Michał Nielub
Michał Nielub
27 Lip, 2017 - 06:00
Klimatyzacja samochodowa - na co zwracać uwagę?

Klimatyzacja samochodowa – na co zwracać uwagę?

Michał Nielub

Klimatyzacja w samochodzie to błogosławieństwo w okresie letnim. Szczególnie doceniają ją mieszkańcy dużych miast, którzy codziennie stoją w korkach. Na co zwrócić uwagę podczas montażu i użytkowania klimatyzacji?

Klimatyzacja w samochodzie to duże ułatwienie dla wszystkich właścicieli samochodów – szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy żar leje się z nieba, a w aucie panują równie wysokie temperatury. Dzięki “klimie” mieszkańcy dużych miast nie męczą się, stojąc w korkach podczas upału, a osoby wyruszające autem na wakacyjny urlop także mogą odpocząć podczas jazdy od panującego na zewnątrz skwaru.

Klimatyzacja – jakie są jej rodzaje?

Zasadniczo wyróżniamy dwa typy klimatyzacji w samochodzie. Różnią się od siebie sposobem regulacji temperatury. Najczęściej spotykana jest ręczna regulacja – odbywa się tymi samymi pokrętłami, co przy regulacji temperatury klasycznego nawiewu. Drugi rodzaj to klimatyzacja regulowana komputerowo. W tym przypadku ustawiamy po prostu wysokość pożądanej temperatury.

Montaż klimatyzacji

W nowszych modelach samochodów klimatyzacja jest dodawana już jako podstawowe wyposażenie. W dzisiejszych czasach, wielu osobom, ciężko nawet wyobrazić sobie zakup auta, który nie posiada tej funkcji. Zdarzają się jednak przypadki, że takiej opcji nasz pojazd nie posiada. Można wówczas zlecić jej montaż.

Każda klimatyzacja składa się z niezmiennych elementów – niezależnie od marki i modelu samochodu. Wyróżniamy następujące jej składowe:

  • osuszacz (filtr klimatyzacji),
  • kompresor klimatyzacji (sprężarka),
  • skraplacz (chłodnica),
  • parownik klimatyzacji.

Koszt zainstalowania klimatyzacji zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Za samą usługę montażu należy liczyć się z kosztem około tysiąca złotych. Drugie tyle zapłacimy za najtańszy komplet fabrycznie nowych części. Nie zaleca się jednak cięcia kosztów do minimum, gdyż klimatyzacja słabej jakości może nie spełnić oczekiwań osoby użytkującej auto. Inwestycja ta będzie nam służyć przez lata – lepiej na początku ponieść większe koszty, aby potem cieszyć się jej bezproblemowym użytkowaniem.

Dowiedz się więcej: samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie 

Klimatyzacja – najczęściej popełniane błędy

Posiadając klimatyzację w samochodzie, istnieje kilka kwestii, na które należy zwracać uwagę. Nie jest to układ kompletnie bezobsługowy.

Nawet zlecając serwis profesjonalistom, należy przyjrzeć się czy nie są popełniane następujące błędy:

  • brak sprawdzenia szczelności układu – jeżeli układ jest nieszczelny, ucieka czynnik chłodniczy. W efekcie nawet chwilę po jego uzupełnieniu, klimatyzacja przestaje chłodzić.
  • dodanie czynnika chłodzącego „na oko” – zbyt duża ilość czynnika w układzie powoduje poważne usterki. Niestety, najczęściej mechanicy uzupełniają go, bez weryfikacji jego aktualnego stanu.
  • niewłaściwy olej w sprężarce – niepoprawnie zidentyfikowany, a następnie dolany zły rodzaj oleju spowoduje, że utworzy się substancja parafinopodobna. Z uwagi na jej wysoką gęstość, może spowodować zatarcie sprężarki lub nawet zablokowanie obiegu czynnika chłodniczego.
  • aplikacja kontrastu złej jakości lub zbyt dużej jego ilości – kontrast służy do sprawdzenia szczelności klimatyzacji. Niepoprawne dodanie tej substancji może prowadzić do reakcji chemicznych, które uszkodzą uszczelki i wszelkie elementy łączeniowe.

Dowiedz się więcej: Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie >>

Klimatyzacja – odgrzybianie

Należy pamiętać, że klimatyzacja musi być odgrzybiana raz w roku. Najczęściej stosowaną metodą jest ozonowanie. Polega na umieszczeniu w aucie urządzenia generującego ozon – “klimę” najlepiej ozonować w dwóch cyklach po 30 minut. Nie zaleca się jednak częstego przeprowadzania tej czynności. Przy zbyt intensywnym odgrzybianiu tym sposobem, tapicerka może ulec odbarwieniu.

Dowiedz się więcej o najlepszych sposobach na odgrzybianie klimatyzacji >>

Klimatyzacja w samochodzie to przede wszystkim komfort jazdy. Auto wyposażone w tę funkcję jest szczególnie doceniane przez kierowców, którzy codziennie stoją w wielkomiejskich korkach lub często wyjeżdżają w dłuższe trasy.

Koszt montażu najtańszej instalacji oscyluje w granicach dwóch tysięcy złotych. Oddając samochód na serwis, należy zwrócić uwagę czy specjaliści nie popełniają najczęstszych błędów. Ważną kwestią jest również okresowe odgrzybianie układu. Z jednej strony wyeliminujemy tym sposobem nieprzyjemny zapach, a z drugiej unikniemy ostrych reakcji alergicznych na grzyby oraz pleśń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ