Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
27 Lut, 2017 - 10:00
Karta kredytowa a debetowa - na czym polega różnica?

Karta kredytowa a debetowa – na czym polega różnica?

Kamil Podsiadło

Poznajcie fundamentalne różnice między bardzo często mylonymi produktami bankowymi – kartą kredytową i kartą debetową.

Większość z nas korzysta z kart płatniczych, ale czasami zastanawiamy się, czym tak naprawdę różni się karta kredytowa i debetowa. Mają wiele cech wspólnych, ale dzielą je też dość znaczne różnice. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Charakterystyka karty debetowej

Karta debetowa to karta płatnicza, która bezpośrednio powiązana jest z rachunkiem osobistym. Oznacza to, że aby otrzymać kartę debetową, należy wcześniej założyć rachunek w danym banku. Służy ona do realizowania operacji środkami, które znajdują się już na koncie. Innymi słowy obciąża się saldo konta. Co istotne – obraca się swoimi pieniędzmi.

Karty debetowe to bardzo wygodne narzędzie do realizowania płatności zbliżeniowych paypass czy wypłacania pieniędzy z bankomatu. Zazwyczaj opłaty za „debetówki” są stosunkowo niskie lub zerowe, o ile spełni się wymagane przez bank warunki (np. minimalna liczba płatności kartą czy miesięczny wpływ środków na konto).

Dowiedz się więcej: Dla kogo karta walutowa to dobry pomysł >>

Charakterystyka karty kredytowej

Karta kredytowa to karta płatnicza, która nie jest powiązana z rachunkiem osobistym. O kartę kredytową można starać się w banku, w którym nie posiada się konta. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dla danej karty tworzone jest tzw. „konto techniczne” i to na nim księgowane są wszelkie operacje.

Kartę kredytową od karty debetowej odróżnia przede wszystkim fakt, że nie korzysta się w jej przypadku ze swoich pieniędzy, ale z pieniędzy banku. Według polskiego prawa, każda operacja dokonana za pomocą karty kredytowej jest zaciągnięciem kredytu konsumenckiego. Dlatego też banki przed wydaniem klientowi „kredytówki” sprawdzają jego zdolność kredytową i na jej podstawie ustalają maksymalny miesięczny limit.

Karta kredytowa polecana jest głównie do transakcji bezgotówkowych, takich jak płatności zbliżeniowe czy zakupy w Internecie. Pieniądze z bankomatu znacznie lepiej pobierać kartą debetową, gdyż kredytowe w tym zakresie obciążane są stosunkowo dużą prowizją.

Każda płatność kartą kredytową zwiększa nasze zobowiązanie wobec banku, które w określonym terminie musimy spłacić. Jak wcześniej wspomnieliśmy, traktowane jest to jako kredyt konsumencki. Jednakże w przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów, istnieje możliwość uniknięcia płatności odsetek. Każda karta kredytowa ma tzw. okres bezgotówkowy, wynoszący zazwyczaj kilkadziesiąt dni. Jeśli spłacimy zobowiązanie w tym okresie, to nie są naliczane żadne odsetki.

Dowiedz się więcej: Promocje bankowe, czyli jak zarabiać na bankach >>

Karta kredytowa a debetowa – różnice

Podsumowując, wyróżnić można dwie podstawowe różnice pomiędzy kartą kredytową a kartą debetową:

  • Karta debetowa powiązana jest z rachunkiem osobistym, natomiast dla karty kredytowej tworzone jest zazwyczaj specjalne odrębne tzw. „konto techniczne”.
  • Karta debetowa pobiera środki znajdujące się na koncie, natomiast karta kredytowa korzysta ze środków banku (kredyt konsumencki).

Jeżeli natomiast chodzi o podobieństwa, to oba produkty są kartami płatniczymi pozwalającymi realizować transakcje bezgotówkowe tradycyjnie i przez płatności zbliżeniowe, a także wypłacać pieniądze z bankomatu (chociaż jak już wspominaliśmy, karty kredytowe w tym zakresie obciążane są sporymi prowizjami).

Widać więc, że jeżeli chodzi o funkcjonalność to są to bardzo podobne produkty, inne są natomiast zasady ich wydawania oraz rozliczania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ