Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
21 Mar, 2019 - 14:08
Ponadczasowe zabawki dla dzieci: klocki drewniane

Ponadczasowe zabawki dla dzieci: klocki drewniane

Mariola Krzyżak

Klocki drewniane to zabawka, którą bawiło się wiele pokoleń i do dziś warto proponować ją swojemu dziecku. Dowiedz się dlaczego!

Klocki drewniane to ponadczasowa zabawka, którą rodzice od wielu pokoleń proponują swoim dzieciom. W jej prostocie tkwi jej największa siła. Swobodna zabawa niewielkimi elementami doskonale wpływa na rozwój naszych pociech. Fantastycznie stymuluje wyobraźnię i zachęca do podejmowania prób kreowania nowych budowli. Do tego klockami mogą bawić się zarówno maluchy już od najmłodszych lat, jak i starsze dzieci.

Klocki drewniane – bawią i uczą

Proste zabawki drewniane to strzał w dziesiątkę dla każdego malucha. Takie gadżety pozwalają na spontaniczną zabawę, która jest niezwykle ważna w dziecięcej rzeczywistości. Warto pamiętać, że nasze pociechy powinny część swojego czasu poświęcać na swobodną rozrywkę. Nie zawsze musimy więc kierować zabawą, sugerując sposób wykorzystywania gadżetów. Pozwólmy dziecku wymyślić samemu przeznaczenie elementów, a szybko przekonamy się, jak wielkie pokłady wyobraźni kryją się w małych główkach.

Klocki drewniane mogą stać się jednak także świetnym pretekstem do nauczenia naszych pociech nowych umiejętności. W takim celu rodzic dołącza do zabawy, przyjmując rolę nauczyciela lub towarzysza, który sugeruje sposoby bawienia się klockami.

Dowiedz się więcej: Zabawy dla dzieci – w co się bawić, na co zwrócić uwagę?

Klocki drewniane w stymulowaniu rozwoju dziecka

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają klocki drewniane?

Tego typu zabawka jest nieoceniona w stymulowaniu rozwoju dzieci zwłaszcza w wieku od 1 do 4 lat. To właśnie w tym okresie rozwijane są zdolności podstawowe, których opanowanie pozwala na łatwiejsze pokonywanie kolejnych etapów. Co dzieje się w mózgu naszej pociechy, kiedy bawi się klockami?

Rozwijanie sprawności manualnej

Jedną z podstawowych zdolności, jaką rozwija zabawa klockami drewnianymi, jest umiejętność sprawnego operowania rękami. Na początku nasz maluch dzięki stosunkowo małym elementom uczy się chwytania przedmiotów w dłonie. Klocki możemy zaproponować do zabawy brzdącowi, który potrafi już stabilnie siedzieć. Początkowo zabawa będzie mieć prymitywną formę łapania pojedynczych przedmiotów i obracania ich w dłoniach. Warto pamiętać, że klocki mające kształt bryły nie są tak poręczne do chwytania jak grzechotki czy misie, co tym bardziej stymuluje rozwój.

W kolejnych miesiącach życia nasze dziecko będzie wykorzystywać drewniane klocki do tworzenia pierwszych konstrukcji. Sprawność motoryczna dłoni oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa stają się w takim działaniu kluczowymi umiejętnościami. Dziecko musi nie tylko precyzyjnie złapać klocek w dłoń, ale także umieścić go w wybranej przez siebie przestrzeni.

„Najmłodsze dzieci przede wszystkim będą chwytać klocki i rzucać nimi na przykład o podłogę. W ten sposób uczą się świadomego panowania nad palcami dłońmi oraz rozwijać koordynację oko-ręka. Na kolejnych etapach dziecko będzie tworzyć z klocków coraz bardziej skomplikowane budowle” – wyjaśnia Michał Świeca, ekspert polskiej marki klocków – Blocki.

Stymulowanie wyobraźni przestrzennej

Klocki drewniane służą do budowania najróżniejszych konstrukcji. Dziecko, zanim podejmie określone działanie, musi więc wyobrazić sobie konkretną wizję tego, co chce zbudować, a następnie wykonywać określone ruchy prowadzące go do upragnionego celu. Dzięki wykorzystaniu prostych, drewnianych brył zadanie to jest ułatwione, co zachęca do podejmowania prób.

Nasz maluch musi także wypracować sobie umiejętność wyobrażenia sobie konkretnej bryły w przestrzeni, co jest zaczątkiem do intensyfikowania umiejętności poznawczych niezbędnych do późniejszej nauki w przedszkolu i szkole.

Trenowanie koncentracji

Stworzenie jakiejkolwiek budowli z klocków drewnianych wymaga skupienia się na określonej czynności. Im młodsze dziecko, tym wymóg dłuższego skoncentrowania się jest trudniejszy do spełnienia. Warto jednak już od najmłodszych lat ćwiczyć tę zdolność, gdyż wraz z upływem kolejnych lat życia będzie ona coraz ważniejsza. Bardzo ważne jest, aby pozytywnie motywować dziecko do wytrwania w założonym celu, którym może być np. zbudowanie wieży z określonej liczby klocków.

„Trening koncentracji za pomocą klocków możemy przeprowadzać już od najmłodszych lat. Dla przykładu już od ósmego miesiąca życia możemy z dzieckiem zagrać w grę, podczas której będziemy zasłaniać jeden z dwóch klocków, a później będziemy czekać, aż nasza pociecha go odnajdzie. Im dziecko starsze tym więcej klocków możemy przygotować do zabawy. W ten sposób dziecko ćwiczy pamięć roboczą, która jest podstawą uwagi. Ze starszymi dziećmi warto bawić się w układnie klocków w powtarzającej się sekwencji. W ten sposób będziemy stymulować rozwój spostrzegawczości, pamięci mechanicznej oraz umiejętności planowania” – dodaje Michał Świeca, ekspert marki Blocki.

Wspomaganie koordynacji wzrokowo-ruchowej

U maluchów skoordynowanie zmysłu wzroku z wykonywaniem konkretnego, celowego ruchu dopiero się rozwija. Zabawki dla dzieciktóre wymuszają precyzyjne działanie, są więc bardzo pożądane w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Połączenie informacji dopływających przez zmysł wzroku z tym, co wykonują dłonie, jest istotne w późniejszej nauce pisania. Maluch szybko zdaje sobie sprawę z tego, gdzie chce umieścić klocek, musi jednak ćwiczyć ruch swoich dłoni tak długo, aż uda mu się precyzyjnie osiągnąć zamierzony cel.

Rozwijanie kreatywności

Klocki drewniane to jedna z najlepszych zabawek dla kilkulatków, które pozwolą na doskonalenie umiejętności kreatywnego myślenia. Zabawa nimi jest na tyle łatwa, że z budowaniem prostych konstrukcji poradzi sobie już dwulatek, jednak nieskończona ilość możliwości układania klocków pozwala na rozbudzanie kreatywności.

Cecha ta świetnie rozbudza się podczas swobodnej zabawy naszych pociech. Rodzice mogą jednak podsuwać maluchom wskazówki, które podpowiedzą im jak wyjść poza opanowany już schemat myślenia. Jeżeli nasza pociecha np. nauczyła się już układać wieżę z klocków, warto pokazać jej, że z tych samych brył można zbudować np. garaż dla samochodzików czy ławkę dla lalki.

Uczenie się zasady przyczyny i skutku

Na początku klocki drewniane będą służyć naszemu dziecku jedynie do rzucania nimi o podłogę czy burzenia wieży, którą zbudował rodzic. Nie należy zabraniać tego, co z pozoru wygląda jak zwykłe niszczenie. Na tym etapie nasz brzdąc zdobywa wiele informacji poznawczych. Dowiaduje się na przykład, że wykonanie określonego ruchu dłonią spowoduje konkretny skutek, którym będzie zburzenie budowli. W kolejnych etapach poznawczych myślenie przyczynowo-skutkowe podpowie naszemu dziecku, w jaki sposób planować wykonywanie konkretnych ruchów, by osiągnąć zamierzony cel.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Klocki drewniane – jakie kupić dla dziecka?

Jakie klocki drewniane wybrać dla dziecka?

Na rynku zabawek znajdziemy mnóstwo propozycji klocków wykonanych z drewna. Wybór odpowiedniego zestawu powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku malucha.

Zabawki dla rocznego dziecka powinny być jak najmniej skomplikowane, zarówno pod względem kształtu, jak i kolorystyki. Jeżeli klocki mają być pokryte farbą, warto wybierać kontrastowe barwy, które będzie można łatwo odróżniać. Maluchowi w tym wieku wystarczy kilka stosunkowo dużych klocków.

Dwulatek jest już nieco bardziej wymagający pod względem atrakcyjności zabawek. Możemy wybrać więc dla niego zestawy większej liczby klocków o różnych kształtach i wielkościach. Klocki drewniane to świetny sposób na naukę kolorów, więc warto sięgnąć po gadżety w podstawowych barwach. Maluchowi do zabawy można zaproponować także puzzle drewniane, które przygotują go do układania w przyszłości obrazków o większej ilości szczegółów.

Trzylatek potrafi już zazwyczaj precyzyjnie manipulować przedmiotami i budować z nich budowle o dużym stopniu skomplikowania. W tym momencie musimy postawić więc na zestaw klocków z dużą liczbą elementów. Im więcej, tym ciekawsze konstrukcje będzie można tworzyć. Warto zwrócić uwagę także na powierzchnię klocków.

Dla trzylatka nie warto wybierać produktu, który wykończono z zewnątrz śliską farbą, gdyż uniemożliwia to tworzenie stosunkowo trwałych budowli. Dzieci w tym wieku oraz starsze warto stymulować także różnymi kształtami. Jeżeli wśród klocków pojawią się nie tylko proste sześciany, ale także walce czy ostrosłupy, to zabawa będzie wymagać większego skupienia i bardziej zaawansowanego myślenia przestrzennego.

Dowiedz się więcej: Układanki dla dzieci – jakie wybierać dla malucha?

Wszystkie dzieci uwielbiają drewniane klocki!

źródło zdjęcia:  Getty Images / LeManna

Klocki drewniane to zabawka, którą bawiliśmy się wszyscy. Pomimo tego, że przy współczesnych gadżetach dla dzieci na pierwszy rzut oka prezentują się pozornie mało atrakcyjnie, to jednak zalet płynących z zabawy nimi jest mnóstwo. Siła najczęściej tkwi w prostocie, a mądre wspomaganie naszych pociech na różnych płaszczyznach rozwoju zaowocuje w przyszłości. Warto też pamiętać o innej ważnej zalecie klocków z drewna – są to zabawki ekologiczne, które ulegają biodegradacji, a więc nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ