Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
03 Mar, 2019 - 00:00

Kamper – sposób na tanie podróżowanie

Sylwia Łysak

Kamper, czyli samochód kempingowy, to genialny sposób na tanie podróżowanie. Chcesz wiedzieć więcej na jego temat? Zapraszamy do lektury!

Samochody kempingowe (nazywane też kamperami) dość rzadko poruszają się po polskich drogach. Kowalscy nie są do nich przyzwyczajeni – a szkoda, bo kamper to świetny sposób na tanie podróżowanie! Przyjrzyjmy się zagadnieniu nieco bliżej.

Co to jest kamper i karawaning? Gdzie kupić lub wypożyczyć samochód kempingowy i jaki wybrać? Jak zacząć przygodę z podróżowaniem kamperem? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Co to jest kamper i jakie są zalety podróżowania nim?

Kamper to potoczna nazwa samochodu kempingowego – pojazdu łączącego w sobie funkcję transportową i wypoczynkową. Nowoczesne kampery nazywane są często „mobilnymi domami”, co uzasadnia fakt, iż są wyposażone w praktycznie wszystkie udogodnienia, z jakich korzysta się w domu czy mieszkaniu.

Współczesne samochody kempingowe są wyposażone między innymi w: 

 • toaletę,
 • umywalkę,
 • prysznic,
 • praktyczny aneks kuchenny,
 • instalację elektryczną,
 • kilka miejsc do spania,
 • meble – zarówno wypoczynkowe, jak i do przechowywania.

Na rynku dominują kampery letniskowe, przeznaczone do używania w sezonie (mniej więcej od kwietnia do października). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby samochód kempingowy używać również zimą – wystarczy zaopatrzyć się w ogrzewany i ocieplony kamper zimowy.

Kamper – sposób na oszczędność i niezależność

Podróżując kamperem, można zaoszczędzić na transporcie, noclegach i wyżywieniu podczas wojaży. Karawaning powinien więc spodobać się szczególnie osobom, które są oszczędne lub nie posiadają dużych środków na organizację wycieczek czy wakacji.

Tę formę podróżowania docenią też podróżni spragnieni wolności i niezależności – poruszając się kamperem, sami zdecydują, którego dnia, o której godzinie, którędy i gdzie pojechać, co zobaczyć po drodze oraz kiedy i gdzie zjeść czy położyć się spać.

Korzystając z jakiejkolwiek innej formy podróżowania, muszą dostosowywać się do narzuconych z góry zasad (np. doby hotelowej, rozkładu jazdy pociągów itp.).

Dowiedz się więcej: Tanie podróżowanie – 7 najlepszych sposobów

Kamper - mobilny dom z wszelkimi wygodami

źródło zdjęcia: Getty Images / cookelma

Kamper vs. przepisy

Osoby, które nie miały do czynienia z karawaningiem, mogą zastanawiać się, jak odnosi się on do przepisów ruchu drogowego. Poniżej wyjaśniamy, jakie prawo jazdy na kamper powinna mieć osoba chcąca nim kierować, po jakich drogach można poruszać się tego typu samochodem oraz gdzie parkować i nocować w kamperze.

Prawo jazdy

W zależności od typu kampera może nim kierować osoba posiadająca prawo jazdy:

 • kategorii B – w przypadku kampera o masie całkowitej do 3500 kg (dla około 2-5 osób),
 • kategorii C1 lub C – w przypadku samochodu kempingowego o masie całkowitej 3500-7500 kg (dla około 2-8 osób),
 • kategorii C – przy kamperze o masie całkowitej powyżej 7500 kg (dla 2 do nawet 12 osób!).

Drogi i parkowanie

Kamperem można poruszać się po prawie wszystkich drogach Polski i Europy, z wyjątkiem tych z ograniczeniem tonażowym – samochód taki jest bowiem cięższy od auta osobowego.

Postoje kamperem należy jednak planować z wyprzedzeniem. Choć wiele osób uprawiających karawaning decyduje się na parkowanie „na dziko”, to nie jest ono do końca legalne.

Zgodnie z obowiązującymi w Europie przepisami, samochód kempingowy można zaparkować jedynie na specjalnie oznaczonym parkingu (z symbolem kampera). Warto tu zwrócić uwagę na słowo „zaparkować” – to, że kampera można w takim miejscu postawić, nie znaczy, że można w nim także spać!

Dowiedz się więcej: Zakaz postoju i zakaz parkowania – ile zapłacimy za mandat?

Tylko w niektórych krajach kamperem można zatrzymać się "na dziko"

źródło zdjęcia: Getty Images / ewg3D

Spanie w kamperze

Co do zasady, nocowanie w kamperze jest możliwe jedynie na terenie zorganizowanych kempingów (przeważnie płatnych) lub specjalnie przygotowanych do tego celu stref z odpowiednią infrastrukturą. Ich nazwy w poszczególnych krajach są następujące:

 • stellplatz – w Niemczech, Austrii i Szwajcarii,
 • area di sosta – we Włoszech,
 • area de servicio para autocaravanas – w Hiszpanii,
 • área de serviço de autocaravanas – w Portugalii,
 • aires de servise – we Francji i Belgii.

We Francji i Niemczech dopuszczalne jest również spanie w kamperze na parkingu, choć jedynie wtedy, gdy dalsza jazda nie byłaby możliwa ze względu na zmęczenie kierowcy. W pozostałych krajach, spanie w samochodzie kempingowym poza campingiem lub przeznaczoną do tego celu strefą może skończyć się odholowaniem auta lub wysokim mandatem.

Oczywiście, w niektórych krajach obowiązują przepisy, które umożliwiają nocowanie w kamperze, gdzie tylko dusza zapragnie.

Praktycznie żadnych ograniczeń co do miejsca postoju samochodu kempingowego (jak i spania w nim) nie ma np. w Norwegii (pełna dowolność) czy Rumunii (w której wymaga się jedynie zgody właściciela działki) lub Polsce (w naszym kraju również najważniejsze jest to, aby posiadać zgodę właściciela).

W Hiszpanii i Włoszech znajduje się też wiele miejsc, które są przeznaczone do kempingowania „na dziko” – przeważnie można je spotkać przy drogach wzdłuż wybrzeży. Należy w tym miejscu wspomnieć, że strefy tego typu są w sezonie bardzo oblegane i często trudno jest znaleźć w nich miejsce dla siebie.

Dowiedz się więcej: 10 pomysłów na tanie wakacje w Europie

Kamper to niezależność i duża swoboda podróżowania

źródło zdjęcia: Getty Images / cookelma

Karawaning – jak zacząć przygodę?

Aby sprawdzić, czy podróżowanie kamperem jest dla nas, warto je najpierw przetestować. Poniżej podajemy kilka wskazówek dotyczących tego, jak najlepiej to zrobić i z czym wiąże się rozpoczęcie przygody z karawaningiem. Zapoznaj się z praktycznymi poradami i ABC podróżowania kamperem!

Kamper na próbę

Na rynku samochodów używanych dostępne są tanie kampery, w które inwestycja wydaje się mało ryzykowna. Niemniej jednak, zanim podejmiemy decyzję o zakupie własnego auta kempingowego, lepiej jest sprawdzić się w takiej formie podróżowania chociaż kilka razy.

Wypożyczalnia kamperów to miejsce, które powinno w tym pomóc. Koszt wypożyczenia samochodu kempingowego na dobę to od 200 do 800 zł  – przy podziale kosztów na 4 czy 6 osób jest to więc kwota optymalna, która nie powinna być dużym obciążeniem dla portfela.

Kamper można wynająć na okres od dwóch do nawet kilkudziesięciu dni. Przy wynajmie przeważnie pobierana jest kaucja – w wysokości ustalonej przez wypożyczalnię.

Uwaga! Wypożyczalnie kamperów mają zróżnicowane oferty. Niektóre z nich stosują tzw. limit kilometrów, który ogranicza możliwości podróżowania wynajętym kamperem do z góry określonych dystansów.

Dowiedz się więcej: Wypożyczenie samochodu a ubezpieczenie – czy i kiedy wykupić?

Zanim kupimy własny kamper, można go po prostu wypożyczyć

źródło zdjęcia: Getty Images / Vividus

Z czym to się je, czyli karawaning w praktyce

Jedziesz, stajesz, zwiedzasz, gotujesz, śpisz – wydaje się proste, prawda? Praktyka jednak wygląda nieco inaczej.

Kamper to niesamowita wolność i niezależność, ale i specyficzny styl podróżowania. Samochód kempingowy trzeba każdorazowo podłączać do dostępnego w strefie kempingowej prądu i ujęcia wody oraz regularnie opróżniać jego zbiorniki na ścieki.

Niektóre miejsca noclegowe w kamperze nie gwarantują takiego komfortu snu jak zwykłe łóżko. Dodatkowo na wycieczkę kamperem trzeba naszykować się prawie tak samo, jak na wyprawę pod namiot. Ponadto do permanentnej obecności kilku osób na tak małej przestrzeni trzeba się przyzwyczaić – powinno to ułatwić utrzymywanie harmonijnych relacji z towarzyszami podróży i odgórne ustalenie uniwersalnych zasad.

Dowiedz się więcej: Niezbędnik w podróży: Co zabrać ze sobą w podróż?

Kamper to sposób na tanie podróżowanie, dający turystom niezwykłą niezależność i wolność. Samochodem kempingowym można poruszać się już z prawem jazdy kategorii B, parkować w wielu miejscach, a nawet nocować „na dziko” bez dodatkowych opłat. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie własnego kampera, warto go wypożyczyć i sprawdzić się w tej formie podróżowania. Jest ona bowiem dość specyficzna i może nie odpowiadać osobom, które cenią sobie ponadprzeciętny komfort.

ZOBACZ RÓWNIEŻ