Michał Nielub
Michał Nielub
31 Sty, 2018 - 01:00
Jazda autem zimą - podstawowe zasady

Jazda autem zimą – podstawowe zasady

Michał Nielub

Bezpieczna jazda autem wymaga opanowania nie tylko podstawowych umiejętności. Równie ważne jest przestrzeganie określonych zasad – szczególnie w trakcie zimy.

Jazda autem jest pozornie łatwą czynnością. Jednak liczba zdarzeń drogowych w Polsce wskazuje, że samo przyswojenie umiejętności dodawania gazu, manewrowania, hamowania oraz cofania nie wystarcza. Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad. Szczególnie w okresie zimowym.

Jazda autem podczas zimy – najważniejsze zasady

Jazda samochodem w okresie zimowym wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Do najbardziej nieprzewidywalnych pór należy zaliczyć poranki, kiedy to warunki na drodze często są bardzo trudne.

W wielu przypadkach służby drogowe nie zdążają posypać solą wszystkich dróg, w związku z czym gołoledź na niektórych odcinkach nie należy do rzadkości.

Najbardziej uważać należy na trasach przebiegających przez lasy, na mostach, w dolinach oraz w okolicach jezior. Warto zachować również ostrożność podczas pokonywania zakrętów. Zaleca się również, by mniej więcej w połowie zakrętu lekko dodać gazu. Wpłynie to na ustabilizowanie trakcji pojazdu, dzięki czemu niwelujemy ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Technika jazdy samochodem zimą – hamowanie

Jedną z podstawowych zasad jazdy samochodem w okresie zimowym jest opanowanie odpowiedniej techniki hamowania. Warto pamiętać o tym, by jak najrzadziej używać pedału hamulcowego. Powoduje on zaciśnięcie się szczęk na tarczach hamulcowych, co może doprowadzić do utraty kontroli nad autem w przypadku oblodzonej nawierzchni.

Bezpieczniejszą metodą hamowania jest redukowanie biegów. Dzięki temu auto zwalnia płynniej, tym samym nie występuje ryzyko szarpnięcia, co z kolei może wprowadzić auto w poślizg.

Technika jazdy samochodem zimą – ruszanie

Jazda autem podczas zimy to również określone zasady ruszania. Nie zaleca się gwałtownego wykonywania tej czynności. Bez zainstalowanego systemu ASR (system kontroli trakcji, z ang. Acceleration Slip Regulation) istnieje ryzyko, że koła zaczną boksować, co może doprowadzić w ostateczności do niewielkiego poślizgu. W efekcie, auto może stanąć bokiem na jezdni i stać się przyczyną poważnego wypadku.

Bezpieczna odległość podczas jazdy

Podstawowa zasada w każdych warunkach i o każdej porze roku. Jest to fundament bezpiecznej jazdy samochodem, o czym uczą nawet na pierwszych zajęciach teoretycznych podczas kursów.

Zachowanie bezpiecznej odległości w trakcie zimy jest niezwykle ważne. Zazwyczaj nawierzchnie dróg są śliskie, co wpływa na wydłużenie drogi hamowania.

Zasada ograniczonego zaufania

Bezpieczna jazda autem jest możliwa, pod warunkiem zachowania szeregu podstawowych zasad. Jedną z nich jest ograniczone zaufanie, co również było przedmiotem pierwszych zajęć teoretycznych podczas kursu prawa jazdy.

Zimą warto jeszcze bardziej ograniczyć zaufanie wobec innych kierowców w porównaniu do pozostałych pór roku. Warunki bywają wówczas trudniejsze, szczególnie w trakcie intensywnych opadów śniegu lub tuż po.

Drogowcy nie zawsze zdążą odśnieżyć i posypać solą wszystkie drogi. W efekcie może dojść do sytuacji, w której kierowca wyjeżdżający z drogi podporządkowanej nie zatrzyma się, nawet patrząc nam w oczy. Po prostu warunki drogowe mu to uniemożliwią.

Przewidywanie i kultura jazdy

W okresie zimowym umiejętność przewidywania zdarzeń drogowych ma szczególne znaczenie. Warto o tym pamiętać np. w momencie pokonywania zakrętów. Zaleca się zachowanie takiej prędkości, która umożliwi nam wykonanie manewrów np. w sytuacji, gdy zobaczymy jadące z naprzeciwka auto, które wpadło w poślizg.

Jazda autem podczas zimy wymaga również kulturalnego zachowania na drodze. Widzisz, że kierowca jadący przed Tobą boi się, przez co nie rozwija zawrotnej prędkości? Zamiast mrugać mu długimi światłami i używać klaksonu, bezpieczniej jest poczekać do prostego odcinka, który umożliwi nam kulturalne wyminięcie.

Niekulturalne i agresywne zachowanie nie spowoduje, że taki kierowca pojedzie szybciej. Wręcz przeciwnie – wpędzimy go w stresową sytuację, co będzie sprzyjać popełnieniu błędu. W efekcie, może wpaść w poślizg, przy okazji zahaczając o nasze auto.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie >>

Wpadliśmy w poślizg – co robić?

Nawet zimowa jazda autem z zachowaniem wszystkich powyższych zasad może nie uchronić nas od wpadnięcia w poślizg. Wystarczy odrobina nieuwagi, by utracić kontrolę nad samochodem. W takich sytuacjach nie należy całkowicie zdawać się na systemy bezpieczeństwa, takie jak kontrola trakcji. Są to tylko układy czujników, które zawsze mogą zawieść. Nabycie odpowiednich umiejętności jest najlepszą ochroną i wyjściem z sytuacji.

Najważniejszą kwestią podczas wpadnięcia w poślizg jest tzw. „kontrowanie” kierownicą. W praktyce chodzi o to, by skręcać w przeciwnym kierunku niż aktualna trakcja auta. Ślizgamy się w lewą stronę? Spróbujmy skręcić w prawo. Kilkukrotne wykonanie tego manewru powinno pomóc nam odzyskać kontrolę nad samochodem.

Najłatwiej nauczyć się panowania nad samochodem, ćwicząc na dowolnym placu tzw. „poślizgi kontrolowane”. Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, warto udać się na dowolny większy plac, rozpędzić się trochę mocniej, skręcić gwałtownie kierownicą w lewo lub w prawo i próbować odzyskać kontrolę nad samochodem, gdy ten wpadnie w poślizg. Taka symulacja ułatwi nam zadanie w sytuacji realnego zagrożenia.

Przygotowania auta do zimy

Warto pamiętać, że nawet najlepiej wyszkoleni kierowcy mogą mieć problemy w trakcie jazdy samochodem zimą, jeżeli ich pojazdy nie będą odpowiednio przygotowane.

Przede wszystkim, jeżeli auto jest wyposażone w układ ABS warto zadbać o to, by był sprawny. To samo dotyczy ASR oraz innych układów poprawiających bezpieczeństwo jazdy.

Zaleca się również wykonanie testu drogi hamowania. Samochód powinien hamować na śliskiej nawierzchni tak, by nie uciekać na jedną lub drugą stronę. Jeżeli lekko stawia nas bokiem, należy odpowietrzyć układ hamulcowy.

Równie istotna jest dbałość o zbieżność zawieszenia. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ znacząco wpływa na stabilność jazdy. W przypadku niezbieżności, samochód nie będzie jechać prosto, tylko uciekać w lewo lub prawo.

Opony zimowe

Warto zwrócić uwagę, że w Polsce nie istnieje obowiązek zakładania opon zimowych. Regulacje prawne odnoszą się wyłącznie do wysokości bieżnika, wyrażonego we wskaźniku TWI. Jednak zdrowy rozsądek nakazuje, by w tym wyjątkowo ciężkim okresie pod względem warunków atmosferycznych, opony letnie zmienić chociażby na opony wielosezonowe.

Dowiedz się więcej: Opony zimowe – kiedy zakładać? >>

Jazda autem – o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętajmy również, że niezależnie od pory roku jeżdżenie samochodem wymaga przestrzegania przepisów drogowych. Obowiązują również niepisane zasady, które upłynniają ruch na drodze, a także zwiększają bezpieczeństwo i kulturę jazdy.

Ma to istotne znaczenie szczególnie w większych miejscowościach. Takie miasta jak: Łódź, Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Kraków bywają z reguły zatłoczone. Dlatego wśród kierowców wykształciły się jasno określone zachowania, które ułatwiają poruszanie się po miejskiej dżungli. Są one następujące:

  • Jeżeli stoisz w korku i widzisz, że ktoś z sąsiedniego pasa chce zjechać na Twój, najwyraźniej ma ku temu jakiś powód. W dobrym więc guście jest mu umożliwić taki manewr.
  • Kolejnym pożądanym zachowaniem jest umożliwienie włączenia się innego kierowcy w Twój pas ruchu w sytuacji, gdy jego pas się kończy (np. droga dwupasmowa zmienia się na jednopasmową).
  • Stoisz w korku i ktoś z drogi podporządkowanej chce się włączyć do ruchu? Warto mu to umożliwić.

Wszystkie powyższe niepisane zasady ułatwiają poruszanie się po zakorkowanych miastach. Lista nie jest kompletna, ponieważ każda miejscowość rządzi się własnymi prawami. Stanowią one jednak uniwersalne reguły, które obowiązują na każdej drodze i o każdej porze roku.

Pamiętajmy, że jazda autem zimą wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności. Tylko w taki sposób poprawimy maksymalnie własne bezpieczeństwo na drodze. Warto pamiętać o tym, że układy kontroli trakcji, ASR czy ABS jedynie wspomagają nasze działania w ciężkich warunkach. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, przewidywania oraz umiejętności odzyskiwania kontroli nad pojazdem, gdy ten wpadnie w poślizg. Nie zaleca się również jazdy na oponach letnich – należy je wymienić chociażby na wielosezonowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ