Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
23 Lip, 2018 - 02:00
Kalkulator ciąży i porodu - w czym pomoże przyszłej mamie?

Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

Malwina Tomżyńska

Kalkulator ciąży to idealne narzędzie dla przyszłej mamy. Dzięki niemu dowiesz się, który to tydzień, kiedy wypada poród i jakie badania lekarskie jeszcze przed Tobą.

Dokładny tydzień ciąży i termin porodu to ważne informacje dla przyszłej mamy. Wyliczanie tego ważnego dnia w pamięci często przysparza wielu problemów, a kobieta tylko niepotrzebnie denerwuje się różnymi wynikami. Jeżeli zadajesz sobie właśnie pytane – W którym tygodniu ciąży jestem?kalkulator ciąży to idealne narzędzie dla Ciebie, które rozwiąże ten problem.

Pomoże w ustaleniu dokładnego wieku ciąży  (z dokładnością do jednego dnia), wyliczy przybliżony termin porodu, zobrazuje wielkość dziecka w brzuchu mamy oraz przypomni o aktualnych badaniach.

Jak korzystać z kalkulatora ciąży?

Kalkulator ciąży jest bardzo prostym narzędziem, z którego może skorzystać każda kobieta. Dostępny jest w formie aplikacji na telefon , można go też znaleźć na różnych portalach internetowych (np. tutaj). Aby uzyskać przybliżone dane, kobieta powinna znać pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz średnią długość trwania swojego cyklu menstruacyjnego.

Znając te dane, wypełniamy bardzo prostą formatkę (podajemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki i długość cyklu) i na tej podstawie kalkulator ciąży wylicza aktualny wiek ciąży (tydzień i dzień) oraz przybliżony termin porodu.

Ważne: Jeżeli nie pamiętasz daty ostatniej miesiączki, wybierz się do lekarza ginekologa na badanie USG jeszcze przed upływem 10 tygodnia. To czas kiedy lekarz jest w stanie bardziej precyzyjnie określić wiek płodu, a co za tym idzie ustalić przybliżony termin ostatniej miesiączki kobiety.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje ciążowe dla przyszłych rodziców >>

Który to tydzień ciąży?

Tydzień ciąży, podobnie jak termin porodu (przybliżony), wyliczany przez kalkulator ciąży z wykorzystaniem algorytmu opartego na metodzie Naegelego. Oznacza to, że aplikacja wylicza termin zapłodnienia na dokładnie dwa tygodnie po dniu rozpoczęcia ostatniej miesiączki.

Jak wiadomo, ustalanie 14 dnia cyklu menstruacyjnego jako dnia zapłodnienia jest jedynie przybliżoną datą, a rzeczywista data zapłodnienia mogła przypadać zarówno tydzień przed, jak i tydzień po tym terminie. Dlatego też tak ważne jest przyjęcie marginesu błędu w obliczaniu terminu porodu na plus-minus tydzień.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć) >>

Kalkulator ciąży podpowie termin porodu

Dlaczego warto wiedzieć który to tydzień ciąży? Zarówno wiedza o wieku ciąży, jak i przybliżonym terminie porodu jest bardzo przydatna przyszłej mamie.

Dzięki temu możemy wyobrazić sobie rozwój płodu w poszczególnych tygodniach, wraz z możliwymi dolegliwościami i zmianami w organizmie kobiety, a także odpowiednio dopasować zalecenia lekarskie oraz zaplanować zalecane badania w ciąży, które ocenią rozwój oraz aktualny stan zdrowia dziecka w brzuchu.

Dowiedz się więcej: Badania prenatalne od A do Z >>

Badania lekarskie

Informacja o stopniu zaawansowania ciąży jest niezwykle przydatna w planowaniu wizyt lekarskich oraz ewentualnych dodatkowych badań. Rodzaj badania podyktowany jest dokładnym wiekiem ciąży, np.:

  • I USG prenatalne powinno odbyć się dokładnie pomiędzy 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży,
  • II USG prenatalne wykonywane jest przez lekarze ginekologia pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży,
  • III USG prenatalne planowane jest między 28 a 32 tygodniem ciąży,
  • laboratoryjne badanie stężenia glukozy we krwi odbywa się między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Dowiedz się więcej: USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne >>

Kalkulator ciąży i porodu - w czym pomoże przyszłej mamie? - USG w ciąży

Zalety korzystania z kalkulatora ciąży

Kalkulator ciąży ma szereg zalet, oto najważniejsze z nich:

  • daje informację o przewidywanym terminie porodu (plus-minus 2 tygodnie) dzięki czemu łatwiej przygotować siebie i rodzinę do tego ważnego dnia,
  • dostarcza wiedzę na temat tego, jak duże jest nasze dziecko, jak wyglądał jego dotychczasowy rozwój i jak będzie rozwijał się w kolejnych tygodniach ciąży,
  • przypomina o obowiązkowych, zalecanych i dodatkowych badaniach lekarskich, dzięki czemu przyszła mama nie zapomni o niczym ważnym; większość kalkulatorów oprócz wskazywania badań zawiera informacje na czym polega dane badanie i dlaczego warto je zrobić, co dodatkowo ułatwia planowanie poszczególnych wizyt lekarskich,
  • obliczanie tygodnia ciąży jest ważne także z punktu widzenia lekarze ginekologa, ze względu na stosowanie ewentualnej farmakologii np. w przypadku zagrożenia poronieniem lub przedwczesnego porodu,
  • kalkulator ciąży dając informację o wieku ciąży, wskazuje jakie suplementy diety powinna stosować przyszła mama.

Jak widać kalkulator ciąży to przydatne narzędzie każdego przyszłego rodzica, z którego zdecydowanie warto korzystać podczas oczekiwania na potomka w rodzinie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ