ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
01 Paź, 2015 - 07:00
Oddłużanie: czy kancelarie prawne mogą pomóc dłużnikom?

Oddłużanie: czy kancelarie prawne mogą pomóc dłużnikom?

ARTYKUŁ PARTNERA

Oddłużanie nie musi być skomplikowanym procesem, ale czasami warto powierzyć przeprowadzenie czynności prawnych specjalistom. Czy pomoc prawna dla dłużników to coś, o co można zwrócić się do kancelarii prawnych?

Oddłużanie to szereg określonych czynności mających na celu zlikwidowanie powstałego długu, z którego spłatą, w większości przypadków, przestaliśmy sobie radzić. Często próbując poprawić sytuację u jednego wierzyciela, próbujemy ratować się nowym zobowiązaniem, wpadając w błędną spiralę zadłużenia.

Oddłużaniem zajmują się nie tylko niezależne firmy zatrudniające specjalistów, ale również prawnicy, którzy na co dzień zajmują się prawem finansowym czy bankowym.

Chociaż najczęściej całkowite umorzenie spłaty zaciągniętych długów nie jest możliwie, kancelarie prawne mogą nam pomóc w zmniejszeniu wielkości zadłużenia lub rozłożeniu spłaty na raty obciążające nasz budżet w znacznie mniejszym stopniu niż dotychczas. Głównymi założeniami oddłużania są podejmowanie kroków prawnych i negocjacji handlowych z wierzycielami.

Jaką formę może przyjąć prawne oddłużanie?

Na polskim rynku znaleźć można kancelarie prawne, często internetowe jak np. Lexperto, które oferują pomoc prawną dla dłużników. Szukając wsparcia w trudnej sytuacji można jednak skontaktować się z dowolnym prawnikiem, znającym prawo bankowe czy finansowe.

Prawnik przeanalizuje sytuację osoby zainteresowanej oddłużaniem i przedstawi proponowany plan działania. Celem podejmowanych kroków jest wypracowanie odpowiadającego każdej ze stron, czyli wierzycielowi i dłużnikowi, porozumienia.

Kancelarie prawne mogą pomóc w rozpoznaniu sytuacji finansowej zadłużonego i wraz z nim ustalić cel, do którego, przy użyciu dostępnych środków, będą dążyć, czuwając jednocześnie nad procesem wdrażania w życie zaproponowanych rozwiązań. Prawnik staje się mediatorem, który dąży do polepszenia sytuacji swojego klienta.

Usługi kancelarii prawniczych są oczywiście płatne, jednak warunki spłaty z reguły dostosowywane są do indywidualnej sytuacji klienta. Uzyskanie porady prawnej lub ocena potrzeb konkretnego przypadku często udzielane są bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić raport o sobie w BIK >>

Jakie usługi składają się na proces oddłużania?

Oddłużanie to:

  • przejęcie przez kancelarię obowiązku prowadzenia rozmów i negocjacji z wierzycielami zadłużonego;
  • przygotowanie szczegółowego planu oddłużeniowego;
  • działania antywindykacyjne i ochrona przed postępowaniem egzakucyjnym;
  • próba ustalenia nowych warunków kredytowania lub spłaty zaległych zobowiązań poprzez umorzenie części długu, anulowanie odsetek, wypracowanie wakacji kredytowych, rozłożenie spłaty zobowiązania na dogodniejsze raty, obniżenie oprocentowania, wydłużenie okresu spłaty;
  • reprezentowanie dłużnika przed sądem w razie wystąpienia takiej konieczności;
  • sprawdzenie zgodności z prawem działań podejmowanych wobec zadłużonego przez firmę windykacyjną lub komornika;
  • “czyszczenie i odbudowa BIK“, czyli umieszczenie pozytywnych informacji w bazach danych BIG;
  • regularne porady prawne i opieka nad klientem.

Dowiedz się więcej: Przedawnienie kredytu – kiedy jest możliwe? >>

Pamiętajmy, by przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy prawnej zapoznać się dokładnie samą kancelarią prawną i z cennikiem świadczonych usług.

ZOBACZ RÓWNIEŻ