Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
05 Maj, 2018 - 01:00
Karta przedpłacona dla dziecka, czyli finanse dla najmłodszych

Karta przedpłacona dla dziecka, czyli finanse dla najmłodszych

Malwina Tomżyńska

Zastanawiasz się jak nauczyć swoje dziecko zarządzania własnymi finansami? Interesuje Cię bezpieczna i wygodna karta, dzięki której Twój nastolatek nauczy się odpowiedzialności? Karta przedpłacona dla dziecka może okazać się idealnym rozwiązaniem. Sprawdź jak działa i kto może stać się jej posiadaczem.

Jak nauczyć dziecko zarządzania finansami? W jaki sposób wprowadzić go bezpiecznie w świat finansów? Co zrobić by bez zbędnego ryzyka poznało siłę pieniądza? Odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania jest karta przedpłacona dla dziecka – bezpieczne rozwiązanie, które może wspomóc edukację naszego dziecka, w kwestii zarządzania posiadanymi środkami gotówkowymi. Poniżej przybliżamy ten produkt oraz prezentujemy wszystkie zalety i korzyści wynikające ze stosowania tek karty i opłaty z nią związane.

Czym jest karta przedpłacona dla dziecka?

Inaczej nazywana kartą prepaid, dzięki której rodzic może kontrolować wydatki swojego dziecka. Karta przedpłacona dla dziecka nie różni się niczym od standardowych, plastikowych kart debetowych i kredytowych, noszonych przez nas w portfelach.  Dzięki takiej karcie dziecko może dokonywać standardowych operacji w postaci:

 • dokonywania płatności w sklepach,
 • dokonywania płatności w punktach usługowych,
 • wypłat z bankomatów,
 • dokonywania zakupów w Interenecie,
 • sprawdzania stanu konta.

Zasilenie karty odbywa się poprzez dokonanie bezpośredniej wpłaty na kartę lub przelewu na konto karty. Dzięki takiej formie, karta przedpłacona dla dziecka nie wymaga posiadania osobnego konta. Fizycznie taka karta przedpłacona to plastik, który połączony jest z numerem rachunku technicznego, dzięki czemu możliwe jest zasilanie karty.

Koszty karty prepaid

Karta przedpłacona dla dziecka to jeszcze mało popularne rozwiązanie. Aktualnie tylko kilka banków w Polsce posiada ją w swojej ofercie. Co ważne, instytucje finansowe nie zawsze wymagają od klienta otwarcia dodatkowego rachunku, który mógłby generować dodatkowe opłaty.

Podstawowy koszt karty przedpłaconej dla dziecka związany jest z wydaniem plastiku, który waha się od 15 zł do 25 zł. Opłatę tę ponosimy każdorazowo w momencie wydania nowego plastiku (kartę należy wymieniać w zależności od banku co 2-4 lata).

Dodatkowa opłata może być związana z użytkowaniem karty, a dokładniej z wypłatami z bankomatów. Tutaj zazwyczaj banki pobierają od wypłaty od 2 zł do 5 zł.

Karta dla dziecka a kontrola rodzicielska

Rodzic dziecka, który posiada kartę przedpłaconą ma możliwość na bieżąco kontrolować wydatki ponoszone przez dziecko. Banki umożliwiają to swoim klientom za pośrednictwem m.in. następujących rozwiązań:

 • elektroniczne kanały dostępu – rodzic do karty przedpłaconej dla dziecka otrzymuje dostępy do bankowości internetowej, w której ma wgląd do wszystkich transakcji dokonywanych przez swoje dziecko,
 • infolinia telefoniczna – rodzic w celu weryfikacji wydatków dziecka może zadzwonić na infolinię banku, gdzie po podaniu specjalnego kodu T-PIN otrzyma informację o dokonanych transakcjach z danego okresu,
 • SMS – placówki bankowe umożliwiają poznanie stanu konta bankowego poprzez przesłanie SMS-a na podany numer telefonu. W odpowiedzi rodzic otrzymuje informacje z aktualnym stanem środków pieniężnych znajdujących się na karcie przedpłaconej,
 • placówka bankowa – podczas wizyty w placówce bankowej rodzic otrzyma wszystkie interesujące go informacje.

Karta przedpłacona dla dziecka – korzyści stosowania

Poniżej lista plusów z korzystania z tek karty:

 • bezpieczna forma przekazania środków pieniężnych dziecku (jeżeli nawet dziecko zgubi kartę albo zostanie okradzione, osoba niepowołana nie będzie w stanie wypłacić gotówki bez kodu PIN ,
 • możliwość wypłaty gotówki z bankomatu lub płacenia w sklepach i punktach usługowych plastikiem,
 • możliwość szybkiego zastrzeżenia karty w przypadku zgubienia lub kradzieży,
 • możliwość ustawienia dziennych limitów płatności,
 • możliwość szybkiego zasilenia karty np. przelewem lub w placówce bankowej (jeżeli dziecko jest na wakacjach i nagle okazuje się, że brakuje mu pieniędzy, rodzic w ciągu kilku minut może zasilić konto kraty przedpłaconej swojego dziecka),
 • bieżąca kontrola nad wydatkami dziecka – elektronicznie, za pomocą infolinii, SMS-a oraz w placówce bankowej,
 • możliwość płacenia online, czyli za zakupy zrobione Internecie,
 • bezpieczeństwo płacenia przez internet – w przypadku ataku hakera, na karcie naszego dziecka znajduje się tylko pewna część środków, a nie duża kwota gotówki.

Karta przedpłacona dla dziecka – wady rozwiązania

Mimo szeregu korzyści, karta przedpłacona dla dziecka ma tez kilka wad, o których każdy rodzic powinien wiedzieć:

 • wyjazd dziecka na wakacje tylko z kartą przedpłaconą może okazać się nie lada utrudnieniem, w małych miejscowościach może brakować sklepów w których płatność kartą jest możliwa (na bazarach oraz deptakach nadmorskich może nie być terminali),
 • wypłata środków pieniężnych z karty możliwa jest tylko w bankomacie lub placówce bankowej, w małych ośrodkach może brakować takich miejsc,
 • możliwość płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN – jeżeli dziecko nie będzie zdawać sobie sprawy, że jego karta została ukradziona lub zgubiona, osoba niepowołana może wyczyścić konto dokonując kilku lub kilkunastu transakcji zbliżeniowych do kwoty 50 zł.

Karta przedpłacona dla dziecka – gdzie szukać?

Jednym z banków, który posiada w swojej ofercie rozwiązanie w postaci karty przedpłaconej dla dziecka jest PKO BP. Karta PKO junior przeznaczona jest dla już dla najmłodszym użytkowników (dzieci poniżej 13 roku życia).

Karta zabezpieczona jest kodem PIN, który nadawany jest indywidualnie przez rodzica w bankowości internetowej. Rodzic ma możliwość:

 • różnych sposobów zasilania karty,
 • sprawowania bieżącej kontroli nad wydatkami,
 • ustalania dziennych limitów wypłat i obrotu na karcie,
 • ustalenia podziału przeznaczenia środków (część do wypłat z bankomatu, część do płatności internetowych, część płatności w sklepach itp.).

Dodatkowo kartę przedpłaconą dla dziecka lub kartę przedpłaconą, z której może korzystać także osoba niepełnoletnia posiadają w swojej ofercie:

 • Bank Millennium – karta powiązana z kontem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Rozwiązanie dostępne jest dla osób powyżej 13 roku życia. Bank umożliwia wydanie maksymalnie 5 kart prepaid do jednego rachunku,
 • ING Bank Śląski – bank umożliwia posiadanie karty jako oddzielnego produktu, do którego nie trzeba posiadać konta osobistego. Konieczne jest podpisanie umowy. Podobnie jak w przypadku Banku Millennium karta przedpłacona może zostać przekazana osobie powyżej 13 roku życia.

Karta przedpłacona dla dziecka  – warunki otrzymania plastiku:

 • w większości przypadków ( poza wyjątkiem jaki stanowi bank PKO BP ), karta przedpłacona dla dziecka, może zostać wydana osobie, która ukończyła 13 rok życia,
 • część banków wymaga od klienta otwarcia rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, do którego może zostać wydana karta przedpłacona dla dziecka,
 • w przypadku karty na okaziciela, niektóre banki posiadające w swojej ofercie kartę przedpłaconą dla dziecka, nie wymagają podpisywania umowy.

Karta przedpłacona dla dziecka – dokumenty

Decydując się na kartę przedpłaconą na okaziciela, bank nie wymaga od jej użytkownika podpisywania umowy. W takim przypadku jednak banki stosują limity doładowań – około 10 000 zł rocznie. Taka forma karty na okaziciela ma uniemożliwić pranie brudnych pieniędzy za jej pośrednictwem.

Niewątpliwie karta przedpłacona dla dziecka ma wiele zalet, które górują nad pewnymi niedogodnościami związanymi z jej użytkowaniem. Obecnie coraz więcej punktów handlowo-usługowych daje swoim klientom możliwość płatności kartą. Dodatkowo, w przypadku dzieci, niezwykle ważna jest możliwość natychmiastowego doładowania karty. Za rozwiązaniem przemawia przede wszystkim małe ryzyko stosowania jej przez dziecko oraz możliwość bezpiecznej nauki zarządzania finansami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ