ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
23 Sty, 2017 - 17:04

Jak zrobić przelew bankowy?

ARTYKUŁ PARTNERA

Przelew bankowy to jeden z najpopularniejszych sposobów transferu pieniędzy na konto innej osoby lub instytucji. Dowiedz się jak zrobić przelew – łatwo i skutecznie!

Przelew bankowy to niezwykle popularny sposób transferu środków finansowych na inny rachunek. Przelewem zasilamy konto dziecka, opłacamy mieszkanie, rachunki czy oddajemy pożyczone pieniądze.

Istnieją dwa rodzaje przelewu bankowego, jeden tradycyjny, dostępny w placówce bankowej, drugi bardziej nowoczesny internetowy. Dowiedz się jak zrobić przelew bankowy i przekazać środki drugiej osobie na konto.

Jak zrobić przelew bankowy w sposób tradycyjny?

Jeśli nie ukończyliśmy 18 lat, nie posiadamy własnego konta bankowego, z jakichś przyczyn nie chcemy przelewać pieniędzy w wirtualnej przestrzeni lub nie posiadamy dostępu do konta online, skorzystać możemy z tradycyjnej formy transferu pieniędzy.

Jak zrobić przelew bankowy w ten sposób? Możemy go wykonać zarówno na poczcie, jak i w banku – warto zorientować się, z jakimi kosztami wiąże się transfer środków na rachunek w innej placówce, często jest to kwota znacznie wyższa niż opłata za przelew w ramach kont jednej instytucji.

W celu dokonania przelewu należy wypełnić polecenie przelewu, czyli dobrze wszystkim znany czerwono-biały blankiet wpłaty, wpisując:

 • imię i nazwisko odbiorcy lub nazwę instytucji,
 • numer konta bankowego, na które mają zostać przelane  środki,
 • kwotę przelewu (słownie i cyfrą),
 • dane nadawcy,
 • tytuł przelewu, dzięki któremu odbiorca wiedział będzie, dlaczego przesyłane mu są pieniądze.

Druk polecenia przelewu musimy przedstawić w okienku wraz z kwotą, jaką chcemy przelać. Pamiętajmy, że po dokonaniu transakcji powinniśmy otrzymać kopię druku z pieczęcią instytucji, w której zrobiliśmy przelew.

Jak zrobić przelew? Metoda tradycyjna wciąż jest dostępna w bankach i na poczcie.

źródło zdjęcia: Getty Imagessnowflock

Jak wykonać przelew bankowy online?

Procedura wykonania przelewu jest bardzo podobna do stosowanej w przypadku tradycyjnych transferów pieniędzy z tą różnicą, że odbywa się w wirtualnej przestrzeni dzięki dostępowi do konta online.

Aby przesłać środki na wybrane konto, należy:

 1. Odwiedzić stronę naszego banku i zalogować się w serwisie. Pamiętajmy, aby zachować bezpieczeństwo w sieci – korzystajmy z komputerów chronionych programami antywirusowymi i z zaufanych połączeń internetowych.
 2. Wybrać rachunek, z którego chcemy dokonać transferu pieniędzy (jeśli posiadamy tylko jedno konto, strona nie da nam pola manewru).
  Kiedy już zostaniemy przekierowani na odpowiedni rachunek, wybieramy opcję przelewu jednorazowego (w niektórych bankach może on nosić nazwę „niezdefiniowanego”) i w formularzu, który pojawi się na naszym ekranie wpisujemy wszystkie wymagane dane (imię i nazwisko/nazwa firmy odbiorcy, numer konta bankowego, kwota, tytuł przelewu).
 3. Większość banków poprosi o kod aktywujący przelew wysyłany na przyporządkowany rachunkowi numer telefonu lub spisany z otrzymanej pocztą listy kodów jednorazowych.
  Po jego wpisaniu pieniądze zostaną wysłane, a odbiorca może zostać automatycznie zapamiętany w celu łatwiejszego dokonywania przelewów w przyszłości.

Proces wykonywania przelewu online może się nieco różnić w zależności od systemu bankowego. Każda strona online banku posiada jednak instrukcję, która, krok po kroku, pokaże nam jak prawidłowo zlecić przelew środków finansowych na inny rachunek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ