Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
25 Paź, 2017 - 10:39
Jak zrobić przelew zagraniczny

Jak zrobić przelew zagraniczny

Urszula Stanisławska-Hunek

Przelew zagraniczny kojarzy się większości z wysokimi opłatami, trudnościami i długim czasem oczekiwania. Rzeczywistość może nas miło zaskoczyć.

Wykonanie przelewu zagranicznego nie jest trudne. Wystarczy mieć zwykłe konto bankowe oraz wiedzieć czym są kody BIC, SWIFT i IBAN. Podpowiadamy, jak zrobić przelew zagraniczny.

Czego będziesz potrzebować?

Przede wszystkim – konta bankowego. Nie potrzebujesz konta walutowego, a wysłanie przelewu online przy jego użyciu generuje często wyższe koszty. Zwykłe konto wystarczy.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny w obcej walucie można wykonać ze zwykłego konta. Bank pobiera z niego kwotę w złotówkach, a następnie wysyła na konto adresata pieniądze według aktualnego kursu (przewalutowanie nie zawsze będzie korzystne). Niezbędne będą dane odbiorcy:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • kod BIC (SWIFT) banku
  • numer IBAN.

BIC, SWIFT i IBAN – co to oznacza?

Te skróty mogą Ci niewiele mówić, ale nie kryje się za nimi nic przerażającego. Jak wykonać przelew z ich użyciem? – Podpowiadamy poniżej.

Co to jest BIC i SWIFT?

BIC to numer banku, który składa się z ośmiu znaków (z jedenastu w przypadku podawania numeru konkretnego oddziału, co zwykle jest zbędne). Służy do komunikacji między bankami przy rozliczeniach międzynarodowych. Banki posiadające kod BIC należą do sieci SWIFT, dlatego czasem określa się go jako numer SWIFT.

Nie wszystkie banki na świecie należą do SWIFT i wtedy wysłanie do nich przelewu jest bardziej kosztowne. Banki w USA mają tak zwany routing number – często nie mają kodu BIC, dlatego numer ten będzie niezbędny. Przelew zagraniczny do Rosji wymaga innych danych.

Co to jest IBAN?

IBAN (z ang. International Bank Account Number) to międzynarodowy numer konta bankowego. Przed zwykłym numerem konta dodaje się oznaczenie kraju – w przypadku Polski są to litery PL (następnie dodaje się 26 cyfr konta bankowego w jednym ciągu, bez spacji). Kod IBAN wspomaga usługę płatności w UE.

Wysokość prowizji przelewu zagranicznego

W strefie euro dobrą opcją jest przelew zagraniczny SEPA – umożliwia on wysłanie przelewu w euro z prowizją na poziomie ok. pięciu złotych (w niektórych bankach nawet za darmo).

Pieniądze docierają na drugi dzień od wykonania przelewu online. Bank odbiorcy musi być jednak członkiem systemu. Wykonanie takiej transakcji nie jest trudne: wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole. W pozostałych przypadkach trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Koszt przelewu zagranicznego w polskich bankach uzależniony jest od prowizji. Wynosi ona zwykle około 0,30%, ale nie mniej niż 20 złotych, wartość maksymalna zaś oscyluje w okolicach dwustu złotych. Czasem zdarzają się sytuacje, w których kwota prowizji jest wyższa niż kwota przelewu.

Dowiedz się więcej: Jak wypełnić polecenie przelewu? >>

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Przelewy zagraniczne wykonane ze zwykłego konta bankowego docierają zazwyczaj w ciągu 2 do 4 dni.

Dowiedz się więcej: Od czego zależą opłaty za zagraniczny przelew bankowy >>

Wysłanie przelewu zagranicznego nie jest trudne. Potrzebujemy tylko kilku podstawowych danych – i trzeba mieć na uwadze prowizję. Sprawa jednak dotyczy wielu z nas ze względu na wyjazdy zarobkowe za granicę lub wyjazdy edukacyjne, dlatego wiedza ta jest przydatna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ