Michał Nielub
Michał Nielub
05 Wrz, 2017 - 02:00
Karta płatnicza - na czym polega usługa moneyback?

Karta płatnicza – na czym polega usługa moneyback?

Michał Nielub

Karta płatnicza umożliwia korzystanie z innowacyjnych funkcji oraz usług. Wiążą się z nimi określone korzyści. Jedną z takich usług jest moneyback. Na czym polega i komu się najbardziej opłaca?

Karta płatnicza to możliwość korzystania z wielu innowacyjnych funkcji oraz usług. Obecnie jej funkcjonalność wybiega daleko poza dokonywanie jedynie płatności bezgotówkowych. Posiadanie karty płatniczej uprawnia również do osiągania dodatkowych korzyści – jedną z usług, z której możemy korzystać, to moneyback.

Uwaga! Usługa moneyback często bywa mylona z cashback, jednak pamiętajmy, że nazwy te oznaczają co innego.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza bez tajemnic: czym się różni moneyback od cashback >>

Na czym polega moneyback

Moneyback polega na zwrocie części wydatków na konto bankowe. Aby taki zwrot nastąpił, wymagana jest płatność kartą. Prowizja, jaką bank nam zwróci przy transakcji bezgotówkowej, określona jest w umowie. Zazwyczaj jest to stawka wahająca się od 0,5% do 5%. Zdarzają się również oferty zwrotu 10% wartości zakupów w sklepach spożywczych.

Często stosowanym warunkiem jest również wymagana minimalna kwota, na jaką należy dokonać transakcji w miesiącu oraz zapewnienie stałych wpływów na konto bankowe. Zwrot naliczonej sumy następuje w kolejnym miesiącu rozliczeniowym.

Istnieją również inne wyłączenia. Najczęściej naliczenie prowizji nie następuje po płatności kartą za np. alkohol lub papierosy. Banki zdają sobie sprawę, że są to produkty często nabywane, zaś ich cena jest wysoka.

Dowiedz się więcej: Promocje bankowe, czyli jak zarabiać na bankach >>

Moneyback – dla kogo jest dedykowany?

Usługa moneyback jest dedykowana dla tych posiadaczy kart płatniczych, którzy miesięcznie dokonują wielu transakcji bezgotówkowych. Korzyści będą odczuwalne dopiero przy dużych wydatkach. Załóżmy, że Jan Kowalski co miesiąc wydaje 5 000 zł. Jeżeli jego bank określił moneyback na poziomie 5%, to Jan otrzyma za to 250 zł w kolejnym miesiącu.

Dla posiadaczy kont osobistych, do których wydana została karta płatnicza, mają określony również górny limit wypłaty prowizji. Zazwyczaj najwyższą wypłacaną sumą jest 760 zł. Dlaczego? Ponieważ wypłata powyżej tej kwoty traktowana jest przez Urząd Skarbowy jako wypłata premii, z której bank będzie musiał się rozliczyć z fiskusem.

Dowiedz się więcej: Rezygnacja z karty kredytowej krok po kroku >>

Jaka karta płatnicza do usługi moneyback?

W Polsce najczęściej operujemy kartami płatniczymi Visa lub Mastercard. Obie te marki gwarantują możliwość korzystania z usługi moneyback. Warunkiem jest zawsze:

  • dokonywanie płatności kartą,
  • posiadanie konta osobistego,
  • spełnienie wymagań co do wpływów,
  • spełnienie wymagań minimalnej sumy transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

Dowiedz się więcej: Visa czy Mastercard: która karta płatnicza lepsza? >>

Karta płatnicza umożliwia dostęp do wielu innowacyjnych usług. Jedną z nich jest moneyback. Polega ona na zwrocie na nasze konto bankowe części poniesionych wydatków w transakcjach bezgotówkowych.

Z oferty tej największe korzyści będą miały osoby, które dokonują wielu płatności kartą w miesiącu na duże sumy. Być może z pozoru 1% czy 5% prowizji to niewiele. Jednak zawsze są to dodatkowe środki z tytułu płatności kartą, z której przecież i tak korzystamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ