ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
06 Mar, 2018 - 02:00

Karta pojazdu – do czego jest potrzebna i jak ją wyrobić?

ARTYKUŁ PARTNERA

Karta pojazdu to ważny dokument, który powinieneś dostać przy zakupie samochodu. Wyjaśniamy, do czego służy i kiedy będziesz musiał go sam wyrobić.

Karta pojazdu jest to dokument, który obowiązkowo powinien posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce po dniu 1 lipca 1999 roku. Warto wiedzieć, jakie informacje zawiera ten dokument, kto zobowiązany jest do jego wyrobienia, a także co należy zrobić w przypadku jego zgubienia lub zniszczenia.

Karta pojazdu – dokument identyfikacyjny auta

Podobnie jak dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość, czyli pozwalającym na identyfikację naszej osoby, tak karta pojazdu jest dokumentem identyfikującym konkretny samochód. Właśnie z tego względu jest ona przypisana do auta, a nie do właściciela. W dokumencie tym znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu, czyli m.in.:

  • numer karty pojazdu,
  • dane identyfikacyjne pojazdu oraz jego parametry techniczne (m.in. marka, typ, model, numer podwozia lub nadwozia, numer silnika, pojemność i moc silnika, numer świadectwa homologacji, rok produkcji, dopuszczalna masa całkowita, liczba miejsc itp.),
  • dane wszystkich dotychczasowych właścicieli (historia pojazdu) – ich imiona i nazwiska, a także dane z dowodów osobistych,
  • informacje potwierdzające rejestrację pojazdu (m.in. numer dowodu rejestracyjnego, data rejestracji, urząd rejestrujący itp.),
  • informacje o zmianach parametrów technicznych pojazdu.

Karta pojazdu wędruje wraz z samochodem do kolejnych jego właścicieli, a jej okazanie w wydziale komunikacji jest niezbędne do rejestracji auta.

Kiedy karta pojazdu jest potrzebna?

Choć karta pojazdu jest dokumentem obowiązkowym, to jednak nie trzeba jej wozić ze sobą podczas użytkowania auta. Nie jest wymagane, by okazywać ją podczas kontroli drogowej (tak jak dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i polisy OC), nie jest też konieczne jej przedstawianie przy zawieraniu ubezpieczenia.

Karta pojazdu jest potrzebna w zasadzie w dwóch sytuacjach:

  • przy rejestracji samochodu (należy ją okazać w Wydziale Komunikacji),
  • przy sprzedaży auta (należy ją przekazać nowemu właścicielowi).

Poza powyższymi przypadkami kartę pojazdu po prostu należy schować w bezpieczne miejsce, aby zapobiec jej uszkodzeniu lub zgubieniu.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Co może oznaczać brak karty pojazdu przy jego zakupie?

Zgodnie z przepisami każde auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinno mieć kartę pojazdu. W przypadku nowych samochodów za wyrobienie takich dokumentów odpowiada producent lub importer. Z tego względu kupno samochodu nowego lub używanego zarejestrowanego po 1999 roku powinno oznaczać, że otrzyma się wraz z nim jego kartę pojazdu.

Jej brak w przypadku auta używanego zwykle świadczy o tym, że jego poprzedni właściciel zgubił dokument lub go nie otrzymał ze względu na niejasne pochodzenie samochodu.

Jeśli brak karty pojazdu nie wynika z przestępstwa, należy od poprzedniego właściciela auta uzyskać pisemne oświadczenie o zgubieniu karty, a z urzędu, gdzie wcześniej był zarejestrowany samochód, potwierdzenie danych pojazdu. Dokumenty te będą niezbędne do wydania wtórnika karty pojazdu.

Jak wyrobić wtórnik karty pojazdu?

W przypadku, gdy karta pojazdu uległa zgubieniu lub uszkodzeniu, należy wyrobić jej wtórnik. W tym celu należy udać się do właściwego miejscowo Wydziału Komunikacji w starostwie powiatowym i złożyć odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem o utracie dokumentu oraz przedstawić dowód rejestracyjny samochodu oraz swój dowód osobisty.

Niekiedy wymagane jest również przedstawienie w urzędzie polisy OC. W przypadku, gdy karta pojazdu uległa zniszczeniu, zamiast oświadczenia o jej utracie wystarczy pokazać zniszczony dokument. Wyrobienie wtórnika karty pojazdu kosztuje 75 zł (jest to stała opłata administracyjna obowiązująca we wszystkich urzędach na terenie całego kraju).

Auto sprowadzone z zagranicy a karta pojazdu

W sytuacji, gdy samochód przy zakupie nie posiada karty pojazdu, ponieważ był sprowadzony z zagranicy, jego przyszły właściciel powinien sam wystąpić do wydziału komunikacji we właściwym miejscowo urzędzie powiatowym o wyrobienie tego dokumentu. Zwykle robi się to przy okazji rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Dowiedz się więcej: Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku >>

Do tego potrzebnych jest wiele dokumentów m.in. dowód własności pojazdu (np. umowa kupna sprzedaży samochodu), dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego, dowód rejestracyjny pojazdu, ewentualne zaświadczenie o badaniu technicznym (jeśli jest wymagane), a także dokumenty pojazdu przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. I w tym przypadku należy uiścić opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 75 zł.

Dowiedz się więcej: Akcyza na samochody – kogo obowiązuje i ile wynosi? >>

Karta pojazdu to ważny i obowiązkowy dokument urzędowy, który konieczny jest do załatwienia wszelkich kwestii związanych z rejestracją samochodu. Ponieważ wyrobienie jego wtórnika kosztuje sporo czasu i pieniędzy, warto chronić oryginalny dokument przed zniszczeniem i zgubieniem. Dobrym miejscem do jego przechowywania jest np. serwisowa książka pojazdu lub po prostu teczka z dokumentami trzymana w bezpiecznym miejscu w domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ