Joanna Korgol-Śleziona
Joanna Korgol-Śleziona
13 Mar, 2017 - 09:00

Jakie korzyści daje i ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Joanna Korgol-Śleziona

Zakup ubezpieczenia na życie to wyraz dojrzałości i odpowiedzialności. Ten tekst przedstawi czym faktycznie jest ubezpieczenie na życie.

Ubezpiecz się na życie

Życie jest pełne niespodzianek. Jednak razem z przyjemnymi życiowymi sytuacjami, często zdarzają się i te nieprzyjemne. Ubezpiecz się na życie, aby poczuć się pewnie i przede wszystkim nie sprawić finansowego kłopotu bliskim w razie ciężkiej choroby lub śmierci.

Czym jest polisa na życie

Polisa na życie to właściwie ubezpieczenie od śmierci. A inaczej – ubezpieczenie osobowe, któremu podlega sam człowiek – jego zdrowie i życie.

W przypadku śmierci ubezpieczonego ubezpieczyciel wypłaca bliskiej osobie odpowiednią kwotę zawartą w umowie polisy. To doskonałe zabezpieczenie rodziny przed uniknięciem finansowych problemów, które może sprawić na przykład organizacja pogrzebu. Przed wyborem polisy na życie wybieramy kwotę, na którą chcemy się ubezpieczyć i po podpisaniu umowy jesteśmy zobowiązani płacić miesięczne lub kwartalne składki na ubezpieczenie – do końca życia lub na okres, na jaki podpisaliśmy polisę.

Kup polisę ubezpieczeniową – poczujesz się pewnie

Polisa ubezpieczeniowa pozwala zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę lub bliskich. Nie ma takich pieniędzy, które pomogą ukoić czy zrekompensować stratę ukochanej osoby, ale mogą one pomóc zorganizować drogi pogrzeb lub spłacić zadłużenia, takie jak kredyty czy pożyczki. Zadbaj o swoich bliskich jeszcze przed śmiercią i zabezpiecz ich własną polisą na życie. Pozwoli ci to poczuć się pewnie i spokojnie, wiedząc że po twoim odejściu bliscy – przynajmniej przez jakiś czas – nie będą musieli martwić się o pieniądze. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny.

Ubezpieczenia na życie – rodzaje

Wybranie polisy na życie nie jest takie proste. Jest wiele odmian i wariantów, a ubezpieczenie na życie powinno odpowiadać nam w 100%. Na początek zastanów się czego potrzebujesz. Potem – porównaj oferty różnych firm i wybierz najlepszą, “skrojoną na miarę”.
Poniżej przedstawiamy różnicę między polisą terminową i bezterminową:

  • Polisa na życie terminowa obowiązuje do wypłacenia składki w przypadku śmierci, jeśli ta nastąpiła w czasie trwania umowy. Na przykład jeśli ubezpieczenie na życie podpisane jest na 20 lat, to po tym okresie nie należą nam się żadne odszkodowania. Taka polisa na życie sprawdza się w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego i podpisania umowy na czas spłaty kredytu, aby w razie śmierci nie obciążać długami rodziny. Terminowe ubezpieczenie na życie ma mniejsze składki, ale po upłynięciu terminu pozostajemy właściwie z niczym.
  • Polisa bezterminowa jest ważna od podpisania umowy, aż do śmierci ubezpieczonego. Po śmierci ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bliskim lub rodzinie.

Istnieją również ubezpieczenia dodatkowe, które rozszerzają zakres ubezpieczenia. Polisa ubezpieczeniowa może być rozszerzona o takie “ryzyka”, jak:

  • trwałe inwalidztwo,
  • ciężka choroba,
  • zabezpieczenie opłacania składek w przypadku utraty pracy.

Każdy ubezpieczyciel może mieć dla nas inne możliwości ubezpieczenia się. Warto zastanowić się nad rozszerzeniem swojej oferty, która zabezpieczy zarówno nas, jak i naszych bliskich, w sytuacji przykrych wypadków losowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ