Jolanta Brzozowska
Jolanta Brzozowska
08 Mar, 2018 - 02:00

Karta MasterCard – poznaj jej rodzaje

Jolanta Brzozowska

Karta MasterCard to produkt bardzo zróżnicowany. Poznaj rodzaje kart MasterCard: kredytowych, debetowych i prepaid. Odkryj ich zalety!

Karta MasterCard to popularny produkt bankowy, który może mieć różne oblicza i funkcje. Najbardziej popularne karty to: karta kredytowa MasterCard, karta debetowa MasterCard oraz karta prepaid MasterCard. Czym się charakteryzują i czym od siebie różnią?

Kary kredytowe

Jednym z narzędzi finansowych wydawanych przez bank są karty kredytowe. W przeciwieństwie do karty debetowej, karta kredytowa nie jest w żaden sposób powiązana z naszym kontem. To niezależny produkt bankowy, który w praktyce jest kredytem bankowym z określonym górnym limitem.

Posługując się kartą kredytową, wydajemy pieniądze banku, nie swoje. Wydane pieniądze będziemy musieli oczywiście oddać. Dla karty kredytowej bank otwiera specjalny rachunek, który będzie służył do jej spłaty. Jeśli spłat dokonujemy w okresie bezodsetkowym, odsetki nie będą naliczane od żadnych transakcji bezgotówkowych. Jeśli jednak zechcemy przy użyciu karty kredytowej wypłacić gotówkę z bankomatu, musimy już liczyć się z opłatą – nawet w okresie bezodsetkowym.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – rodzaje i bezpieczeństwo transakcji >>

Jakie rodzaje kart kredytowych oferuje MasterCard?

Karta Standard MasterCard

Ta karta daje spore możliwości wykorzystania. Jest akceptowalna na całym świecie, zdecydowanie poprawiając naszą swobodę finansową. Jest chroniona przed nieautoryzowanymi transakcjami programem Zero Liability.

Na czy polega taka ochrona? Może się zdarzyć, że będziemy mieć podejrzenie nieautoryzowanego użycia naszego konta. Program Zero Liability zeruje naszą odpowiedzialność, jeśli dołożyliśmy należytej staranności w ochronie swej karty przed utratą lub kradzieżą i jeżeli niezwłocznie zgłosiliśmy fakt utraty lub kradzieży karty do instytucji finansowej.

Warto wspomnieć tu o bardzo ciekawej możliwości dla posiadaczy karty MasterCard Standard – jeśli znajdziemy się w wyjątkowej sytuacji, a nie będziemy mieć przy sobie karty, możemy liczyć na gotówkową zaliczkę.

Ta karta MasterCard umożliwia posiadanie dodatkowych korzyści – mogą one jednak różnie wyglądać w zależności od banku, który nam kartę wyda. Warto więc odwiedzić placówki różnych banków i dopytać o szczegóły oferty.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza? >>

Karta Gold MasterCard

To świetna propozycja dla tych, którzy często podróżują. Oczywiście karta Gold MasterCard posiada wszystkie podstawowe opcje, ale wzbogacona jest o ciekawą ofertę turystyczną.

Zapewnia nam na przykład całodobowe wsparcie pomocy drogowej, łącznie z holowaniem. Posiadacze tej karty, gdy są w podróży, mogą liczyć na pewną dozę pomocy w codziennych sprawach. Korzystając z funkcji Travel Assistance Services, możemy liczyć na wsparcie, gdy pojawiają się kłopoty z paszportem lub wszelkie inne sytuacje wymagające kontaktu z ambasadą.

Posiadacze takiej karty mają możliwość korzystania z wielu programów rabatowych. Limity kart czy okres bezodsetkowy będą się różnić od instytucji finansowej, jaka nam tę kartę wyda. Karta MasterCard Gold jest również chroniona programem Zero Liability.

Dowiedz się więcej: Złota karta kredytowa – dla kogo? >>

Karta Platinum MasterCard

To kolejna bardzo praktyczna karta MasterCard. Umożliwia nam ona dokonywanie różnych transakcji, zachowując 54-dniowy okres bezodsetkowy. Możemy dokonywać nią płatności zbliżeniowych i przez Internet.

Platynowa karta ta umożliwia nam korzystanie z różnych benefitów – w zależności od banku, w jakim będzie nam wydana. Możemy tu wspomnieć na przykład o:

  • Strefie Golfa,
  • prestiżowych ofertach ubezpieczeń wyjazdów zagranicznych,
  • uczestnictwie w różnych programach lojalnościowych,
  • możliwości znacznego obniżenia lub całkowitego zwolnienia z opłaty rocznej dla Klientów aktywnie z karty korzystających.

Karty te mają również opcję Ubezpieczenie zakupów. Korzystając z takiej funkcji większość kupowanych przez na produktów oraz usług, może zostać objęta ubezpieczeniem od utraty, kradzieży lub zniszczenia, przez okres 90 dni od dnia zakupu.

Karta World MasterCard

To karta przeznaczona dla zamożnych klientów, którzy korzystają z karty często i są za to nagradzani. Karta oferuje, poza podstawową ofertą produktów MasterCard, wiele dodatkowych benefitów.

Należy zwrócić tu uwagę na to, że wszyscy posiadacze karty MasterCard World są ubezpieczeni przez globalnego ubezpieczyciela AIG.

Karta zapewnia dostęp do programów rabatowych i lojalnościowych oferowanych przez banki ją wydające, między innymi do programu Priceless Specials. Posiadacze MasterCard World mogą cieszyć się indywidualną opieką, znajdując się w podróży poza krajem w którym rezydują na stałe.

Karta World Elita MasterCard

To wyjątkowy produkt przygotowany z myślą o zamożnych klientach. Posiadanie tej karty oferuje wiele dodatkowych korzyści, do których na pewno należy zaliczyć bezpłatną usługę concierge. Usługa ta zapewnia pomoc indywidualnego asystenta, na którą możemy liczyć o każdej porze i w każdej sytuacji.

Posiadanie karty World Elita MasterCard daje dostęp do ciekawych benefitów. W zależności od banku, jaki nam kartę wydał, możemy skorzystać z możliwości odbioru pewnej kwoty za opłacone kartą bilety lotnicze. Możemy korzystać z usług saloników prasowych na lotniskach Priority Pass i szerokiej oferty pakietów ubezpieczeniowych. Karta World Elita to naprawdę ekskluzywny produkt.

Dowiedz się więcej: Czarna karta kredytowa – ekskluzywny produkt dla nielicznych >>

Karta debetowa

Bardziej znaną i częściej używaną jest karta debetowa, wydawana do rachunku bankowego. Pozwala na bezgotówkowe opłaty naszych zakupów czy też pobieranie pieniędzy z naszego rachunku za pośrednictwem bankomatu.

Czym różni się od karty kredytowej? Przede wszystkim tym, że korzystając z karty debetowej, zawsze płacimy swoimi pieniędzmi, zgromadzonymi na rachunku. Jeżeli na karcie mamy uruchomiony debet, wówczas wartość naszych zakupów może przekroczyć stan rachunku, ale do kwoty określonego debetu.

Karty płatnicze MasterCard

Karta Debit MasterCard

To bardzo wygodne narzędzie, akceptowalne na całym świecie. Debetowa karta MasterCard umożliwia bezpośrednie obciążanie konta lub bieżącego rachunku kwotą transakcji, dzięki temu zawsze wiemy, ile środków aktualnie posiadamy. Dzięki technologii PIN i CHIP są one bardzo bezpieczne. W razie problemów z kartą, posiadacze kart kredytowych MasterCard mogą korzystać z pomocy Globalnego Centrum Obsługi.

Karta Maestro

Karta pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych i podejmowanie gotówki z bankomatów. Może być używana na całym świecie – wszędzie tam, gdzie widnieje symbol Maestro.

Karty Maestro można używać w placówkach handlowych i usługowych, które wyposażone są w elektroniczne urządzenia rejestrujące transakcje. Dzięki terminalom POS transakcje przeprowadzane są szybko, sprawnie i bezpiecznie, są autoryzowane PIN-em lub podpisem. Zależy to od rozwiązania technologicznego, jakie jest preferowane przez dany sklep.

Dowiedz się więcej: Czym jest wirtualny portfel Masterpass? >>

Karta World Debit Mastercard

To karta wykorzystywana przez zamożnych klientów. Umożliwia jej posiadaczom korzystanie z szerokiej gamy produktów MasterCard.

World Debit Mastercard łączona jest z interesującymi programami lojalnościowymi, dzięki którym klienci zdobywają punkty, wymieniane później na nagrody. Posiadacze tej karty korzystają z pakietów assistance i concierge. Pomocą służy oczywiście Globalne Centrum Obsługi. Karta umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych i bezpieczne zakupy w Internecie.

Karta MasterCard przedpłacona – prepaid

MasterCard ma w swej ofercie szczególny rodzaj karty – kartę przedpłaconą, zwaną inaczej prepaid. Karty tego rodzaju nie są powiązane z naszym kontem. Aby z nich korzystać, musimy wcześniej uzupełnić stan naszego konta. Jest to więc karta, która nie wpędzi nas w długi. Możemy nią płacić rachunki, robić zakupy bezpośrednio w sklepie, przez telefon lub Internet – wszędzie tam, gdzie moglibyśmy posłużyć się kartą MasterCard lub Maestro.

Dowiedz się więcej: Karta przedpłacona – ile kosztuje i gdzie ją dostać? >>

MasterCard oferuje nam zatem bardzo szeroką gamę produktów. To profesjonalne instrumenty finansowe, tworzone w wysokiej technologii. Są one na tyle zróżnicowane, że tak naprawdę każdy z nas może wybrać produkt, który będzie pasować nam wręcz idealnie.

Musimy pamiętać, że poszczególne banki oferują różne rozwiązania i dodatkowe benefity dla wydawanych przez siebie kart. Zanim więc zdecydujemy się na zamówienie wybranej karty MasterCard, sprawdźmy ofertę co najmniej kilku banków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ