Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
19 Paź, 2018 - 08:24

Kąpiel noworodka bez tajemnic: Jak kąpać noworodka?

Elzbieta Tchorowska

Kąpiel noworodka nie musi być trudna, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek. Dowiedz się, jak prawidłowo wykąpać niemowlę i na co zwrócić uwagę!

Kąpiel noworodka zawsze sprawia rodzicom problemy, niezależnie od tego, jak często i jak długo stanowi element codziennej pielęgnacji. Najchętniej w ogóle byśmy tego nie robili, jednak dzieci w tym wieku brudzą się nawet wtedy, jeśli nic nie robią. Jak więc kąpać noworodka, by była to przyjemność, a nie przykry obowiązek?

Jak często należy kąpać noworodka?

Pod względem potrzeb higienicznych noworodek nie różni się zbytnio od starszych dzieci. Ciągle się brudzi, choć tylko leży w łóżeczku. Pod paszkami i pod szyją zbiera się łój, maleństwo może ulewać, a pupa w pieluszce ma skłonności do odparzeń. Dlatego kąpiele warto zacząć stosować od razu po powrocie do domu ze szpitala i myć dziecko zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba – nawet codziennie, a maksymalnie co drugi dzień.

Dowiedz się więcej: Pierwsza kąpiel noworodka w domu – kiedy i w jaki sposób?

Jaka wanienka dla niemowlęcia będzie najlepsza?

Wanienka dla niemowlaka powinna być wygodna nie tylko dla dziecka, ale także dla nas. Pamiętajmy, że napełniona wodą będzie sporo ważyć, dlatego ona sama powinna być lekka. Bardzo dobrze sprawdzi się więc wanienka plastikowa. Choć na rynku są dostępne także wanienki ceramiczne lub emaliowane, to jednak nie są tak wygodne.

Wanienkę najlepiej stawiać na przewijaku lub innym stabilnym meblu, który sprawi, że dziecko będzie znajdowało się na wysokości naszej klatki piersiowej. Znacznie ułatwi to kąpanie. Dobierzmy także odpowiedni kształt wanienki. Ciekawym rozwiązaniem jest wzniesienie na wysokości główki dziecka, dzięki któremu łatwiej będzie nam kontrolować pociechę.

Wielu producentów oferuje także powierzchnie antypoślizgowe, które w zamierzeniu mają uniemożliwić obsunięcie się noworodka. Z drugiej strony o wiele lepiej sprawdzą się tetrowe pieluszki wyścielające dno. Są miększe i delikatniejsze w dotyku, i nie podrażnią skóry niemowlęcia. Tetry można użyć także w formie zagłówka, dzięki czemu łatwiej będzie nam oprzeć rękę podtrzymującą główkę.

Kąpiel noworodka - ważna jest odpowiednia wanienka!

źródło zdjęcia: Getty Imagesfcafotodigital

Woda idealna do kąpieli

Wbrew pozorom kąpiel noworodka nie wymaga stosowania wody przegotowanej, mineralnej lub innej specjalnej. Jedynym wyjątkiem jest przemywanie twarzy dziecka, która jest wyjątkowo podatna na uczulenia i podrażnienia.

Musimy jednak pamiętać, by temperatura wody dla noworodka miała odpowiednią wysokość. Od pewnego momentu życia naszej pociechy jest to sprawa indywidualna, zawsze jednak noworodka powinniśmy kąpać w takiej temperaturze, jakiej jest ludzkie ciało, a więc 36,6 st. Celsjusza.

Oczywiście dwie dziesiąte stopnia różnicy w którąkolwiek stronę nie sprawią dziecku krzywdy, ale uważajmy, by woda nie przekraczała 37 st. Celsjusza. Wyższą ciepłotę będzie można stosować dopiero w późniejszym wieku.

Krochmal w wodzie

Bardzo popularnym sposobem na naturalne nawilżenie skóry niemowlęcia jest dodawanie do wody krochmalu. Sprawdzi się także w przypadku wyprysków czy odparzeń. Jak wygląda taka kąpiel noworodka?

Dwie łyżki stołowe mąki ziemniaczanej rozpuszczamy w dwóch szklankach wrzącej wody. Mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia, uważając, by nie powstały grudki. Tak otrzymaną miksturę wlewamy do wanienki dla niemowląt, która mieści około 6 litrów wody.

Kąpiel dla noworodka w takiej wodzie powinna trwać około 5 minut, by własnoręcznie zrobiony krochmal przyniósł dziecku korzyści.

Dowiedz się więcej: Naturalna pielęgnacja skóry dziecka (metody, kosmetyki i porady)

Jak trzymać noworodka do kąpieli?

Noworodek nie jest w stanie samodzielnie utrzymać główki, a co dopiero siedzieć. Dlatego musimy stale go podtrzymywać podczas kąpieli i nie wolno nam spuścić dziecka z oczu nawet na moment.

Istnieją dwie metody trzymania niemowlęcia w wanience.

Jedną z nich jest trzymanie główki na dłoni w tej sposób, by fragment dłoni przy małym palcu stanowił podparcie dla szyi. Dobrze jest pod dłoń położyć zwiniętą pieluchę tetrową, która zapewni nam większą stabilność i bezpieczeństwo dla dziecka.

Drugą metodą jest włożenie dłoni pod pachę noworodka, która znajduje się od nas dalej. W ten sposób główka spoczywa na przedramieniu, a my mamy sporą kontrolę i pewność, że pociecha nam się nie wyślizgnie.

Bezpieczny sposób trzymania dziecka w kąpieli

źródło zdjęcia: Getty Images / Mik122

Mycie dziecka

Noworodka najlepiej jest myć gołą dłonią, choć można też użyć bardzo delikatnej gąbeczki. Dotarcie jednak do wszystkich zakamarków, gdzie zbiera się brud, nie będzie proste – stąd lepiej jest zrobić to ręcznie. Zwróćmy szczególną uwagę na:

 • fałdki szyi,
 • skórę pod paszkami,
 • zagłębienie między udem a miednicą,
 • zgięcie w kolanie,
 • przestrzeń między pośladkami.

Najlepiej jest użyć mydełka w kostce Bambino albo zwykłego, szarego mydła. W przypadku mycia główki nie należy stosować żadnych szamponów. Nawet te przeznaczone dla małych dzieci są przeznaczone dla niemowląt po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Jak więc umyć włoski pociechy? Także szarym mydełkiem.

Dowiedz się więcej: Szampon dla dzieci i niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Odpowiedni nastrój podczas wieczornego rytuału

Przygotowanie dziecka do codziennego rytuału kąpieli wcale nie jest łatwą sprawą. Czasem rodzice miesiącami starają się przygotować perfekcyjną, wieczorną kąpiel, a dziecko reaguje płaczem w momencie kiedy tylko dotknie wody. Z czasem oczywiście samo nabiera większej pewności, ale początki bywają trudne.

Jest kilka metod, które pozwolą sprawnie przejść przez wszystkie przygotowania. Najważniejszy jest spokój i opanowanie. Dziecko odczuwa nasze negatywne emocje i często daje nam to do zrozumienia chociażby płaczem i napięciem.

Dobrze zadbać o to, żeby kąpiel odbywała się codziennie o tej samej porze. Maluch powinien być też najedzony, żeby nic nie rozpraszało jego uwagi. Ważne jest nawet światło i otaczające dziecko dźwięki. Przyciemnione światło daje sygnał, że kąpiel jest przygotowaniem do nocnego spania. Niektóre maluszki lubią jak w tle rozbrzmiewa kołysanka, szum suszarki lub szumisia, bądź śpiew mamy.

Dobrze jest opowiadać dziecku co robimy w danym momencie, przygotowując je na nasze kolejne kroki. Przy tym kojący głos rodzica uspokaja i sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie.

W sobotni wieczór, kiedy przyjmujemy gości lub w czasie intensywnych odwiedzin spowodowanych narodzinami dziecka czasem lepiej odłożyć kąpiel na kolejny dzień. Szczególne zainteresowanie osób w koło może dodatkowo stresować niemowlę.

Pielęgnacja pępka

Pielęgnacja pępka sprawia najwięcej problemów, a wokół kikuta krąży wiele mitów i legend. Jedną z nich jest potrzeba wstrzymania się z kąpielą do czasu, aż kikut sam nie odpadnie. Nie jest to prawdą. Owszem, pępka nie wolno zbytnio moczyć, dlatego kąpiel noworodka powinna być wykonywana przy stosunkowo niewielkiej ilości wody – tak, by pępek noworodka zawsze był ponad poziomem płynu.

Nie należy jednak panikować, jeśli kilka kropel spadnie w to miejsce. Wystarczy wtedy delikatnie wysuszyć je ręcznikiem. Istnieją dwie szkoły pielęgnacji pępka – jedna mówi o tym, by przecierać go spirytusem salicylowym, co przyspieszy jego wysuszanie. Inni twierdzą, że najlepiej nie robić z pępkiem nic i wystarczy pilnować, by nie doszło do jego zawilgocenia.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja pępka noworodka od A do Z

Uwaga na pępek podczas kąpieli noworodka!

źródło zdjęcia: Getty Images / Wacharaphong

Jakich kosmetyków używać do mycia dziecka?

Mówi się, że kąpiel noworodka powinna zostać zakończona przez nasmarowanie skóry dziecka balsamami, olejkami i innymi kosmetykami. Wbrew pozorom wcale tak nie jest. W początkowym okresie życia nie jest konieczne korzystanie z żadnych dodatkowych, sztucznych kosmetyków. Jeśli jednak chcemy zakupić jakieś środki pielęgnacji, zwróćmy uwagę, by na opakowaniu znalazły się informacje o:

 • możliwości stosowania od pierwszego dnia życia dziecka,
 • posiadanym ateście PTS, ImiD, CZD lub PZH,
 • hipoalergiczności kosmetyku.

Najczęściej stosowane są emolienty, które dodajemy do wody. Są to preparaty natłuszczające skórę, które jednocześnie zapobiegają jej wysuszeniu.

W tym przypadku nie musimy już stosować dodatkowych balsamów czy oliwek. Pamiętajmy, że co za dużo, to nie zdrowo. Po kąpieli noworodka z pewnością jednak przydadzą się:

 • krem ochronny do pupy,
 • krem do buzi,
 • puder do pupy,
 • sól fizjologiczna do przemywania oczu.

Pamiętajmy, żeby kosmetyków używać dopiero w momencie, w którym pociesze faktycznie zaczną dolegać problemy skórne. Wcześniej jest to całkowicie zbędne. Pamiętajmy także, że nawilżanie skóry w pierwszych dobach życia jest wysoce niewskazane. Naskórek noworodka naturalnie powinien się złuszczyć i zostać zastąpiony nową warstwą. Jeśli sztucznie go nawilżymy, opóźnimy jedynie nieuchronny proces.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja skóry dziecka – jak dobrać kosmetyki dla maluszka?

Kosmetyki pielęgnacyjne na początku nie są potrzebne

źródło zdjęcia: Getty Images / Travelsouls

Kąpiel noworodka to czynność bardzo zajmująca, która wymaga dopracowania wielu detali i zwrócenia uwagi na szczegóły, które są niesamowicie ważne – od dokładnej temperatury wody po sposób wycierania skóry dziecka. Nikt nie mówił, że pielęgnacja noworodka jest łatwa. Mamy jednak słowa pocieszenia dla wszystkich rodziców – każda mama i tata bardzo szybko uczą się właściwego postępowania przy kąpieli dziecka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ