Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
11 Mar, 2017 - 17:00

Kiedy warto wykupić i przed czym chroni ubezpieczenie telefonu

Anna Wezgraj da Silva

Smartfon to gadżet dość podatny na uszkodzenia, a ponadto stanowi atrakcyjną zdobycz dla złodzieja. Jedną z możliwości uchronienia się przed tymi przypadkami jest ubezpieczenie telefonu.

Wizja naprawy poważnego uszkodzenia ekranu, czy co gorsza, kradzieży smartfona, może przysporzyć wielu zmartwień. Ubezpieczenie telefonu może okazać się dobrym pomysłem na zabezpieczenie ulubionego sprzętu przez wypadkami dnia codziennego. Na co należy zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie telefonu – co obejmuje?

W dobie nowoczesnych i nierzadko drogich smartfonów warto zastanowić się nad możliwością ich ubezpieczenia (np. u operatora, w towarzystwie ubezpieczeń lub w banku).

Polisa gwarantuje nam zabezpieczenie poprzez zwrot kosztów naprawy naszego gadżetu lub wymianę urządzenia na nowe.

Ubezpieczenie telefonu obejmuje zazwyczaj następujące przypadki:

  • Kradzież telefonu (kieszonkowa, z włamaniem, rabunek),
  • Przypadkowe zniszczenie (zalanie telefonu, dewastacja, uszkodzenie mechaniczne),
  • Nieautoryzowane połączenia wykonane przez osoby trzecie (do kwoty o wysokości wskazanej przez ubezpieczyciela).

Ile kosztuje ochrona telefonu?

Koszt ubezpieczenia telefonu waha się zazwyczaj w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych (dla bardziej wymagających użytkowników można znaleźć również o wiele droższe i bardziej kompleksowe oferty). Miesięczne składki uzależnione są w głównej mierze od rodzaju interesującego nas pakietu i wartości posiadanego telefonu.

Zasada jest dość prosta – im wyższy abonament, tym więcej opcji zyskujemy.

Przykładowo, na rynku dostępne są pakiety podstawowe w cenie niecałych 8 zł miesięcznie, natomiast miesięczny abonament w opcji premium może kosztować ok. 40 zł.

Przed podpisaniem umowy…

Przed podpisaniem umowy należy zwrócić szczególną uwagę na to, czego dokładnie dotyczy ubezpieczenie telefonu.

O co warto więc dopytać ubezpieczyciela zanim ostatecznie zdecydujemy się na dany pakiet?

  • Czy ochrona telefonu będzie ważna jedynie w kraju czy również poza jego granicami?
  • Ile dokonanych szkód w ciągu roku obejmuje ubezpieczenie telefonu?
  • Jaki okres czasu obejmuje umowa ubezpieczeniowa?
  • Czy umowa obejmuje również udział własny użytkownika w przypadku uznania szkody oraz ile wynosi?
  • Czy ubezpieczenie pokrywa koszty zniszczenia lub utraty akcesoriów do telefonu (ładowarka, słuchawki), jeżeli uszkodzeniu nie uległo samo urządzenie?
  • Ile czasu posiada użytkownik na zgłoszenie kradzieży telefonu?

Zanim dokonamy zakupu wybranego ubezpieczenia należy dokładnie przeczytać warunki umowy. Ubezpieczyciel posiada bowiem wiele możliwości, aby odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie najczęściej nie obejmuje swym zakresem zgubienia telefonu bądź jego umyślnego uszkodzenia przez użytkownika i bliskich mu osób (mieszkających wspólnie z użytkownikiem telefonu).

Dowiedz się więcej: Darmowe WiFi – jak i gdzie szukać? >>

Czy warto ubezpieczyć smartfona?

Nowoczesny, nierzadko drogi telefon komórkowy to obecnie wielofunkcyjny sprzęt, którego uszkodzenie lub utrata może przyprawić co najmniej o ból głowy. Ubezpieczenie telefonu gwarantuje nam pokrycie ewentualnych kosztów jego naprawy bądź otrzymanie kwoty odpowiadającej wartości telefonu.

Jeżeli smartfon stanowi narzędzie, bez którego nie potrafimy się obyć w dniu codziennym, a dodatkowo posiada sporą wartość pieniężną – warto zgłębić dostępne rodzaje ubezpieczeń. Zalanie telefonu czy jego kradzież to przypadki losowe, które wbrew pozorom zdarzają się częściej, niż byśmy tego chcieli.

Jeżeli już zdecydujemy się na ochronę telefonu, zróbmy to jednak z głową i dokładnie przeczytajmy proponowane warunki umowy. Wybrany pakiet powinien całkowicie odpowiadać naszym wymaganiom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ