Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
29 Gru, 2017 - 00:30
Karnawał za granicą - 11 niesamowitych miejsc

Karnawał za granicą – 11 niesamowitych miejsc

Mariola Krzyżak

Marzysz o szalonej zabawie i wspomnieniom na lata? Sprawdź, gdzie spędzić karnawał za granicą by cieszyć się wyjątkową atmosferą!

 

Karnawał to jeden z najbardziej imprezowych okresów w roku prawie w każdym zakątku świata. Ludzie na całym świecie celebrują ten wyjątkowy czas bawiąc się na ulicach miast, zakładając oryginalne stroje i tańcząc w rytm skocznej muzyki. Gdzie spędzić karnawał za granicą by móc cieszyć się niepowtarzalną atmosferą?

Kilka słów o karnawale

Karnawał, czyli staropolskie zapusty, to czas hucznych zabaw w wielu zakątkach świata. Obyczaj celebrowania tego okresu w wyjątkowo wesoły sposób może mieć swój początek w starożytności lub średniowieczu. Często radosne świętowanie kojarzone jest z antycznymi Saturnaliami.

Badacze jednak skłaniają się ku teorii, że celebrowanie karnawału wiąże się ściśle z tradycją chrześcijańską zapoczątkowaną w okresie średniowiecza. Tak zwane ostatki poprzedzające Wielki Post miały pełnić funkcję dydaktyczną, ukazując rozpustne zabawy jako grzech przeciwko kościołowi. Zabawy były też często związane z kultem płodności i obyczajami rolniczymi. Dla przykładu można chociażby wspomnieć o przesądzie, który nakazywał uczestnikom imprezy wysoko skakać, by zapewnić równie wysoki wzrost zboża.

Karnawał obchodzony jest w wielu zakątkach globu, jednak w zależności od szerokości geograficznej możemy natrafić na różnorodne zwyczaje celebrowania tego wyjątkowego okresu.

Karnawał za granicą – TOP 11 najpiękniejszych miejsc

1. Karnawał w Rio de Janeiro

Gdyby karnawał posiadał drugie imię, to z pewnością brzmiało by ono Rio. Tryskające niepowtarzalną atmosferą brazylijskie miasto to synonim dobrej zabawy, szalonych tańców w rytm rozpalającej zmysły samby i wymyślnych, frywolnych strojów.

Miliony turystów z całego świata ściąga do stolicy Brazylii by móc delektować się widokiem tancerzy z najlepszych szkół samby podczas dorocznej parady. Najciekawsze występy można podziwiać na tak zwanym sambodromie.

Największa impreza karnawałowa na świecie tradycyjnie rozpoczyna się w piątek uroczystym przekazaniem kluczy do Rio królowi Momo, który będzie dzierżył je aż do Środy Popielcowej. Rolę monarchy odgrywa wybrany mieszkaniec miasta, a jego postać ma symbolizować wyższość dobrej zabawy nad zdrowym rozsądkiem. Wybierając się więc do Brazylii możemy mieć pewność, że szalona zabawa do białego rana na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Rio

2. Karnawał w Wenecji

Niesamowitą magię karnawału można poczuć w mieście miłości i gondolierów. Raz w roku Wenecja przenosi się w czasie do okresu renesansu, a jej ulice wraz ze słynnym placem świętego Marka zamieniają się w największą salę balową w Europie.

Na każdym kroku można spotkać tutaj przebierańców, jednak w tym miejscu kostiumy są wyjątkowe: szlachetne materiały, strusie pióra, suknie nawiązujące do minionych epok, majestatyczne peruki i nieodłączne maski tworzą razem poetycki obraz emanujący feerią barw.

Oryginalna maska jest najważniejszym atrybutem, który według tradycji zapewnia bawiącym się mieszkańcom i przyjezdnym pełną anonimowość i  możliwość swobodnej zabawy. Co ciekawe, weneckie prawo posiada odpowiedni zapis, który zabrania pod groźbą kary ściągania maski innym gościom.

Pomimo tego, że współcześnie maski nie są już sposobem na zacieranie się granic pomiędzy warstwami społecznymi, to nadal pozwala na wyznawanie karnawałowej filozofii „świata na opak”.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Wenecji

3. Karnawał na Teneryfie

Szalony karnawał na Wyspach Kanaryjskich zaliczany jest wraz z Rio do największych i najhuczniej obchodzonych zabaw na świecie. Latynoski styl imprezy w Santa Cruz de Tenerife zawdzięczamy kupcom i żeglarzom.

Podczas reżimu Franco celebrowanie karnawału było dozwolone jedynie na Teneryfie, jednak dla niepoznaki zmieniono oficjalną nazwę na „zimowa fiesta”. Podczas kilku tygodni wszystkie ulice zamieniają się w jedną wielką imprezę z doskonałą muzyką i kolorowymi strojami.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał na Teneryfie

4. Karnawał w Kolonii

Nadreńskie miasto stało się symbolem świętowania karnawału w całych Niemczech. Podczas nazywanego „piątą porą roku” okresu, na ulicach miasta pojawia się kolorowy, roztańczony tłum. Tradycyjnie karnawał rozpoczyna się od szturmu kobiet na siedzibę władz miasta, gdzie odcinają one krawaty wszystkim urzędnikom by otrzymać klucze do miasta.

Najbardziej efektownym wydarzeniem jest Rosenmontag, kiedy to na ulicach organizowane są wielkie parady, podczas których można podziwiać okazałe platformy z występami oraz instalacjami często humorystycznie nawiązującymi do świata polityki.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Kolonii

5. Karnawał w Nicei

Wielobarwne stroje karnawałowe i zjawiskowe spektakle królują także na Lazurowym Wybrzeżu. Co roku wybierane jest nowe motto, które przyświeca szalonym imprezom. Nad zabawą pieczę sprawuje król i królowa, będący ogromnymi kukłami.

Punktem kulminacyjnym jest słynna parada świateł oraz bitwa kwiatowa, podczas których goście mogą podziwiać niesamowite pokazy taneczne czy efektowne platformy przystrojone kwiatami, a wszystko przy tonach konfetti wystrzelanych ze specjalnych armat.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Nicei

6. Karnawał w Nowym Orleanie

Znany na całym świecie pod nazwą Mardi Gras karnawał w amerykańskiej metropolii to okazja do poznania sposobów na celebrowanie tego okresu przez różne grupy etniczne.

Będący mieszanką kulturową Nowy Orlean swój Tłusty Wtorek obchodzi na różne sposoby, a pochodzący z wielu zakątków świata mieszkańcy i turyści bawią się wspólnie na ulicach.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Nowym Orleanie

7. Karnawał w Bazylei

Niesamowitym wydarzeniem podczas szwajcarskiego karnawału jest słynny Morgenstreich, czyli poranny figiel. O świcie na ciemne ulice miasta wychodzi pochód postaci w maskach niosących ogromne latarnie w rytm werbli i fletów.

W tym samym dniu odbywają się także huczne parady, a obowiązkowym kolejnym etapem jest przeniesienie się do barów i knajp, gdzie przebierańcy bawią się do białego rana.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Bazylei

8. Karnawał w Trynidad i Tobago

Egzotycznym przeżyciem może być wzięcie udziału w świętowaniu karnawału na położonych u wybrzeży Wenezueli wyspach. Impreza trwa tutaj aż przez miesiąc, jednak jej kulminacja przypada na ostatnie 3 dni przed Środą Popielcową.

Zabawa w rytm regionalnych rytmów calypso z pewnością wprawi każdego w wyjątkowy nastrój.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Trinidad

9. Karnawał w Patras

Grecką stolicą na czas karnawału staje się Patras. Ciekawym obyczajem jest Bourboulia, czyli impreza, na którą przychodzą kobiety bez swoich partnerów, w maskach i ubrane w czarne suknie. Podczas takich potańcówek to właśnie panie wybierają sobie z kim chcą zatańczyć.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Patras

10. Karnawał w Boliwii

Fascynującym miejscem do spędzenia karnawału może być boliwijskie miasto Oruro. Oficjalnie huczne obchody są tutaj organizowane na cześć Matki Boskiej oraz inkaskiej Matki Ziemi. Oryginalnym zwyczajem jest polewanie się pianką w sprayu.

Gdzie spędzić karnawał za granicą? - karnawał w Boliwii

11. Karnawał w Binche

Obchody karnawału w belgijskim Binche zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główną rolę podczas imprez odgrywają mężczyźni ubrani elegancko w surdut z woskowymi maskami na twarzy. Podczas parady obrzucają oni widzów pomarańczami, których sok ma zapewniać szczęście każdemu, kogo nim pochlapią.

Gdzie spędzić karnawał za granicą?- karnawał w Binche

Karnawał to jeden z najbardziej roztańczonych okresów w roku w wielu zakątkach świata. Ekscytujące bale karnawałowe lub szalone imprezy na ulicach miast zapewniają niezapomniane wspomnienia na wiele lat. Warto więc w tym szczególnym czasie wybrać się za granicę, by razem z rozbawionym tłumem móc cieszyć się celebrowaniem szampańskiej imprezy i zabawom do białego rana w kolorowych przebraniach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ