ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Maj, 2018 - 08:51
Jakie studia wybrać - czym się kierować wybierając studia?

Jakie studia wybrać – czym się kierować wybierając studia?

ARTYKUŁ PARTNERA

Zastanawiasz się jakie studia wybrać? Pomożemy Ci podjąć decyzję – podpowiemy, jak zaplanować swoją przyszłość zawodową i jaką wybrać uczelnię!

Każdego roku tysiące młodych ludzi oprócz przygotowywania się do matury, musi podjąć ważną życiową decyzję i zastanawia się: Jakie studia wybrać? Większość z nich podczas wyboru uczelni i kierunku studiów kieruje się radami rodziców i znajomych, perspektywami zatrudnienia, a także… modą. Czasami jednak warto na ten problem spojrzeć szerzej i wziąć pod uwagę wiele innych czynników.

Serce czy rozum? Czym kierować się przy wyborze studiów?

Decyzja, jakie studia wybrać, podejmowana jest przez osoby bardzo młode, które jeszcze nie do końca wiedzą, co chcą robić przez prawdopodobnie resztę swojego życia. Właśnie dlatego wiele z nich podejmuje decyzje pod wpływem innych – rodziców, znajomych, nauczycieli itp.

Osoby takie są dla nich autorytetem z racji swojego wieku i doświadczenia, jednak ich porady są zwykle bardzo pragmatyczne, biorące pod uwagę wyłącznie aspekt finansowy i zawodowy ukończenia danego kierunku studiów. Jest to bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, by studiować kierunek zgodny z zainteresowaniami, pasjami i zdolnościami.

Jeśli pasjonatowi literatury i wybitnie uzdolnionemu humaniście rozum podpowiada, że najbardziej opłaca się dzisiaj ukończyć informatykę, to nie powinien iść za trendem, lecz raczej posłuchać swojego „ja” i wybrać kierunek związany z tym, co lubi robić. Wówczas zarówno studiowanie, jak i potem praca będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Warto wziąć sobie do serca słowa przypisywane starożytnemu filozofowi chińskiemu Konfucjuszowi:

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu.”

Osoby wykonujące zawód z pasją łatwiej osiągają sukces – bo robiąc coś z sercem, zwykle robi się to bardzo dobrze.

Studia a perspektywy zawodowe

Podjęcie decyzji, jaki zawód wybrać, oczywiście powinno również uwzględniać perspektywy zawodowe. I w tym przypadku jednak trudno znaleźć idealny kierunek studiów, czyli taki, którego ukończenie da gwarancję znalezienia pracy oraz wysokich zarobków.

Te dwie kwestie niestety nie zawsze idą w parze. Najlepszym przykładem jest obecnie sytuacja w służbie zdrowia – od kilku lat dramatycznie brakuje lekarzy specjalistów i pielęgniarek. Teoretycznie każdy, kto dzisiaj ukończy studia medyczne lub pielęgniarstwo, może liczyć na etat. Jednak chętnych na karierę w polskiej służbie zdrowia brakuje z prostej przyczyny – studia są długie i trudne, a późniejsze wynagrodzenie za pracę jest na tyle niesatysfakcjonujące, że wymaga pracy na kilku etatach.

Zastanawiając się, jakie studia wybrać, warto rozważyć, czy określony kierunek jest przyszłościowy. Wielu specjalistów od rynku pracy konstruuje nawet listy zawierające zawody przyszłości. Są one tworzone na podstawie analizy rozwoju technologii, zmian demograficznych i społecznych, a także globalnych przemian gospodarczych. Należy jednak pamiętać, że są to tylko prognozy, których nie należy brać za pewnik.

Dowiedz się więcej: TOP 13: Najlepiej płatne zawody w Polsce >>

Jaką uczelnię wybrać?

W pierwszej kolejności zawsze warto zastanowić się, jakie studia wybrać, czyli jaki kierunek podjąć, a dopiero potem dokonać wyboru konkretnej uczelni. Pod tym względem wybór jest również bardzo duży. Aktualnie w Polsce działa aż 59 uczelni publicznych, czyli nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

 • 18 uniwersytetów,
 • 18 uczelni technicznych,
 • 5 uczelni ekonomicznych,
 • 5 uczelni pedagogicznych,
 • 6 uczelni rolniczych,
 • 6 uczelni wychowania fizycznego,
 • 1 uczelnia teologiczna.

Pełną listę powyższych uczelni można znaleźć na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (sprawdź tutaj).

Oprócz tego na liście Ministerstwa znajduje się 254 uczelni niepublicznych – ich pełen wykaz można znaleźć tutaj.

Dowiedz się więcej: Najlepsze uczelnie w Polsce – politechniki >>

Wybór jest bardzo duży, dlatego podczas podejmowania decyzji, na której uczelni studiować, należy wciąć pod uwagę kilka czynników:

 1. Lokalizacja

Najpopularniejsze miasta studenckie w Polsce to Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Lublin, Poznań oraz Gdańsk. Tam też znajdują się najlepsze uczelnie, bardziej rozwinięte jest też życie studenckie.

Szkoły wyższe są także w wielu innych miastach np. Rzeszowie, Radomiu, Tarnowie, Bydgoszczy, Toruniu, Opolu, Olsztynie i wielu innych. W mniejszych ośrodkach można liczyć na niższe koszty utrzymania oraz większe szanse na dostanie się na studia.

 1. Prestiż

Dobra uczelnia gwarantuje nie tylko wyższy poziom nauczania (zwykle wykładają na niej najlepsi wykładowcy), ale przede wszystkim można mieć pewność, że dyplom jej ukończenia będzie wysoko ceniony przez pracodawców, zarówno teraz, jak i za 20 lat.

Na prestiż szkoły powinni zwrócić szczególną uwagę osoby planujące w przyszłości szukać pracy za granicą, gdzie rozpoznawalnych jest zaledwie kilka polskich uczelni.

Dowiedz się więcej: Najlepsze uczelnie w Polsce – uniwersytety >>

 1. Uczelnia państwowa czy prywatna?

Ostatni ranking polskich uczelni 2017 przygotowany przez redakcję „Perspektyw” w pierwszej dziesiątce zawiera wyłącznie uczelnie państwowe (na I miejscu znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński), dopiero miejsce XV przypadło uczelni niepublicznej, Akademii Leona Koźmińskiego.

Zaletą uczelni państwowych jest bez wątpienia ich prestiż i duży wybór kierunków, ale także możliwość bezpłatnej nauki na studiach dziennych.

Uczelnie niepaństwowe sporo kosztują, ale w zamian za to studenci zwykle uczą się w lepszych warunkach: w mniejszych grupach i lepiej wyposażonych salach, często mają także lepszy dostęp do różnych pomocy dydaktycznych. Na uczelnię prywatną zwykle też łatwiej się dostać i… ją ukończyć.

Dowiedz się więcej: Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać? >>

 1. Zasady rekrutacji

Podejmując decyzję, jakie studia wybrać, należy wziąć pod uwagę także sposób rekrutacji na dany kierunek. Na większości z nich rekrutacja polega na ocenie punktowej wyników z wybranych przedmiotów z egzaminu maturalnego – miejsce na liście studentów otrzymują kandydaci o najwyższej liczbie punktów.

Istnieją jednak kierunki, na które wciąż prowadzone są egzaminy wstępne – dotyczy to przede wszystkim uczelni artystycznych oraz technicznych.

Jakie studia wybrać - czym się kierować wybierając studia? - zajęcia na uniwersytecie

Jakie studia wybrać: studia stacjonarne czy zaoczne?

Największym zainteresowaniem cieszą się studia dzienne na państwowych uczelniach, które są nieodpłatne i pozwalają w największym stopniu zasmakować studenckiego życia. Niestety nie wszystkich na takie studia stać – choć nie wymagają opłaty czesnego, to jednak dla osób z mniejszych miejscowości wiążą się z wysokimi kosztami utrzymania w dużym mieście.

Studia zaoczne są płatne, ale za to można je ukończyć, wykonując normalną pracę zawodową i bez konieczności przeprowadzki do innego miasta, ponieważ zajęcia i wykłady prowadzone są zazwyczaj w weekendy 2 razy w miesiącu.

Powszechnie uważa się, że studia zaoczne oferują dużo niższy poziom nauczania niż studia dzienne. Tak naprawdę jednak zakres pozyskanej wiedzy zależy tutaj w dużej mierze od samego studenta, ponieważ programu nauczania studiów dziennych i zaocznych są podobne, tyle tylko, że student dzienny ma wiedzę podaną „na tacy” podczas wykładów, natomiast student zaoczny musi ją pozyskać we własnym zakresie według wskazówek wykładowcy.

Warto też pamiętać, że w CV nie umieszcza się informacji, w jakim trybie ukończyło się studia, nie jest to zwykle również istotne dla pracodawcy.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Zazwyczaj na studia niestacjonarne (studia zaoczne, wieczorowe lub coraz modniejsze studia online) decydują się osoby, które już pracują zawodowo i potrzebują podwyższyć swoje kwalifikacje. Dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich poleca się jednak studia dzienne, które oprócz walorów edukacyjnych dają możliwość zasmakowania studenckiego życia, będącego według wielu osób jednym z najwspanialszych okresów w życiu.

Dowiedz się więcej: Praca dla studenta – gdzie jej szukać? >>

Zanim podejmiemy decyzję, jakie studia wybrać, warto sprawdzić dokładnie ofertę poszczególnych uczelni, ponieważ na wielu z nich powstają co kilka lat zupełnie nowe studia, kierunki i specjalizacje. Uczelnie w Polsce starają się dostosowywać swój program nauczania do realnych potrzeb rynku pracy, które dynamicznie się zmieniają pod wpływem rozwoju gospodarczego, a przede wszystkim rozwoju technologii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ