Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
05 Paź, 2017 - 02:00
Dla kogo karta walutowa to dobry pomysł

Dla kogo karta walutowa to dobry pomysł

Malwina Tomżyńska

Karta walutowa to spore ułatwienie dla osób często dokonujących płatności w walucie obcej. Sprawdź, który rodzaj karty będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Dużo podróżujesz? Dokonujesz zakupów za granicą? A może często korzystasz z zagranicznych portali aukcyjnych (np. Aliexpress, eBay, Amazon)? Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, karta walutowa to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Czym jest karta walutowa

Karta walutowa to karta płatnicza, umożliwiająca dokonywanie płatności zagranicznych bezpośrednio w walucie obowiązującej w danym kraju. Do najbardziej popularnych walut, obsługiwanych przez tego typu karty należą euro, funt brytyjski i dolar amerykański.

Główną korzyścią karty walutowej jest brak dodatkowych kosztów ponieważ dokonujemy płatności bezpośrednio w walucie naszej karty. Korzystanie ze standardowej karty debetowej, podczas dokonywania płatności zagranicznych wiąże się dla użytkownika karty z dodatkowymi kosztami, ponieważ klient często traci na różnicach kursowych oraz podwójnym przewalutowaniu.

Dowiedz się więcej: Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało >>

Karta walutowa- rodzaje

Rynek bankowy oferuje trzy główne rodzaje kart walutowych:

1. Karta walutowa wydawana do konta walutowego

Jak sama nazwa wskazuje jest to zwykła karta debetowa, którą bank wydaje do posiadanego rachunku walutowego. Na rynku funkcjonują dwa typy kart:

  • karta walutowa w walucie rachunku bankowego,
  • karta wielowalutowa – specyficzny rodzaj karty debetowej, która umożliwia posiadaczowi przewalutowanie środków do konkretnej, potrzebnej mu w danym momencie waluty. Niestety na obecną chwilę nie jest to popularne rozwiązanie, a ilość dostępnych dla klienta walut jest mocno ograniczona (z reguły do trzech podstawowych walut, obsługiwanych przez karty walutowe).

Dowiedz się więcej: Najlepsze konto walutowe- na co zwracać uwagę przy wyborze? >>

2. Karta walutowa prepaid

Inaczej karta przedpłacona, działająca na zasadzie wirtualnego portfela, z którego użytkownik może skorzystać po uprzednim doładowaniu środków. To typ karty walutowej coraz rzadziej spotykany w ofercie banków, ze względu na małe zainteresowanie klientów, za które odpowiadają stosunkowo wysokie koszty utrzymania karty oraz niewielkie limity transakcyjne.

3. Wirtualna karta walutowa

Karta stworzona w celu ułatwienia i maksymalnego zabezpieczenia płatności dokonywanych przez internet w walucie obcej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób dokonujących zakupów na zagranicznych portalach aukcyjnych, typu Aliexpress, eBay, Amazon itp. Karta działa na zasadzie prepaid. Klient, zanim z niej skorzysta, musi ją doładować.

Dowiedz się więcej: Zakupy przez internet – jak nie dać się naciągnąć >>

Karta walutowa to idealne rozwiązanie dla osób dokonujących częstych i dużych zakupów zagranicznych, bez względu na to czy zakup odbywa się stacjonarnie, podczas zagranicznego wyjazdu czy przez internet – siedząc w ciepłych kapciach przez laptopem.

Wykorzystanie do płatności zagranicznych karty walutowej pozwala jej użytkownikowi na ominięcie dodatkowych kosztów, jakie pojawiają się podczas korzystania ze standardowej karty debetowej. Niewątpliwie do głównych zalet karty walutowej, należy możliwość wcześniejszego zakupu interesującej nas waluty, w kantorze internetowym lub zwykłym, tym samym nie narażając się na różnice kursowe, spowodowane spreadem walutowym, czyli różnicą pomiędzy ceną za jaką banki kupują walutę, a ceną za jaką ją sprzedają.

ZOBACZ RÓWNIEŻ