Martyna Markiel
Martyna Markiel
26 Mar, 2017 - 22:20
Jakie firmy oferują płatne praktyki studenckie

Jakie firmy oferują płatne praktyki studenckie

Martyna Markiel

Praktyki studenckie to wspaniała okazja na zdobycie doświadczenia oraz rozwój umiejętności. Gdzie szukać płatnych praktyk?

Wielu studentów jeszcze w czasie trwania studiów, przed podjęciem pierwszego zatrudnienia decyduje się na dodatkowe praktyki studenckie. Jest to najczęściej pierwsza okazja na zdobycie doświadczenia zawodowego. Oferowane dla studentów i świeżych absolwentów praktyki trwają zazwyczaj od paru tygodni aż do kilku miesięcy.

Odbywane przez studentów i absolwentów praktyki studenckie to nie tylko szansa na sprawdzenia wiedzy, zdobycie odpowiednich umiejętności oraz praktycznego doświadczenia, ale również możliwość skonfrontowania wyobrażeń i oczekiwań związanych z naszą przyszłą karierą.

Jak przekonuje Katarzyna Kosel z Castorama Polska, studenci mają coraz większą świadomość, że odpowiednie przygotowanie teoretyczne to dopiero połowa sukcesu i bez doświadczenia praktycznego, nabywanego podczas wakacji czy w czasie roku akademickiego, będzie im bardzo trudno otrzymać wymarzoną posadę. Co więcej, staż i praktyki to świetna okazja do poznania firmy i panującej w niej kultury organizacyjnej oraz pokazania się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony, dodaje Dyrektor ds. Personalnych Castorama Polska. A czy praktyki powinny być płatne? Jak wynika z przeprowadzonych badań, większość studentów oczekuje wynagrodzenia w przedziale 1000 – 2000 zł (źródło: wyniki badania przeprowadzonego w ramach Programu „Grasz o staż 2016” (sprawdź tutaj).

Dowiedz się więcej: Praktyki zawodowe – zasady organizacji i ich przebieg >>

Gdzie szukać praktyk? Które firmy oferują płatne praktyki studenckie?

Bakalland (sprawdź tutaj)

Znana z importu, przerobu i sprzedaży suszonych owoców, pestek oraz orzechów. Bakalland to firma uczestnicząca w wielu prestiżowych programach stażowych. Jak deklaruje przedsiębiorstwo, stażyści mają okazję nabyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę związaną z wykonywaną pracą na danym stanowisku. Uczestniczą oni w codziennej pracy firmy oraz biorą udział w konkretnych procesach i zadaniach związanych z jego obowiązkami.

Accenture (sprawdź tutaj)

Accenture to zatrudniająca ponad 305 tysięcy pracowników globalna firma świadczącą usługi z zakresu konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu. Przedsiębiorstwo oferuje studentom możliwość zdobycia szerokiego doświadczenia w renomowanej firmie konsultingowej podczas programu płatnych praktyk trwającego od 3 do 6 miesięcy. Doskonała atmosfera pracy oraz możliwość zdobycia stałego zatrudnienia po zakończeniu praktyk.

Aon (sprawdź tutaj)

Działająca w ponad 120 krajach firma zajmuje się zarządzaniem ryzykiem, pośrednictwem ubezpieczeniowym, a także doradztwem i outsourcingiem w dziedzinie zarządzania kapitałem ludzkim. Aon swoje praktyki oferuje studentom, którzy chcą zdobyć doświadczenie pracując w branży ubezpieczeniowej, brokerskiej lub zarządzając ryzykiem. Skierowane dla ambitnych, komunikatywnych i odpowiedzialnych studentów praktyki trwają od 4-12 tygodni.

Orange (sprawdź tutaj)

Międzynarodowa marka usług telekomunikacyjnych. Firma co roku organizuje około 300 praktyk we wszystkich swoich oddziałach. Trwające od 1-3 miesięcy płatne praktyki można odbyć począwszy od działu IT i R&D poprzez Marketing, Komunikację, Zarządzanie Marką, Rozwój Sprzedaży do HR, Finansów, Kontrolingu, Administracji czy Łańcucha Dostaw.

Lidl (sprawdź tutaj)

Lidl to znana wszystkim sieć sklepów znajdująca się obecnie w pierwszej dziesiątce największych sklepów spożywczych w Europie. Trzy miesięczne programy płatnych praktyk w Lidl Polska są idealną okazją na poszerzanie wiedzy oraz nabywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych studentom na dzisiejszym rynku pracy. Pracodawca stawia przede wszystkim na pracowitość, ambicję oraz gotowość do podejmowania wyzwań.

Inter Cars SA (sprawdź tutaj)

Inter Cars SA to lider na rynku dystrybucji części do samochodów. Od wielu lat firma organizuje programy płatnych praktyk i staży dla studentów. Praktyki może tu odbyć zarowno przyszły inżynier specjalizujący się w dziedzinie motoryzacji, jak i studenci zarządzania, ekonomii, finansów i rachunkowości, prawa itp.

Nestlé (sprawdź tutaj)

Jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków koncern spożywczy. Płatne praktyki studenckie w Nestlé otwierają przed młodymi dwie ścieżki rozwoju: praktyki w działach komercyjnych firmy oraz praktyki techniczne w fabrykach firmy w całej Polsce. Firma oferuje możliwość zdobycia ciekawych doświadczeń poprzez realizację przygotowanych projektów oraz współpracę z najlepszymi specjalistami w swojej dziedzinie. Po zakończeniu praktyk najlepsi uczestnicy mają szansę na stałą pracę.

PZU (sprawdź tutaj)

Zatrudniające ponad 11 tysięcy pracowników przedsiębiorstwo to największa firma ubezpieczeniową w Europie Środkowej i Wschodniej. PZU w swojej ofercie posiada zarówno płatne staże jak i płatne praktyki studenckie, które skierowane są głownie do studentów i absolwentów takich kierunków, jak: ekonomia, zarządzanie, finanse, matematyka, informatyka, prawo lub pokrewne. Jak deklaruje PZU, ponad 60% stażystów zostaje w firmie na dłużej po zakończeniu stażu.

Mars Polska (sprawdź tutaj)

Mars Polska to dwa niezależne kompleksy fabryczne – fabryki produkujące jedzenie dla zwierząt domowych oraz fabryka słodyczy i napojów mlecznych. Przedsiębiorstwo oferuje praktyki dla studentów III, IV i V roku wszystkich kierunków studiów lub absolwentów studiów magisterskich. W trakcie programu MARS Business Experience firma gwarantuje studentom możliwość realizacji odpowiedzialnych zadań wynikających z realnych potrzeb firmy, pozwalając na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych.

Tomtom (sprawdź tutaj)

Światowy lider w produkcji nawigacji satelitarnych. Płatne praktyki studenckie w Tomtom skierowane są do studentów różnych kierunków, którzy dobrze czują się w międzynarodowym środowisku i swobodnie używają języka angielskiego. Ciekawe zadania oraz szansa na zdobycie praktycznych umiejętności to najlepszy krok w kierunku profesjonalnej, satysfakcjonującej kariery.

W dzisiejszych czasach samo wykształcenie to już za mało. Podczas studiów istotne jest również zyskanie nowych kompetencji oraz zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Na szczęście, coraz więcej firm docenia młodzież, decydując się tym samym na organizację programu płatnych praktyk studenckich oraz staży. Odbyte w znanej i renomowanej firmie praktyki to klucz do dalszych sukcesów na rynku pracy a także wyróżnik, który z pewnością przyciągnie wzrok niejednego rekrutera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ