Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
19 Gru, 2018 - 00:00
Kolka u noworodka - przyczyny i sposoby na kolkę u noworodka

Kolka u noworodka – przyczyny i sposoby na kolkę u noworodka

Elzbieta Tchorowska

Kolka u noworodka to dolegliwość spędzająca sen z oczu rodzicom. Czy wiesz, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć? Sprawdź nasze wskazówki i ulżyj dziecku.

Płaczące dziecko jest najgorszym przeżyciem każdego rodzica. Jeśli dodatkowo nie jesteśmy w stanie pomóc naszej pociesze, dzień zamienia się w koszmar. Tak właśnie wygląda kolka u noworodka. Staramy się pomóc i uspokoić, jakoś złagodzić ból, jednak często nasze wysiłki są daremne. Warto więc wiedzieć, skąd się bierze ta dolegliwość oraz jak ją skutecznie łagodzić, by nasze dziecko nie cierpiało.

Kolka u noworodka – jak ją rozpoznać?

Trudno jest rozpoznać dolegliwości i stany chorobowe u noworodka. Dziecko, które nie mówi ani nie jest w stanie pokazać nam palcem bolącej części ciała, ma dość ograniczone sposoby komunikacji.

Kolka jest jednak dość łatwa do rozpoznania ze względu na charakterystyczne objawy. Ból brzuszka u noworodka jest tak silny, że wywołuje płacz o wysokich tonach. Dziecko nie pozwoli się uspokoić, a żadne odkryte do tej pory metody na odwrócenie jego uwagi nie będą działać. Dodatkowo zauważymy podciąganie nóżek do brzucha.

Inne objawy kolki u noworodka to:

 • rozdrażnienie,
 • napinanie brzucha,
 • prężenie całego ciała,
 • czerwona buzia,
 • wydzielanie się gazów.

Charakterystyczną cechą jest płacz noworodka o bardzo wysokich tonach, który pojawia się bez żadnej konkretnej przyczyny.

Kolka u noworodka jest dość łatwa do rozpoznania

źródło zdjęcia: Getty Imagesphotobac

Czym jest kolka?

Kolka jest nagłym i bolesnym skurczem jelit. Może trwać kilka minut lub godzin. Choć dla każdego rodzica jest to straszne przeżycie, jest to dolegliwość niepozostawiająca żadnych uszczerbków na zdrowiu dziecka.

Po raz pierwszy pojawia się po ukończeniu około 3 tygodnia życia i znika samoistnie po skończeniu 3 miesiąca.

Dlaczego noworodki cierpią na kolkę?

Do tej pory naukowcy nie odkryli jednoznacznej przyczyny, dlaczego noworodki cierpią na kolkę. Powstało jedynie kilka teorii popartych empirycznie.

Jednym z czynników, które zwiększają ryzyko pojawiania się dolegliwości u noworodka, jest palenie przez matkę papierosów w ciąży lub po porodzie.

Nierozwinięty układ pokarmowy

Naukowcy przypuszczają, że kolka spowodowana jest niedostosowaniem organizmu i układu trawiennego do przetwarzania pokarmów. Nie ma natomiast znaczenia, czy maleństwo karmimy piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Jeśli ta teoria byłaby prawdą, oznaczałoby to, że nie mamy żadnego wpływu na tę dolegliwość i musimy zwyczajnie przeczekać okres kolek u noworodka.

Alergia na białko

Inna teoria mówi o alergii na białko krowie czy laktozę, które są obecne w diecie matki lub sztucznym mleku. Ciekawe jest jednak, że kolki u noworodka wystąpią nawet wtedy, kiedy podajemy dziecku specyfik na skazę białkową. Takie mleko nie powinno powodować alergii, więc tę teorię lepiej jest traktować jako niepewną.

Połykanie powietrza

Z pewnością jednak zauważono, że wpływ na częstotliwości i bolesność kolek ma ilość połykanego powietrza. Jest ono gromadzone w jelitach i może powodować skurcze i bolesne gazy u niemowlaka. To dość sprawdzona teoria, która w dodatku jest potwierdzona i u dorosłych. Dlatego przeciwdziałanie kolkom najczęściej sprowadza się do ograniczania połykania powietrza.

A może stres?

Psycholodzy także mają swoje zdanie na temat kolki u noworodków. Jako jej przyczynę wskazują zbyt dużą ilość bodźców docierających do pociechy i zbytnie zestresowanie – także za pośrednictwem matki. Noworodek odczuwa niepokój rodzica, a tym samym bolesność zaczyna się zwiększać.

Biorąc pod uwagę, że kolka u noworodka najczęściej występuje po południu i wieczorem, jest to całkiem prawdopodobna teoria.

Z pewnością nasz spokój pomoże dziecku – dlatego zawsze starajmy się go zachowywać.

Co robić, gdy pojawi się kolka?

Zapobieganie kolkom u noworodków jest często doraźne i objawowe. Choć najprawdopodobniej nie będziemy mieli wpływu na ich całkowite ustanie, to możemy zmniejszyć bolesność i częstotliwość dolegliwości.

Masaż działa cuda

Delikatny masaż brzuszka pomoże uwolnić zalegające w jelitach gazy i usprawnić ich pracę. Pamiętajmy, by wykonywać zawsze ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara, bo tak wyglądają ruchy perystaltyczne w naszych trzewiach. Masaż w drugą stronę może pogorszyć sprawę i wywołać „cofanie się” gazów.

Jeśli boimy się dotykać brzuszka maleństwa, możemy dziecko położyć na brzuchu i masować jego plecki. Delikatne uciskanie przyniesie ten sam rezultat.

Dowiedz się więcej: Szumisie – jak działają i czy warto je mieć?

Kolka u noworodka - pomóc może masaż brzuszka

źródło zdjęcia: Getty Images / jgaunion

Podciągnij kolana do brzuszka

Noworodek podciągając kolana do brzuszka w trakcie ataku kolki wykonuje to, co podpowiada mu organizm, by pozbyć się zalegających gazów. Pomóżmy mu w tym. Delikatnie podciągajmy nóżki do brzuszka i opuszczajmy, kiedy maleństwo będzie leżało na plecach.

Ciepło rozluźnia

Nie od dziś wiadomo, że ciepłe okłady powodują rozluźnienie mięśni – także tych okalających jelita. Możemy do brzuszka pociechy przykładać ciepłe (byle niegorące!) pieluszki tetrowe ogrzane przy pomocy żelazka lub gorącej wody.

Dobrze sprawdzi się również kąpiel relaksacyjna. Nie tylko pomoże wydalić gazy, ale również zrelaksuje i odpręży maleństwo.

Dowiedz się więcej: Kąpiel noworodka bez tajemnic: Jak kąpać noworodka?

Podaj leki roślinne i herbatki

Od wieków wiadomo, że koper włoski pomaga w regulowaniu pracy jelit, a także jest całkowicie bezpieczny nawet dla noworodka. Zaopatrzmy się w aptece w specjalne preparaty, ale mogą to być także herbatki roślinne. Wielu producentów oferuje takie produkty. Upewnijmy się jednak, by w składzie nie znalazły się żadne dodatkowe składniki, które nie są wskazane dla noworodków. W tym celu zawsze warto poprosić o radę farmaceutę.

Dowiedz się więcej: Zatwardzenie u noworodka – co robić, gdy niemowlę nie robi kupy?

Kolka u noworodka – jak zapobiegać?

Znanych jest kilka metod, które warto wykorzystać w naszym codziennym życiu i sprawdzić, czy pomogą na kolki naszego maleństwa. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Możliwe, że odkryjemy nasze własne sposoby na kolkę.

Pamiętaj o swojej diecie

By uniknąć ewentualnych problemów o podłożu alergicznym, zwracajmy uwagę na naszą dietę – o ile karmimy piersią. Unikajmy produktów, które wywołują gazy, takich jak:

 • soja,
 • kukurydza,
 • groch,
 • fasola,
 • ser żółty,
 • por,
 • pistacje.

Ograniczajmy również spożywane białko.

Kupmy odpowiedni smoczek

Karmiąc noworodka butelką, kupmy specjalną butelkę i smoczek z serii tzw. antykolkowych. Ich budowa sprawia, że dziecko połyka mniej powietrza, a tym samym zmniejsza się ilość gazów w jelitach.

 

Bądź spokojna i odprężona

Dziecko doskonale wyczuwa nasz nastrój i przejmuje go od nas. Jeśli więc my jesteśmy niespokojne i zabiegane – pociecha to odczuje i będzie próbowała się dostosować do naszego rytmu. Tym samym każdy posiłek będzie spożywany w pośpiechu, co wpłynie na ilość połykanych gazów.

Chociaż kolka u noworodka jest niespodziewana, starajmy się w miarę możliwości planować własny dzień – stały rytm dnia pozytywnie wpłynie zarówno na naszą równowagę psychiczną, jak i psychikę malucha.

Dowiedz się więcej: 7 błędów w radzeniu sobie ze stresem

Jedzenie jest najważniejsze

Podstawową potrzebą noworodka jest jedzenie. W większości wypadków płacze tylko i wyłącznie za butelką – chyba że dolega mu kolka jelitowa. Podczas płaczu dziecko także łyka sporą ilość powietrza. Po przebudzeniu zawsze rozpoczynajmy dzień od karmienia. Brudna pielucha może poczekać.

Dowiedz się więcej: Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść dziecko?

Noś dziecko po posiłku w pozycji pionowej

Gazy mogą wydostawać się dwiema drogami z organizmu naszej pociechy. Znacznie trudniejsza jest droga przez jelita, bo wywołuje właśnie kolkę. Zawsze po posiłku nośmy nasze maleństwo w pozycji pionowej do momentu, aż mu się odbije. Z reguły nie trzeba czekać długo. Możemy także wspomóc ten proces poprzez delikatne oklepywanie plecków.

Noszenie dziecka w pozycji pionowej po posiłku pomaga zapobiegać kolce

źródło zdjęcia: Getty Images / RuslanDashinsky

Kolka u noworodka jest całkowicie niegroźna, choć jest dla niego nieprzyjemna i może spędzić sen z oczu rodzicom. Starajmy się pomóc maluszkowi i ograniczać zachowania prowadzące do zalegania gazów w jelitach. Dolegliwość ustępuje samoistnie, kiedy dziecko nieco podrośnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ