Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
02 Sie, 2018 - 02:00
Kiedy zrobić test ciążowy, aby był miarodajny?

Kiedy zrobić test ciążowy, aby był miarodajny?

Malwina Tomżyńska

Czy wiesz, że test ciążowy nie zawsze jest miarodajny? Zbyt szybkie zrobienie testu może sfałszować jego wynik. Kiedy zrobić test ciążowy żeby mieć 100% pewność?

Test ciążowy to jeden z najpopularniejszych sposobów potwierdzania ciąży. Jest szybki, stosunkowo tani, prosty w użyciu, a przede wszystkim można go wykonać indywidualnie (tzw. domowy test ciążowy, do nabycia w każdej drogerii i aptece). Wstępnie pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży bez konieczności planowania wizyty u ginekologa lub przeprowadzania testu beta hCG.

Niestety nie zawsze jest to metoda, która daje 100% pewność, zwłaszcza jeżeli test wykonamy zbyt szybko. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy zrobić test ciążowy, dlaczego nie warto biec do apteki kilka dni po stosunku, jakie są pierwsze objawy ciąży i czy test ciążowy online działa.

Rodzaje testów ciążowych

Każdy test ciążowy, bez względu na swoją formę, ma za zadanie sprawdzić poziom hormonu hCG (tzw. ludzka gonadotropina kosmówkowa) w organizmie kobiety. Do wyboru mamy laboratoryjne bądź domowe testy ciążowe. W aptece możemy znaleźć trzy rodzaje testów ciążowych, których podstawowa różnica leży w sposobie przeprowadzania testu.

Paskowy test ciążowy

Paskowy test ciążowy składa się z instrukcji obsługi i jednego cienkiego paseczka zapakowanego w folię ochronną. Test można przeprowadzić samodzielnie, w warunkach domowych.

Pamiętaj: Nie należy sprawdzać wyniku testu po upływie ponad 10 minut. Jeżeli test wyszedł negatywnie, a okres nie pojawił się w wyznaczonym terminie lub w ciągu kolejnych kilku dni od wykonania pierwszego testu, zrób test jeszcze raz.

Strumieniowy test ciążowy

Strumieniowy test ciążowy kształtem przypomina termometr elektryczny. Opakowanie składa się z samego testu, instrukcja obsługi zamieszczona jest na pudełku.

Pamiętaj: Przy negatywnym wyniku odczekaj 5 minut dla uzyskania 100% pewności (jednak po upływie tego czasu nie powinno się odczytywać wyniku). Nawet jeżeli na teście pojawią się dwie niejednolite kreski  (np. jedna bledsza od drugiej) oznacza to, że najprawdopodobniej jesteś w ciąży.

Płytkowy test ciążowy

Najbardziej skomplikowana forma domowego testu ciążowego. W opakowaniu znajduje się płytka testowa, pepita, pochłaniacz wilgoci zabezpieczony w foliową torebkę oraz instrukcja obsługi (o ile nie została umieszczona na pudełku).

Pamiętaj: Żaden test ciążowy wykonany w warunkach domowych nie daje całkowitej, 100% pewności co do otrzymanego wyniku, a zbyt szybkie przeprowadzenie testu może wpłynąć na zafałszowanie jego wyniku.

Dowiedz się więcej: Jak działają domowe testy ciążowe – rodzaje >>

Kiedy zrobić test ciążowy?

Skoro zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może wpłynąć negatywnie na jego wynik (zafałszowanie wyniku), ważna jest odpowiedź na pytanie: kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik był miarodajny?

Producenci testów ciążowych, w celu zachęcenia potencjalnych klientów piszą, że ich test ciążowy wykrywa nawet 3-dniową ciążę. Niestety my same nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, a tym bardziej nie znamy dokładnego „wieku” naszej ciąży.

Tym samym, najbezpieczniejszy czas na przeprowadzenie pierwszego testu ciążowego to dzień spodziewanej miesiączki lub dzień po nim następujący. Jeszcze lepiej wykonywać test, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży (zmęczenie, wrażliwość piersi, mdłości).

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry >>

Zbyt wczesne wykonanie testu i otrzymanie wyniku negatywnego nie przesądza o braku ciąży, może bowiem się okazać, że poziom beta hCG w naszym organizmie nie osiągnął wystarczającego poziomu, by domowy test ciążowy był go w stanie wykryć (czułość takich testów w porównaniu do testu beta hCG z krwi jest niewielka).

Pamiętaj: Nawet ginekolog przeprowadzający badanie USG w bardzo wczesnej ciąży może nie mieć 100% pewności o ciąży lub jej braku.

Wynik fałszywie pozytywny

Bardzo rzadko zdarza się, że zrobiony w warunkach domowych test ciążowy pokazuje wynik dodatni, a pomimo to badanie ginekologiczne nie potwierdza zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Taka sytuacja powinna wzbudzić w nas czujność, gdyż może (ale nie musi) być spowodowana przez poważną chorobę i jeżeli nas to spotka, powinnyśmy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

A kiedy zrobić test ciążowy online?

Test ciążowy online to tylko zabawa i w żadnym wypadku nie daje miarodajnych wyników. Oczywiście, jeżeli odczuwamy pewne symptomy, które mogą świadczyć o ciąży, możemy się pobawić i zweryfikować swoje przypuszczenia, jednak zrobienie takiego testu powinno być tylko wstępem do przeprowadzenia domowego testu ciążowego lub najlepiej do wybrania się na wizytę do ginekologa.

Jeżeli jednak obawiamy się ciąży i z nadzieją oczekujemy wyniku negatywnego, nie powinnyśmy wypełniać testu ciążowego online (by dodatkowo uniknąć niepotrzebnego stresu, a co więcej – uzyskania nieprawdziwych informacji). Najlepiej w takiej sytuacji w odpowiednim czasie udać się na wizytę do ginekologa lub przeprowadzić test ciążowy wykrywający stężenie hormonu beta hCG.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby był miarodajny? - kobieta w ciąży

Czy sam test ciążowy wystarczy?

Jeżeli planujemy ciążę, a dwóch kresek na teście wyczekiwałyśmy od dawna, kolejnym krokiem po zrobieniu domowego testu ciążowego powinno być umówienie wizyty u lekarza ginekologa, który potwierdzi wynik zrobionego przez nas testu oraz sprawdzi czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli jednak zrobiony przez nas test pokazał wynik negatywny, a w ciągu kilku następnych dni pojawiła się menstruacja, nie ma konieczności poddawania się badaniu ginekologicznemu, chyba że w ramach regularnej profilaktyki zdrowotnej.

Czułość domowych testów ciążowych

Czułość domowych testów ciążowych ma znaczący wpływ na to, kiedy zrobić test ciążowy:

  • testy o czułości 500 IU/l – miarodajny wynik można otrzymać po około 10 dniach od zapłodnienia, o ile doszło do niego w trakcie owulacji,
  • testy o czułości 500-800 IU/l – są najbardziej wiarygodne, gdy wykonuje się je w dniu spodziewanej miesiączki,
  • testy o czułości powyżej 800 IU/l – test najlepiej wykonać dopiero około 7 dni po dniu spodziewanej miesiączki, a więc jest to najmniej miarodajny rodzaj testu.

Pamiętaj: stężenie hormonu beta hCG u kobiet ciężarnych jest wyższe w godzinach porannych, dlatego producenci testów ciążowych zalecają przeprowadzanie go zaraz po wstaniu.

Kiedy zrobić test ciążowy w laboratorium?

Najpopularniejszym rodzajem laboratoryjnego testu ciążowego jest badanie poziomu beta hCG w krwi kobiety. Testy tego typu są znacznie bardziej czułe, a dodatkowo oprócz występowania hormonu we krwi, podają także jego dokładną ilość.

Jeżeli nie możesz doczekać się dwóch kresek na teście ciążowym, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zbadanie poziomu beta hCG w warunkach laboratoryjnych. Jeżeli pierwsze badanie wykaże niewielkie ilości hormonu, a Ty mimo to przeczuwasz ciążę, pobierz krew jeszcze raz. Jeżeli poziom beta hCG wzrasta, najprawdopodobniej jesteś we wczesnym okresie ciąży.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać? >>

Najważniejsze fakty o testach ciążowych

  1. Zbyt wcześnie wykonany test ciążowy w warunkach domowych może dać wynik fałszywy (szczególnie te robione przed datą spodziewanej miesiączki).
  2. Negatywny wynik testu ciążowego nie zawsze wskazuje na brak ciąży.
  3. Testy laboratoryjne są zdecydowanie bardziej czułe niż testy ciążowe do użytku domowego.
  4. Domowe testy ciążowe maja za zadanie wykryć w moczu obecność hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej).
  5. Różni producenci oferują różne poziomy czułości testu, oznacza to że dany test ciążowy może wykryć ciążę szybciej niż inny.

Testy ciążowe możemy podzielić na domowe i laboratoryjne. Kiedy zrobić test ciążowy? Te pierwsze należy wykonywać w odpowiednim czasie, aby jednak mieć pewność co do prawdziwości wyniku, najlepiej udać się w tym celu do ginekologa i tam potwierdzić ciążę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ