Michał Nielub
Michał Nielub
23 Sie, 2017 - 01:00
Karta płatnicza - na czym polega usługa cashback?

Karta płatnicza – na czym polega usługa cashback?

Michał Nielub

Karta płatnicza upoważnia nas do korzystania z usługi cashback, dzięki czemu posiadacz konta osobistego nie musi szukać bankomatów, aby wypłacić gotówkę. Na czym dokładnie polega cashback?

Karta płatnicza to wiele korzyści – jedną z nich jest cashback (usługa ta zapisywana jest również jako cash back). Dzięki niej nie musimy już więcej szukać bankomatów, z których możemy wypłacić gotówkę bez prowizji. Na czym polega ta usługa, czy jest darmowa i jakie są korzyści z niej wynikające?

Karta płatnicza – na czym polega cashback

Usługa cashback dla konta bankowego polega na możliwości wypłaty gotówki np. w sklepie spożywczym lub na stacji paliw. Warunkiem korzystania jest dokonanie płatności kartą za zrobione zakupy. Obecnie usługa ta jest świadczona w ponad 25 tys. placówkach w całej Polsce, w związku z tym istnieje duża możliwość zlecenia wypłaty tym sposobem.

Istnieje jednak ograniczenie co do maksymalnie wypłacanej kwoty. Jednorazowo przy każdej transakcji można zlecić wypłatę do 200 zł. Nie istnieje jednak limit dokonywania wypłat w ciągu dnia. Jeżeli potrzebujemy większej ilości gotówki, możemy dokonać zakupów np. za 10 zł w dwóch sklepach i zlecić wypłatę 200 zł w każdym z miejsc.

Cashback – darmowe czy płatne?

To czy cashback jest darmowy czy odpłatny zależy od oferty konkretnego banku. Tę usługę bezpłatnie oferuje m.in.:

  • Alior Bank,
  • Citi Handlowy,
  • Credit Agricole,
  • Eurobank,
  • Millennium Bank.

Nieistotną kwestią jest fakt, czy karta płatnicza została wydana przez Visa czy Mastercard. Obie organizacje oferują możliwość korzystania z cashback. Warto mieć jednak świadomość tego, że cashback często mylony jest z moneyback.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza bez tajemnic: czym się różni moneyback od cashback >>

Karta płatnicza – dla kogo cashback?

Jeżeli płatność kartą stanowi dla nas główną formę zapłaty za zakupy, możemy myśleć o korzystaniu z cashback. O atrakcyjności oferty świadczy fakt, że jeżeli nasza karta płatnicza nie umożliwia nam zlecenia wypłaty ze wszystkich bankomatów, możemy tego dokonać w dowolnym sklepie.

Warto wiedzieć: Usługa jest dedykowana dla tych posiadaczy kont bankowych, którzy potrzebują wypłacać niewielkie sumy, jednak zlecenie wypłat w innych bankomatach obciążone jest prowizją.

Cashback jest jedną z tych funkcji, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Wpływa na to wzrost liczby placówek, w których możemy zlecić wypłatę środków. Nieistotne przy tym jest, jaka karta płatnicza została wydana do konta bankowego. Warunkiem jest jednak płatność kartą za zakupy w miejscu, w którym oferowana jest usługa cashback. Obowiązuje również limit jednorazowej wypłaty środków – jest to kwota 200 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ