Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
11 Mar, 2018 - 02:00

Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega, plusy i minusy

Mariola Krzyżak

Marzysz o gładkich i głęboko odżywionych włosach? Keratynowe prostowanie włosów może być tym, czego szukasz! Kuracja keratyną jest niezwykle skuteczna, najlepiej jednak przeprowadzić ją u specjalisty. Dowiedz się na czym dokładnie polega ten zabieg i ile kosztuje oraz poznaj wszystkie za i przeciw.

Keratynowe prostowanie włosów to rodzaj zabiegu, którego głównym celem jest głębokie odżywienie włosa i przywrócenie mu zdrowej struktury. Miłym  bonusem jest natomiast fakt, że pasma po takiej pielęgnacji stają się proste i gładkie. Czy warto zdecydować się na taką kurację i na jakie efekty można liczyć?

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski rozpropagowany przez Brazylijki. Kobiety mieszkające w ciepłym i wilgotnym klimacie Ameryki Południowej borykały się z problemem wysuszonych słońcem, puszących się i łamliwych włosów. Opracowano więc metodę, która ma pomóc w ujarzmieniu niesfornych pukli, a jednocześnie głęboko odżywić i odbudować strukturę włosa.

Jak wskazuje nazwa, do kuracji wykorzystywana jest keratyna. Jest to białko wchodzące naturalnie w skład budowy włosa, a także paznokci i skóry. Umiejętne wtłoczenie go w pasma pod wpływem wysokiej temperatury prostownicy pozwala na wniknięcie keratyny w miejsca, w których jej brakuje. Dzięki temu zdrowa struktura włosa zostaje odbudowana, a my możemy cieszyć się lśniącymi i gładkimi puklami. Włosy po wykonaniu takiej kuracji odzyskują witalność oraz sprężystość, co sprawia, że przestają się nadmiernie puszyć i elektryzować.

W preparatach wykorzystywanych przez fryzjerów, oprócz keratyny, znajdują się także antyoksydanty, witaminy oraz wyciągi z roślin, które mają dodatkowo odżywić włosy. Kwasy tłuszczowe natomiast mają za zadanie stworzenie na pasmach niewidzialnej bariery chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np. słońca.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy każdego dnia – poradnik >>

Dla kogo keratynowe prostowanie włosów to dobry wybór?

Metoda ta przeznaczona jest zwłaszcza dla osób borykających się z problemem suchych, puszących się i ciężkich do opanowania włosów. Wskazana jest także dla właścicielek pukli zniszczonych zabiegami chemicznymi, takimi jak farbowanie lub rozjaśnianie. Sprawdzi się także u tych, którzy narzekają na problem elektryzowania się włosów.

Wskazaniem do wykonania zabiegu może być także chęć wyprostowania włosów. Uzyskanie takiego efektu nie jest jednak głównym zadaniem kuracji, a jedynie jego miłym skutkiem ubocznym. Warto wspomnieć, że wygładzone pukle nie będą się już puszyć, co może spowodować, że prostownica nie będzie nam już potrzebna. Do tego keratyna ułatwia modelowanie niesfornych włosów, co z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie czasu podczas codziennej stylizacji.

Keratynowe prostowanie włosów - proste włosy

W jaki sposobów wykonywany jest zabieg keratynowego prostowania włosów?

Decydując się po raz pierwszy na przeprowadzenie kuracji keratyną warto skorzystać z usług zaufanego fryzjera. Proces wykonywania zabiegu wymaga pewnego doświadczenia, dlatego warto zdać się na profesjonalizm specjalisty. Przy okazji będziemy mogli liczyć na udzielenie nam szczegółowych porad dotyczących pielęgnowania włosów po zastosowaniu takiej metody. Jak więc będzie wyglądał sam zabieg u fryzjera?

Dokładne umycie włosów

Kuracja rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia włosów i skóry głowy. Do tego celu używane są specjalistyczne szampony, które mają za zadanie usunąć z pasm wszelkie zanieczyszczenia mogące zahamować wnikanie keratyny wgłąb włosa. Samo mycie odbywa się najczęściej dwukrotnie.

Następnie kosmetyk należy dokładnie spłukać wodą. Włosy zostaną delikatnie osuszone ręcznikiem poprzez ugniatanie, by pozbawić je wilgoci. Przy użyciu suszarki ustawionej na nawiew o średniej temperaturze fryzjer suszy pasma, jednocześnie dokładnie je rozczesując. Bardzo ważne jest by każde z nich pozbawione było jakichkolwiek splątań.

Nakładanie keratyny

Po wysuszeniu i rozczesaniu fryzjer przystąpi do nakładania preparatu keratynowego. Po podzieleniu włosów na cienkie pasma kosmetyk będzie nakładany za pomocą pędzelka na całej ich długości, zachowując odstęp około 2 cm od cebulki. Tak przygotowane włosy pozostawiamy na około 30 min.

Prostowanie włosów

Najważniejszym elementem kuracji będzie prostowanie włosów za pomocą prostownicy ceramicznej ustawionej na bardzo wysoką temperaturę. Wcześniej fryzjer wysuszy ponownie włosy wraz z nałożoną na nich keratyną suszarką. Gdy będą już suche przystąpi do dokładnego prostowania, przejeżdżając po pasmach kilkukrotnie prostownicą . Cały zabieg będzie trwał około 2 godzin.

Pielęgnowanie włosów po prostowaniu keratynowym

Pielęgnowanie włosów po zastosowaniu na nich keratynowej kuracji to bardzo ważna kwestia. Przede wszystkim po wykonaniu zabiegu nie wolno myć głowy przez 2 do 3 dni. Dzięki temu efekt będzie znacznie lepszy i będzie się dłużej utrzymywać. Nie należy także narażać włosów na żaden kontakt z wodą, np. podczas deszczu.

Przez pierwsze dni nie wolno także używać gumek ani spinek, gdyż może to powodować pojawienie się nieestetycznych odgnieceń. Włosy powinny luźno opadać lub być związane delikatną gumką w kucyk. Po kuracji przez minimum 2 tygodnie nie wolno wykonywać także koloryzacji.

Do pielęgnowania włosów po zabiegu należy używać odpowiednich kosmetyków. Odżywka i szampon po keratynowym prostowaniu nie mogą zawierać:

  • soli,
  • SLS/SLES,
  • silikonów,
  • alkoholu.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy – najlepsze domowe maseczki na włosy >>

Prostowanie keratynowe w domu

Zabieg keratynowy można wykonać także w domu. Jego prawidłowe wykonanie wymaga co prawda wiedzy i odrobiny zdolności manualnych, ale odpowiednio się do niego przygotowując, możemy cieszyć się z efektów przy mniejszym nakładzie kosztów.

W sprzedaży detalicznej możemy odnaleźć produkty, które używane są także w salonach kosmetycznych, dlatego rezultaty będą zbliżone. W zestawie znajdziemy specjalny szampon oczyszczający, preparat keratynowy, a także pędzelek do nakładania.

Warto zaopatrzyć się także w odżywki keratynowe, których używać będziemy po zabiegu. Ich działanie świetnie przedłuża trwałość pożądanego efektu. Do wykonania kuracji będzie nam potrzebna także prostownica z ceramicznymi płytkami.

Dowiedz się więcej: Idealnie proste włosy – 11 naturalnych sposobów >>

Keratynowe prostowanie włosów - piękne włosy

Plusy kuracji keratynowej

Keratynowe prostowanie włosów posiada wiele zalet. Przede wszystkim po takim zabiegu możemy cieszyć się głęboko odżywionymi włosami o wzmocnionej strukturze.

Do tego nasze pasma będą gładkie, lśniące i proste. Nie będą się puszyć, a ich układanie stanie się znacznie łatwiejsze.

Efekty takiej pielęgnacji mogą utrzymywać się nawet do 5 miesięcy. Przez ten czas będziemy mogły zrezygnować z używania prostownicy, co pozwoli naszym puklom na regenerację.

Do tego nasze włosy będą znacznie bardziej podatne na modelowanie, a ich codzienne układanie stanie się przyjemnością, a nie walką.

Dowiedz się więcej: 5 sposobów na zniszczone włosy >>

Minusy keratynowego prostowania

Wokół kuracji tego typu narosło sporo krzywdzących mitów. Według jednego z nich w preparatach z keratyną znajdują się szkodliwe dla naszej skóry elementy. Faktycznie, w kosmetykach starszej generacji znajdowały się drażniące substancje chemiczne, jednak współcześnie większość z nich opiera się na naturalnych składnikach.

Dla wielu osób minusem może być także cena takiej pielęgnacji. W zależności od długości włosów może ona wahać się pomiędzy 400 a 1 000 złotych.

Warto także pamiętać, że zabieg ma na celu przede wszystkim regenerację. Efekt wyprostowania włosów nie zawsze musi być pełny.

Dowiedz się więcej: Olej kokosowy na włosy. Jak go używać? >>

Keratynowe prostowanie włosów to popularny, głęboko odżywiający zabieg pielęgnacyjny, który zapewni naszym puklom połysk i gładkość. U wielu kobiet jego wykonanie zapewni proste, lśniące włosy, które będą łatwo się układać, bez efektu puszenia i elektryzowania się. Jeżeli więc jesteśmy posiadaczkami zniszczonych, przesuszonych włosów to taka kuracja może być tym, czego szukamy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ