Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
02 Kwi, 2017 - 09:12

Karta kredytowa – jak mądrze z niej korzystać?

Kamil Podsiadło

Karta kredytowa może być bardzo przydatnym i darmowym produktem bankowym, o ile umiejętnie się z niej korzysta. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę.

Karty kredytowe znajdują się w portfelach wielu Polaków i łączą w sobie cechy karty debetowej oraz kredytu konsumenckiego. Umiejętne korzystanie z kart kredytowych może w pewnych aspektach ułatwić życie, jednak nieumiejętne może wpędzić w kłopoty finansowe.

Jak działają karty kredytowe?

Karty kredytowe na pierwszy rzut oka wydają się produktem bardzo podobnym do kart debetowych. Wyglądają niemal identycznie i wykorzystywane są w dużej mierze w tym samym celu – do płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych czy punktach usługowych.

Jednak dzieli je jedna zasadnicza różnica. W przypadku „debetówek” korzysta się z własnych pieniędzy zgromadzonych na koncie, natomiast płacąc „kredytówkami” korzystamy z pieniędzy banku, które następnie musimy zwrócić.

Według polskiego prawa, każda operacja dokonana za pomocą karty kredytowej jest zaciągnięciem kredytu konsumenckiego. Dlatego też banki przed wydaniem klientowi karty kredytowej sprawdzają jego zdolność kredytową i na jej podstawie ustalają maksymalny miesięczny limit kredytowania.

Charakterystyczną cechą kart kredytowych jest występowanie tzw. grace period, czyli okresu bezodsetkowego. Zazwyczaj jego długość mieści się w przedziale 50-60 dni. Jeśli w tym okresie wyrówna się saldo na rachunku karty kredytowej, to nie zostaną naliczone żadne odsetki. W przeciwnym razie bank zacznie naliczać odsetki od niespłaconego kapitału.

Poniekąd schemat jest podobny jak w przypadku darmowych chwilówek. Tam również pożyczkobiorcy mają określony termin na zwrot pożyczki bez żadnych kosztów, a jeśli go przekroczą, to naliczane są już prowizje i odsetki.

Oprócz potencjalnych opłat za przekroczenie okresu bezgotówkowego, banki zastawiają również kilka innych „pułapek” na klientów w celu zarobku na kartach kredytowych.

Czego się zatem wystrzegać?

Jak uniknąć opłat za karty kredytowe?

Po pierwsze pilnować terminu okresu bezodsetkowego, aby uniknąć płacenia odsetek. Dodatkowo osoby z dużą samodyscypliną mogą dzięki kartom kredytowym nawet trochę zarobić. W jaki sposób? Wystarczy wpłacać wynagrodzenie na konto oszczędnościowe i raz w miesiącu, pod koniec okresu bezodsetkowego, spłacać całe zadłużenie na rachunku karty kredytowej. W taki sposób pieniądze z pensji, zanim zostaną przeznaczone na codzienne wydatki, będą mogły na siebie popracować.

Należy również bezwzględnie unikać wypłat z bankomatów za pomocą karty kredytowej. Traci się na tym podwójnie. Po pierwsze, banki za każdorazową wypłatę z bankomatu kartą kredytową naliczają przynajmniej kilkuzłotową prowizję. Po drugie, grace period odnosi się tylko do transakcji bezgotówkowych. Wypłata z bankomatu to transakcja gotówkowa, więc odsetki będą naliczane od razu.

Warto zapoznać się też z miesięcznymi opłatami za użytkowanie karty. Zazwyczaj korzystanie  kart kredytowych jest darmowe, o ile spełni się narzucone przez bank warunki. Najczęściej chodzi o minimalną miesięczną kwotę transakcji z wykorzystaniem „kredytówki”. Zatem zanim zdecydujemy się ubiegać o kartę kredytową, oszacujmy na jakie miesięczne płatności będziemy mogli sobie pozwolić.

No i oczywiście nie można zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Dobrze pilnujmy karty kredytowej i w przypadku jej zgubienia, natychmiast ją zablokujmy. Poza tym, zwłaszcza jeśli nasz bank nie stosuje usług 3D Secure, chrońmy informacje widoczne na karcie (jej numer czy kod CVC) przed „postronnymi widzami”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ