 obrazków o różnym stopniu zaawansowania i przeróżnej tematyce np. kolorowy słonik, Barbie i piesek, Aladyn i inne.

Rosnutki.pl – na tej stronie dostępne są zarówno kolorowanki do pobrania, jak i piosenki dla dzieci. Strona poleca przede wszystkim swoją aplikację do kolorowania na tablet lub telefon, która przeznaczona jest dla przedszkolaków oraz młodszych dzieci szkolnych.

Kolorowanki dla dzieci to świetny sposób na kreatywną zabawę, która zwykle podoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Warto pamiętać, że oprócz tradycyjnych książeczek z obrazkami istnieją malowanki online oraz specjalne aplikacje do kolorowania, dzięki którym dziecko przy okazji może uczyć się obsługi komputera i innych nowoczesnych urządzeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ