Michał Nielub
Michał Nielub
19 Mar, 2018 - 01:00
Jaki materac wybrać, czyli materace do spania pod lupą

Jaki materac wybrać, czyli materace do spania pod lupą

Michał Nielub

Jaki materac wybrać, by zapewnił nam nie tylko wysoką jakość snu, ale także posłużył przez długie lata? Materac do spania powinien być nie tylko wygodny, ale przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Inny komfort zapewni materac sprężynowy, a inny termoplastyczny. Nie bez znaczenia jest też twardość materaca.

Dobry materac to dobry sen. O ile ta zależność jest oczywista, o tyle trudniej jest podjąć decyzję o jego zakupie. Jaki materac wybrać, by się wysypiać przez lata? Nie jest to proste zadanie. W gąszczu informacji sklepowych możemy się po prostu pogubić i zakupić materac do spania, który nie będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Podpowiadamy, jakie cechy wyróżniają dobry materac i jak wybrać najodpowiedniejszy.

Jaki materac wybrać? Najpierw go przetestuj

Materace do spania dosyć łatwo można znaleźć w Internecie. Jednak nie jest to najlepsze miejsce do poszukiwania tego idealnego. Przede wszystkim nie mamy możliwości przetestowania interesującego nas modelu. Dlatego warto udać się do wyspecjalizowanego sklepu, w którym mamy możliwość położenia się na interesującym nas egzemplarzu w takiej pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Dzięki temu mamy możliwość przekonać się, czy konkretny produkt wpisuje się w nasze potrzeby oraz budowę ciała.

Ciekawą opcję wprowadziła do swojej oferty Ikea. Ich specjaliści twierdzą, że ludzkie ciało potrzebuje czasu, by zaadaptowało się do nowych warunków snu. Dlatego sieć tych sklepów daje możliwość 90-dniowego testowania wybranego materaca. Po tym czasie istnieje możliwość jego oddania. Jak twierdzą pracownicy Ikea, ma to dać możliwość sprawdzenia, czy konkretny egzemplarz posiada odpowiednią twardość, czy wybrany materiał spełnia nasze oczekiwania itp.

Materace do spania – rodzaje

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia materiału, jaki wybierzemy. Na rynku można zakupić zarówno materac piankowy, materac lateksowy, kieszeniowy i wiele innych. Czym się charakteryzują? Oto przykłady:

  • Osoby z alergiami docenią cyrkulację powietrza, oferowaną przez materac lateksowy.
  • Z kolei pary dobrze wyśpią się na materacach kieszeniowych, które reagują na nacisk punktowy, dzięki czemu nie czuć ruchów śpiącej obok osoby.
  • Materac piankowy oferuje wysoki komfort, jednak nie posiada zalet dwóch powyższych rodzajów.

Materace sprężynowe – dobry wybór czy już przeszłość?

Duży udział w ofercie dostępnej na rynku stanowią materace sprężynowe. Na ogół występują dwa rodzaje takich produktów: materace sprężynowe bonellowe oraz kieszeniowe.

Bonellowe materace cechują się klasyczną konstrukcją. W ich wnętrzu znajdują się sprężyny w kształcie dwóch okręgów, połączonych spiralą, które dodatkowo są ze sobą połączone. Charakteryzują się tym, że ich sprężystość jest zmienna w zależności od masy ciała. Im wyższy jest nacisk na sprężyny, tym większa jest siła wypierania. Jest to tzw. „sprężystość progresywna”.

Ponadto warto wiedzieć, że nacisk w tych modelach przenosi się na większą powierzchnię materaca. Jego wadą jest, że z czasem ulega odkształceniom. Nie jest polecany osobom borykającymi się ze schorzeniami kręgosłupa.

Dowiedz się więcej: Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia, które warto znać >>

Materace sprężynowe kieszeniowe od bonellowych różnią się konstrukcją sprężyn. Każda z nich obłożona jest pianką poliuretanową, zaś łączą się ze sobą wyłącznie w miejscu styczności. Dzięki temu poddane obciążeniom pracują niezależnie od siebie. Produkty tego typu są polecane np. dla śpiących razem par, które mają zróżnicowaną masę ciała. Niektóre konstrukcje mogą mieć zastosowania rehabilitacyjne.

Materace termoplastyczne

Zbudowane ze specjalnych pianek materace termoplastyczne reagują na temperaturę. Dzięki temu posiadają zdolność dopasowania się do budowy ludzkiego ciała. Z tego powodu znacznie poprawiają ukrwienie, przez co polecane są osobom, które borykają się ze schorzeniami kręgosłupa oraz bioder. Na rynku tego typu egzemplarze dostępne są pod nazwą handlową „materace z pianką memo”.

Warto wiedzieć, jaki materac wybrać, by być zadowolonym z zakupu. Na ogół prawidłowa konstrukcja modelu z pianką termoplastyczną zakłada, że znajdują się w nim dwie warstwy. Wkład stanowi pianka wysokoelastyczna o grubości np. 16 cm. Zewnętrzną część stanowi pianka termoplastyczna (pianka „memo”), której minimalna grubość powinna zawierać 3 cm.

Uwaga! Często w ofertach na aukcjach internetowych tego typu materace opisywane jako „z pianką memo”, zawierają znacznie cieńszą zewnętrzną warstwę. Taka budowa nie zapewni jednak możliwości pełnienia funkcji dostosowania się do kształtu ciała.

Jaki materac wybrać - wybór materaca

Jaki materac wybrać? Zwróć uwagę na jego twardość

Twardość materaca ma duży wpływ na jakość snu. Niezależnie od wybieranego rodzaju, dostępnych jest kilka poziomów twardości. Wybór powinien być uwarunkowany masą ciała. Im dana osoba jest cięższa, tym większa powinna być twardość materaca. Ma to na celu zapobiegnięcie zapadania się śpiącej osoby w podłoże, co poprawi jakość jej snu.

Strefy komfortu w materacach

Na decyzję o tym, jaki materac wybrać, powinny wpływać również takie czynniki jak najczęstsza pozycja, w jakiej śpimy oraz nasz wzrost. Wiele materacy posiada wydzielone strefy komfortu, co wiąże się ze zróżnicowaną twardością w określonych obszarach.

Warto zwrócić uwagę na to, by w okolicach lędźwiowych materac był twardszy, niż np. w okolicach barkowych oraz biodrowych. Podczas testowania zaleca się ułożenie w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Odpowiednio dobrany model zagwarantuje, że kręgosłup będzie wyprostowany.

Na rynku dostępne są produkty z różną liczbą stref komfortu. Na ogół są one 1-, 2-, 3-, 5- i 7- strefowe. To jaki materac wybierzemy w tym przypadku, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak często zmieniamy swoją pozycję podczas snu. Jeżeli często przewracamy się z boku na bok, znaczenie stref komfortu jest drugorzędne, ponieważ nie będą mogły pełnić swojej funkcji.

Pokrowiec na materac – z jakiego materiału?

Omawiając kwestię tego, jaki materac wybrać, warto poruszyć temat pokrowca oraz materiału z jakiego powinien być wykonany. Najbardziej zalecanym jest ten, wykonany z bawełny oraz watoliny poliestrowej, które odprowadzają wilgoć. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi pleśni, grzybów oraz drobnoustrojów, co ma wpływ na higienę snu.

Stelaż do łóżka czy materac na ziemi?

Warto być świadomym tego, że nawet najlepiej dobrany materac nie zapewni wysokiej jakości snu, jeżeli podłoże będzie niewłaściwie przygotowane. Generalnie nie zaleca się spania bezpośrednio na podłodze. Niewłaściwie wentylowany materac od spodu sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Ponadto stelaż do łóżka, dzięki podłożu wykonanego z listew, odpowiada za ok. 25% komfortu snu. Co do zasady im jest ich więcej, tym bardziej dopasowują się do kształtu naszego ciała. Warto rozejrzeć się również za modelami, posiadającymi regulację twardości w określonych obszarach.

Jaki materac wybrać - zakup materaca

Materace dla dzieci

Wybór materaca dla dzieci jest nieco łatwiejszy. Na ogół zalecane są miękkie modele, wykonane z prostych tworzyw – najczęściej pianki poliuretanowej. Wynika to z faktu, że dzieci często miewają różnego rodzaju alergie, które ujawniają się z czasem. Pianki są gęste, dzięki czemu różnego typu alergeny w nich nie osiadają. Takie modele sprawdzą się znacznie lepiej niż np. wkłady wykonane z końskiego włosia lub z bawełny.

Kwestia dotycząca tego, jaki materac wybrać, jest niezwykle ważna dla komfortu snu oraz naszego zdrowia. Źle dobrany materac będzie mieć negatywny wpływ na nasz kręgosłup, co w efekcie przełoży się na ryzyko pojawienia się różnych schorzeń. Zdecydowanie nie zaleca się zakupu przez Internet. Przede wszystkim dlatego, że interesujący nas model należy przetestować. Warto zwrócić również uwagę na to, jaką gwarancję daje producent. Najlepsze produkty objęte są nawet 25-letnią gwarancją, co wskazuje, że podczas ich produkcji dołożono wszelkich starań prowadzących ku zadowoleniu użytkownika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ