Michał Nielub
Michał Nielub
26 Paź, 2017 - 03:00
Kamera samochodowa - jak wybrać najlepszą

Kamera samochodowa – jak wybrać najlepszą

Michał Nielub

Kamera samochodowa przydaje się w wielu sytuacjach drogowych. Często nagranie z tych urządzeń może stanowić dowód naszej niewinności np. podczas kolizji drogowej. Jak wybrać najlepszą?

Kamera samochodowa staje się powoli standardem. Urządzenie to jest przydatne w wielu sytuacjach drogowych, np. w przypadku kolizji. Nagranie takie dostarcza materiału dowodowego, dzięki któremu policjantom łatwiej jest ustalić sprawcę zdarzenia.

Kamera samochodowa – dowód niewinności

Wyobraźmy sobie sytuację, w której skręcamy w lewo i uderzamy w wyprzedzający nas pojazd. Po zdarzeniu oba auta są odstawione na bok, aby udrożnić ruch drogowy. Jednak sprawca kolizji zarzeka się, że nie włączyliśmy kierunkowskazu skręcając w posesję – chociaż my skręcaliśmy w inną ulicę. Wzywana jest policja, sprawca nie przyjmuje mandatu, zaś sprawa kierowana jest do sądu. Kamera samochodowa w takim przypadku okaże się niezastąpiona.

Rejestrator jazdy wszystko widzi

W sytuacji, gdy kamera samochodowa nie znajduje się na naszym wyposażeniu, dowiedzenie swojej racji podczas rozprawy sądowej może być utrudnione. Istnieje wiele okoliczności, w których sprawca może uargumentować, że zdarzenie drogowe powstało z naszej winy.

Nagranie z rejestratora jazdy stanowić będzie w takim przypadku niezbity dowód na naszą niewinność.

Kamera do samochodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Kamera samochodowa powinna posiadać jak najszerszy kąt nagrywania. Dzięki temu zarejestrowany obraz będzie obejmować dwa pasy jezdni. Może okazać się to dla nas zbawienne w określonych sytuacjach.

Po drugie, kamera do samochodu powinna mieć jak największą rozdzielczość nagrywania. Im wyższa, tym lepsza jakość zarejestrowanego obrazu. Pamiętajmy, że pliki w jakości np. FullHD zajmują dużo miejsca. W związku z tym warto zadbać o to, by było wystarczająco dużo miejsca do zapisu.

Rejestrator jazdy – dodatkowe funkcje

Kamera samochodowa może posiadać również dodatkowe opcje. Niektóre produkty oferują np. nadajnik GPS dzięki któremu poza obrazem, rejestrowana jest również trasa całego przejazdu wraz z dodatkowymi parametrami, takimi jak np. prędkość. Jeżeli dużo podróżujemy w nocy, istnieją kamery do samochodu wyposażone w diody LED.

Kamera samochodowa nie tylko w trakcie jazdy

Warto pamiętać również o tym, że do kolizji może dojść także, gdy auto znajduje się na postoju. Dlatego producenci rejestratorów jazdy zadbali o dodatkowe funkcje, które uruchamiają nagrywanie w sytuacji np. gwałtownej zmiany w ruchu. Dzięki temu będziemy mogli odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do kolizji podczas postoju.

Kamera samochodowa - jak wybrać i zamontować - porady

Kiedy jeszcze kamera do samochodu jest przydatna

Nierzadko dochodzi do przypadków, w których niesłusznie zostanie wystawiony nam mandat. Aby dowieść swojej niewinności, będziemy musieli skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W takich okolicznościach kamera samochodowa dostarczy nam niezbędnego materiału dowodowego.

Kamera samochodowa jest więc urządzeniem, które może być przydatne w wielu sytuacjach. Jednak aby takie urządzenie mogło w pełni dostarczać określonych korzyści, musi wykazywać się konkretnymi parametrami. Dzięki temu będziemy mogli np. dowieść swojej niewinności w sądzie w sytuacji, gdy zostaniemy niesłusznie ukarani mandatem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ