Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
12 Maj, 2017 - 14:32
Jakie języki obce pomagają w zdobyciu pracy?

Jakie języki obce pomagają w zdobyciu pracy?

Anna Wezgraj da Silva

Pewne języki obce są na wagę złota jeżeli chodzi o rynek pracy. Język angielski wydaje się być absolutnym minimum. Jakich innych języków warto też się uczyć?

Języki obce to jedna z dróg do kariery zawodowej. Z punktu widzenia pracodawcy atrakcyjny kandydat na dane stanowisko pracy to między innymi ten ze znajomością języków.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe są ważne, jednak dodatkowe umiejętności np. językowe są zawsze lepiej punktowane. W praktyce przekłada się to między innymi na wyższe wynagrodzenie. Jakie języki obce są pożądane przez pracodawców?

Jakie języki obce przydają się w pracy?

Najpopularniejszym językiem obcym jaki pojawia się w ogłoszeniach o pracę jest angielski. Jego biegła znajomość w mowie i piśmie jest jednym z podstawowych wymagań pracodawców.

Ten język to podstawa komunikacji w wielu międzynarodowych korporacjach, jest niezbędny również w branży handlowej, technicznej,  informatycznej, naukowej, turystycznej i wielu innych… Jednym słowem język angielski to standard na rynku pracy.

Niegdyś znajomość angielskiego była wystarczająca do otrzymania ciekawej propozycji pracy. Obecnie coraz częściej pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości dodatkowego języka, a nawet kilku.

Dowiedz się więcej: Obozy językowe za granicą – przygoda życia, która procentuje >>

Jakie języki obce pomogają w zdobyciu pracy

Popularne języki sposobem na dobrą pracę

Poza znajomością języka angielskiego, poszukiwani są również kandydaci władający językiem niemieckim. Wynika to w dużej mierze z przyczyn geograficznych i możliwości jakie niesie ze sobą intensywny rozwój usług eksportowo-importowych we współpracy polsko-niemieckiej.

Nawiązując do pobliskich krajów, warto też uczyć się języka rosyjskiego oraz nieco mniej popularnych języków naszych sąsiadów. Coraz większego znaczenia na rynku polskim nabiera czeski, słowacki czy litewski. Są to wciąż języki niszowe na rynku pracy, a i specjalistów w tym zakresie też jest stosunkowo niewiele.

Niesłabnącą popularnością na polskim rynku pracy cieszy się język hiszpański, włoski oraz francuski. Zagraniczne firmy cały czas otwierają filie w naszym kraju, handel zagraniczny kwitnie, a pracodawcy niezmiennie poszukują specjalistów władających jednym z tych języków.

Dowiedz się więcej: Nauka hiszpańskiego – najlepsze kursy i szkoły językowe w Polsce >>

Jakie języki obce pomagają w zdobyciu pracy

Niszowe języki – mała konkurencja i wysokie zarobki

Osoby pragnące zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy powinny zainwestować w naukę mniej popularnych języków. Oprócz wyżej wspomnianego czeskiego, słowackiego czy litewskiego istnieje wiele innych języków niszowych, które zagwarantują dobrą pracę i wysokie zarobki.

Najbardziej pożądane przez pracodawców to m.in. języki skandynawskie oraz azjatyckie. Szwedzki, duński, norweski, chiński, japoński czy arabski to wciąż mało popularne języki, które pozwolą na zdobycie dobrze płatnej pracy. Z innych języków niszowych warto również zainteresować się: holenderskim, węgierskim, islandzkim, chorwackim czy greckim.

O ile angielski znają praktycznie wszyscy, a niemiecki czy hiszpański prawie wszyscy, o tyle kandydatów władających przykładowo językiem islandzkim czy węgierskim pracodawcy mogą policzyć na palcach.

Warto więc uczyć się również i tych języków, gdyż osoba biegle się nimi posługująca nie będzie mieć dużej konkurencji na rynku pracy. Ponadto premie językowe w takich przypadkach mogą czasami sięgać połowy wysokości pensji podstawowej.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego – czego unikać podczas nauki >>

Jakie języki obce pomagają w zdobyciu pracy

Język za językiem…

Bez wątpienia kandydaci znający kilka języków obcych to prawdziwy skarb na rynku pracy. Oprócz możliwości rozwoju kariery przed osobami posługującymi się wieloma językami otwierają się również inne drzwi.

Znajomość języków przydaje się również doskonale podczas wypraw podróżniczych (tych dalekich, jak i bliższych), sprzyja zawieraniu wielu ciekawych znajomości i po prostu poszerza horyzonty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ