Anna Nowak
Anna Nowak
25 Maj, 2017 - 14:59
Kod CVV2 i CVC2 - jak powstają i gdzie je znaleźć?

Kod CVV2 i CVC2 – jak powstają i gdzie je znaleźć?

Anna Nowak

Przez internet można płacić na wiele sposobów, m.in. kartą płatniczą. Aby zapłacić, należy podać sprzedawcy kod CVV2 lub CVC2 z karty. Czym jest ten kod?

Za zakupy w sieci najczęściej płacimy przelewem on-line lub za pobraniem, ale w ofercie sklepów on-line istnieje wiele innych, wygodnych metod płatności, m.in. zapłata kartą płatniczą. Karta ta, by można jej było używać zdalnie, musi mieć nadany kod CVV2 lub CVC2. W innym przypadku transakcji nie można zrealizować. Jak sprawdzić czy karta ma niezbędny kod? A jeśli nie ma, to czy można go uzyskać?

Które karty posiadają kod CVV2 lub kod CVC2?

Płatności przez internet można dokonać kartą kredytową, kartą przedpłaconą lub kartą wirtualną. Niekiedy w kod CVC (CVV2 lub CVC2) zaopatrzona jest również karta debetowa, ale nie jest to regułą.

Karta kredytowa może być trudno osiągalna, choćby ze względu na wymóg posiadania zdolności kredytowej. W takiej sytuacji warto skorzystać z drugiej opcji. Karta przedpłacona ma co najmniej dwie zalety – bank nie pobiera za nią wysokich opłat, a ograniczona ilość wpłaconych środków sprawia, że zakupy w sieci stają się bardzie racjonalne.

Minusem jest brak możliwości korzystania z niej w sklepach stacjonarnych, bądź w bankomatach. Zbliżoną do karty przedpłaconej opcją jest karta wirtualna. To stosunkowo nowy produkt bankowy, który nie posiada fizycznej postaci. Jej właściciel uzyskuje wszystkie dane karty, w tym kod CVV2 lub CVC2 i dane te podaje sprzedawcy przy dokonywaniu transakcji.

Co to jest kod CVV2 lub CVC2?

Kod CVV2 lub CVC2 to kod bezpieczeństwa karty. Składa się z 3 ostatnich pozycji zawartych w ciągu cyfr uzyskanym podczas szyfrowania numeru karty oraz daty jej ważności. Cyfry te są wybite na odwrocie karty płatniczej. Można je znaleźć tuż obok paska, na którym właściciel karty składa swój podpis.

Kod CVV2 lub CVC2 uwierzytelnia płatności w sieci i jest odpowiednikiem kodu PIN, stosowanego w transakcjach zawieranych w sklepach stacjonarnych (gdy karta płatnicza jest fizycznie do wglądu sprzedawcy).

Kod CVV2 (z j. ang. Card Verification Value 2) jest kodem stosowanym na kartachinstytucji i zrzeszonych w VISA.

Kod CVC2 (z j. ang. Card Verification Code 2) to kod kart wydawanych przez instytucje skupione wokół MasterCard.

Czy kod CVV2 / CVC2 zapewnia pełne bezpieczeństwo karty?

Kod CVC przechowują tylko dwa podmioty – właściciel karty płatniczej oraz bank. Kod nie jest nigdzie drukowany, co oznacza, że nie znajdziemy go na wyciągach bankowych, potwierdzeniach transakcji z terminali POS, ani w żadnych dokumentach wydawanych przez bank lub sprzedawcę.

Zgodnie z normami bezpieczeństwa stworzonymi przez Payment Card Industry Security Standards Council dotyczącymi zakupów on-line, sprzedawcy przyjmujący płatności kartami płatniczymi nie mogą zapisywać, ani przechowywać kodów bezpieczeństwa. Za nieprzestrzeganie reguł grożą sankcje w postaci wysokich kar umownych lub utraty możliwości akceptowania tego rodzaju płatności.

Dowiedz się więcej: Czy płatność kartą kredytową w internecie jest bezpieczna? >>

Posiadacze kart płatniczych, którzy chcą dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w sieci powinni zwracać uwagę, by korzystać ze sklepów zapewniających wymianę wrażliwych informacji za pośrednictwem szyfrowanych stron internetowych https://.

Można też skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń płatności oferowanych przez banki, np. 3D – Secure (dodatkowe kody weryfikacyjne do każdej transakcji, wysyłane właścicielowi karty przez bank za pomocą sms, tokena lub udostępniane na kartach kodów).

ZOBACZ RÓWNIEŻ