ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
26 Cze, 2018 - 02:00
Karta Visa - poznaj jej rodzaje

Karta Visa – poznaj jej rodzaje

ARTYKUŁ PARTNERA

Karta Visa oferowana jest przez większość banków w Polsce. Można ją otrzymać jako kartę debetową do konta osobistego, jako kartę kredytową lub kartę przedpłaconą. Dowiedz się, czym różnią się dostępne w Polsce karty Visa, jakie nowoczesne funkcje oferują oraz czy każdą z nich zapłacisz w sklepie online.

Visa to popularna marka kart płatniczych nie tylko na świecie, ale także w Polsce – według danych Narodowego Banku Polskiego karty Visa stanowią dzisiaj około 56% wszystkich kart wydanych w naszym kraju. Karta Visa wydawana jest przez około 21 tysięcy instytucji finansowych, w tym 42 w Polsce i jest akceptowana w około 40 milionach placówek na całym świecie.

Warto wiedzieć, jakie są dzisiaj do wyboru rodzaje kart Visa, w jaki sposób można z nich korzystać, a także czym charakteryzują się najnowsze rozwiązania Visa w zakresie płatności online (Visa Checkout).

Karta Visa – co warto wiedzieć o firmie, która ją stworzyła?

Pierwsza karta płatnicza Visa została wydana w 1958 roku przez amerykańską firmę BankAmericard. Nazwę Visa wymyślił założyciel firmy Dee Hock, który uznał, że będzie ona łatwa do zapamiętania w wielu językach.

Dzisiaj firma nosząca nazwę Visa Inc., która jest notowana na nowojorskiej giełdzie, nie zajmuje się wydawaniem kart (robią to banki i instytucje finansowe), lecz zarządzaniem płatnościami elektronicznymi dokonywanymi kartami Visa w ramach sieci przetwarzania danych VisaNet.

Sieć ta obejmuje około 200 krajów na całym świecie i obsługuje nawet 65 000 transakcji w ciągu jednej sekundy. W Europie funkcjonuje wyodrębniona z Visa Inc. firma Visa Europe, która zrzesza europejskie banki uczestniczące w systemie płatności Visa.

W Polsce pierwsza karta Visa została wydana w 1991 roku przez Bank Inicjatyw Gospodarczych, który po wielu przekształceniach znany jest dzisiaj pod nazwą Bank Millennium.

Aktualnie w Polsce kartą Visa można płacić w około 175 tysiącach placówek handlowo-usługowych i wypłacać gotówkę z prawie 16 tysięcy bankomatów.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza? >>

Jakie są najważniejsze rodzaje kart Visa?

Karty Visa dostępne są w wielu wariantach do wyboru. Różnią się one przede wszystkim pod względem sposobu rozliczania:

 • Karta debetowa Visa – można dokonywać nią płatności wyłącznie środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym, który zostaje obciążony natychmiast po dokonaniu transakcji (jeśli środków jest za mało na koncie, transakcja nie zostanie zrealizowana).
 • Karta kredytowa Visa – można dokonywać nią płatności środkami w ramach udzielonego przez bank kredytu, który można spłacić na koniec okresu rozliczeniowego w całości lub spłatę rozłożyć w czasie (wysokość limitu oraz warunki jego spłaty są określane przez bank wydający kartę).
 • Karta przedpłacona Visa (prepaid) – można dokonywać nią płatności środkami przypisanymi do karty, która nie jest powiązana z żadnym rachunkiem bankowym.

Popularne typy karty Visa

W zależności od zakresu funkcjonalności oraz przeznaczenia wyróżnia się wiele typów kart Visa, a do najpopularniejszych z nich należą:

 • Karta Visa Electron – jest to podstawowa karta debetowa Visa z wydrukowanymi danymi (a nie wytłoczonymi), która pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych i wypłatę gotówki tylko do wysokości środków znajdujących się na koncie (pozostałe karty debetowe Visa obsługują również limity w rachunku).
 • Karta Visa Classic – jest to standardowa karta Visa, która może być kredytowa lub debetowa. Można się nią posługiwać w Polsce i za granicą, służy do operacji bezgotówkowych oraz do wypłaty gotówki w bankomatach. Karta kredytowa Visa Classic występuje także w odmianie srebrnej, przeznaczonej dla lepiej zarabiających klientów.
  Karta Visa Debit w porównaniu do karty Visa Electron jest akceptowana w większej liczbie krajów i miejsc.
 • Karta Visa Business – karta wydawana do konta firmowego, może być debetowa (można nią dokonywać transakcji wyłącznie do wysokości posiadanych środków na rachunku), kredytowa, obciążeniowa lub przedpłacona.

 • Karty Visa Gold i Platinum – karty kredytowe dla klientów premium, oferujące wysoki limit kredytowy oraz często pakiet usług dodatkowych np. assistance lub consierge.
 • Karta Visa Infinite – najbardziej prestiżowa i ekskluzywna karta kredytowa Visa dla wymagających klientów.
 • Visa karta wirtualna – jest to karta internetowa, która nie występuje w postaci fizycznej jako kawałek plastiku, lecz posiada swój numer oraz datę ważności i inne dane, które podaje się zwykle przy realizacji płatności na odległość, czyli internetowych oraz przez telefon.
 • Karta Visa Prepaid – jest to karta przedpłacona o określonej wartości i podstawowym zakresie funkcji (jest to zwykle karta Visa Electron), którą banki często oferują jako kartę podarunkową, kartę zaliczkową lub kartę dla dzieci i młodzieży.

Wybierając rodzaj karty Visa, zawsze należy sprawdzić zakres usług oferowanych przez ich wydawcę. Te same rodzaje kart mogą bowiem się różnić funkcjonalnością w zależności od tego, w jakim banku są wydane oraz do jakiego konta.

Szczególnie należy uważać na płaskie karty Visa Electron, które często nie pozwalają na dokonywanie płatności w Internecie. Duże różnice w usługach są także w przypadku kart premium, czyli np. Gold i Platinum.

Dowiedz się więcej: Złota karta kredytowa – dla kogo? >>

Karta Visa – funkcjonalność i usługi

Niemal każda oferowana przez Visa karta oferuje następujący zakres funkcji:

 • wypłaty gotówki z bankomatu,
 • płatności bezgotówkowe za pomocą terminali płatniczych,
 • płatności zbliżeniowe,
 • płatności internetowe,
 • płatności mobline (np. za pomocą aplikacji Google Pay dla telefonów z Androidem i NFC)

Dostępność powyższych funkcji zależy jednak od rodzaju karty oraz jego wydawcy..

Firma Visa proponuje również szereg usług dodatkowych, z których mogą korzystać posiadacze kart należących do jej systemu:

Visa payWave – jest to technologia umożliwiająca płatności zbliżeniowe kartami Visa (a także aplikacją w telefonie) – do 50 zł bez konieczności podawania PIN.

Visa Cash Back – jest to usługa pozwalająca wypłacać gotówkę z kasy sklepowej przy okazji płacenia kartą za zakupy (wypłacić można w ten sposób niewielkie kwoty do 300 zł); z usługi można skorzystać w punktach oznaczonych logo Visa Cash Back.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – na czym polega usługa cashback? >>

Visa Checkout – jest to najnowsza usługa Visa, pozwalająca na wygodne płatności w sklepach internetowych bez konieczności podawania danych karty. Aby skorzystać z usługi należy swoją kartę Visa (kredytową, debetową lub przedpłaconą) zarejestrować w systemie Visa Checkout (za pośrednictwem strony internetowej Visa) oraz podać w nim adres dostawy zamawianych w przyszłości towarów.

Wpisane raz dane pozostają w systemie, dzięki czemu potem podczas zakupów online nie trzeba już ich wpisywać, lecz po prostu wybrać w sklepie opcję płatności przez Visa Checkout i zalogować się do swojego konta. Z usługi można więc skorzystać tylko w sklepach, które udostępniają taką możliwość.

Jak płacić kartą Visa przez Internet?

Teoretycznie w Internecie płacić można każdą kartą Visa – kredytową, debetową, a nawet przedpłaconą, bez względu na to, czy jest ona płaska, czy wypukła. W praktyce jednak instytucje wydające karty, czyli banki, często nakładają pod tym względem pewne ograniczenia. Dotyczą one w szczególności kart płaskich, zarówno debetowych, jak i kredytowych.

Płatności w sklepach online najczęściej nie mogą dokonywać właściciele karty Visa Electron lub mogą to robić tylko w wybranych miejscach i w ograniczonym zakresie.

Aby dokonać standardowej płatności online z użyciem karty Visa, należy wpisać jej dane w formularzu, czyli przede wszystkim:

 • imię i nazwisko posiadacza karty,
 • numer karty lub jej cztery ostatnie cyfry,
 • datę ważności karty
 • oraz numer CVV (znajduje się on na odwrocie karty).

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew bankowy? >>

Aby uniknąć wpisywania tych wszystkich danych, można skorzystać z opisanej wyżej nowoczesnej usługi Visa Checkout, jeśli jest ona udostępniona przez dany sklep internetowy. Inną opcją ułatwiającą płatności online, którą oferują niektóre banki, jest wirtualna karta Visa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ